Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Everwin

Jeden z nejlepších filmů všech dob. A jak píše Galadriel, final cut je úžasným prohloubeným výletem s dokonale povyprávěným příběhem, super vizalizacemi i hudbou. ()

kedu

Reklamní tvůrce se holt nezapře - všechno je jak má být - design, style, dress, looks, fashion plus všechny možné scifi serepetičky a uhrančivý Hauer, který v tomto filmu dosáhl na svůj vizuální vrchol sebezobrazení. Napadá mne jediná otázka, jestli čirou náhodou není R. Scott replikant:-) ()

Maxwell28

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die." ()

Guran

Nevím proč film má tak vysoké hodnocení. Blade Runner je velice podobný Terminátorovi. Krom toho celý film je uvázán do temna, bez děje a zajímavostí. Tuším, že tohle je ještě starší než "Terminátor", ale není to rozhodně tolik zajímavé a zpracované. ()

Ludo444

Zvládol som päťhodinovú Ponorku a ešte som si čvachtal. Ale niečo cez dve hodiny trvajúci Final Cut Blade Runnera ma unudil tak, že som skoro zaspal. Parádna vizuálna štylizácia a... to je všetko. Trocha štandardného bullshitu o živote a máme úžasne nadčasové dielo. Alebo aj nie. ()

adamix

Hudba je zaujímavá a rovnako aj atmosféra, ktorá prekypuje v každom zábere tohto sci-fi. Celkovo nápaditosť to má, ale film je strašne slabí ako dieťa po narodení. Niet sa tu niečoho uchytiť, veľmi málo akcie a keď tu nejaká je, ani by ste nepovedali, že to natočil Ridley Scott. Postavy nič moc. Forda a Hauera ako hercov obdivujem, ale v tomto filme som ich ani nespoznal. Ford, ktorý má titul ,, vojak Ostrého komanda '' nestojí za nič. Hauer okrem lámania prstov a zbitočného húkania a tlachania do tmy nevie vôbec nič. Nedá sa tu najsť nejaká postava, z ktorej by ste mali dobrý pocit. Či je to už hrdina či antihrdina. Dejovo je to slabé a nudné, ale našťastie to netrvá viac ako 2 hodiny, to by sa už nedalo prežiť. Chýba tomu štipka fantázie, chýba tu niečo, čo robí film filmom, a to je filmový zážitok. Dosť slabé na to, že to celé mal na starosti Scott. Ani by ste neuverili, že dokákal natočiť Gladiátora či Votrelca. Slabé 2* a ešte slabších 40%. ()

tatopulos

Kdyby takhle vypadaly všechny filmy, přestal bych chodit do kina...:-) Kýčovitá romantika s Vangelisovým saxofonem + akční sci-fi s béčkovým scénářem a hrdiny. Od dystopie bych neočekával myšlenkovou ochablost (replikanti nemají vzpomínky ani emoce, rychle stárnou a co dál ?) Jaké je město dystopie ? Fašistické, sektářské, postdemokratické ? Měli být replikanti utopické nástroje něčeho lepšího nebo jen otroci ? Kecy Harrisona Forda na konci / "odkud jsem, kam jdu" /, jsou jen uměle vykalkulované a nemístné, někdo vás nechá žít a vy hned začnete dětsky filosofovat /je to jen náhražka, aby se neřeklo, že tam nic nezaznělo /. V sci-fi bych nepočítal, že rezignuje na něco myšlenkově a emočně intenzivního. Dvě hvězdy za sci-fi město "budoucnosti" a místy černou kameru. Jinak se těším na knížku, snad bude lepší ! Moje sci-fi filmové vzory- 451 stupňů fahrenheita, THX, 1984, Solaris, 2010- další vesmírná oddyssea. ()

mrclTV

Sci-fi, ktoré nie je iba povrchným vizuálnym predstavením, ale obsahovo zachádza až do takmer filozofickej roviny morálnych hraníc robotiky a sebauvedomenia sa techniky. Na prvý pohľad správny koktejl na prelomový sci-fi film, ale mňa na prekvapenie až tak neoslovil. Chybu asi vidím v pomalšom tempe, záverečnej konfrontácii (postava Rutgera Hauera je vynikajúca a mala by ťahať záver, ale u mňa to neplatilo), či neistý koniec, ktorý prináša viacej otázok ako odpovedí (asi si prečítam predlohu). Na druhej strane hudba (Vangelis - vuhuu!), vizuál, obsadenie a prevedenie je prvotriedne. Ide o dobrý film, ale nie o nezabudnuteľný zážitok. Nemám ho medzi kultovkami. ()

