Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

Han22

Pro mě obrovský film, který můžu vidět pořád a vždycky doufám, že to nedopadne tak špatně. Sarandonová a Davisová jsou boží a celá tahle roadmovie je asi to nejlepší ve svém žánru. EDIT: Ano i po sto letech je to furt výborný. Ani nevím proč, protože ženský pohled na svět mi nic moc neříká, ale možná to bude tím že nemusím řešit blbosti jako herecké výkony, scénář, kameru, zbytečné odbočky od příběhu, zbytečné vedlejší postavy. Zkrátka se můžu vžít do příběhu dvou žen, které prchají nejen před spravedlností, ale i svým mizerným životem a které "ztratily všechno co mohly". A co může být lepší, než když k filmu hraje muzika, kterou nijak nemusím (jižanský country rock), ale kterou si užívám, protože pasuje k filmu jak prdel na hrnec. Miluju Ridleyho Scotta a miluju tento film. ()

Seti

Dnes již klasická Scottova emancipační road movie, ve které září nejen ústřední duo. Už jen kvůli závěrečné momentce se vyplatí s Thelmou a Louise americký středozápad procestovat. ()

bari68

Spolu s Eastwoodovým Dokonalým svetom ide o jednu z najlepších road movie aké boli kedy natočené.Hlavný podiel na tom má výborný scenár a hlavné herecké obsadenie(Sarandon-Davis).4,5* ()

Mistickzz

Prvá pol hodinka mierne nezáživná, no potom film naberie svoje tempo a v podstate si ho drží až do konca. Road movies mám v celku rád a táto od Ridleyo Scotta patrí k tým lepším, čo som doteraz videl. Nieje to len výbornými hercami, či skvelou réžiou, proste som si hlavné protagonistky a aj niektoré vedľajšie postavy obľúbil a k tomu som vôbec nečakal ten koniec. 81% ()

cab

Sympaticke road-movie s dobrym obsazenim, kteremu vladne duet hlavnich hrdinek. Prvni je zivotem zkusena servirka Louise (Susan Sarandon) a tou druhou je naivni a snadno zmanipulovatelna Thelma (zivotni vykon Geena Davis). Z nevinneho vikendoveho vyletu se stava adrenalinova jizda plna mnoha nezapomenutelnych dobrodruzstvi, ktere jsou opepreny nejen celostatnim patranim policejnich slozek. Vzdaji se jim nakonec, ci ne? 80% ()

AngiS

Výborný...Daší film, který můžu vidět klidně milionkrát.. Vážený Ridley Scotte..Já smekám.. Ten konec nekomentuju...byl brilantní... ()

Roman Albach

Jak snadno se stát zločincem, kdy slovo zločinec vlastně není ani na místě. Thelmě a Louise od začátku fandíte, víte, že dělají chyby, ale naprosto jim rozumíte. Chcete, aby to všechno nějak zvládly a až pozdě pochopíte, že je zde vlastně už jen jedno řešení.... geniální film, výborné hlavní představitelky, dokonalá režie. ()

Tydlidáš

7/10 - Krásná Thelma a drsná Louise. Susan Sarandon a Geena Dasvis skvěle zahrály dobře napsané nebezpečí skrývající se pokud necháte holky jet samotný na výlet....=) Ostatní herci jako H. Keitel, M. Madsen a Ch. McDonald hráli taky super a mlaďoučký Brad Pitt ukázal, že v něm něco bylo už za mlada a takto si zlehka otevřel dveře. Ridley