JosefTomas

Jeden z nejlepších Sci-Fi, jaké jsem kdy viděl. (Samozřjme i Star Wars počítám). Vynikajíc Ford, skvělý scénář, výborná Scott, to prostě musíte vidět. Navíc ta jeho pistole se dvěma spouštěmi, tu jsem vždycky chtěl. ()

LukeKiller

Zaujímavé, ako sa človeku menia chute a preferencie s vekom. Blade Runner mal u mňa 5*, ale po dnešnom pozretí final cutu musím povedať, že je to únavná, zdĺhavá a v x-veciach nudné sci-fi. Triky, nápady, vizuál, všetko fajn. Ale zabíja to obsah. Presnejšie ooooobbbbssaaaaaaaah, lebo dej BR sa dá povedať tak za minútku a pol, spolu s pikoškami z natáčania. ()

vieriX

Jediný problém byl že tento film sem měl vidět tak 20 let zpět. Hodně trikove zestarnul a některé věci působí hodně úsměvně. Ale i po letech mu nelze odparat ponura atmosféra a skvělý Harrison Ford. ()

AgnesDee

Může mi někdo vysvětlit, co tam sakra dělal ten jednorožec? To byl symbol něčeho? Nebo co? Já tomuhle filmu prostě nerozumím. ()

Maara0

Vizualne krasne, super atmosfera, uzasna hudba. Ale pribeh je prisernej. Vetsina toho, co delaji postavy mi absolutne nedavala smysl. A to me silene stve. Proto davam jen ** ()

fordhont

Jelikož jsem se dočetl, že je více verzí (původní nepovedená s Decartovým komentářem, upravená nefinalní a upravena finální s jednorožcem navíc :-)), musel jsem si ověřit, jestli nezměním názor, ale bohužel ne. Atmosféra a hudba ano, děj a dialogy ne. Knihu jsem (zatím) nečetl, ale zajímala by mě ta hlavní filosofická myšlenka. ()

Stranger77

Po mnoha letech jsem se podíval znova a tentokrát na Scottovu schválenou verzi. Vizuálně, hudebně a vůbec pecka. Obsah prakticky o ničem, ale i tak to vidím na 7-8/10. To, že v tom mnozí roky hledali ten přesah je ale poněkud překvapivé, protože mi přijde, že tam prostě není příliš co hledat. Na druhou stranu, tomu kromě určité vyprázdněnosti není moc co vytknout. ()

SAINTS

Skvelo zobrazena atmosfera dost pochmurnej buducnosti,skvela Vangelisova hudba a Harrison Ford v ulohe policajta a lovca replikantov robia z tohto filmu nezabudnutelny zažitok a jedno z najlepšich sci-fi vôbec.Film nie je polopatictisky a neznaži sa divakovi všetko vysvetlit a uchovava si niektore tajomstva,čo môže niektorim vadit. ()

ACDCKL

Jak se zdá, tak Harrison Ford vždy stojí v čele kultovního hitu, nejprve Star Wars, následně Indiana Jones a následně tato kultovka. Příběh je zde velmi zajímavý a je zde vidět, jak si Philip K. Dick představoval budoucnost v roce 2019, je to úsměvné, ale vcelku zajímavé. Film má časově dobře nastavené tempo, triky jsou na tu dobu obstojné, možná i lepší než Star Wars. Jediný, co filmu asi chybí, je nějaký lepší záporák, jelikož záporák není až takový záporák a lepší femme fatale, Sean Young a její role byla až moc strojová. Hodnocení, hezké 4*. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků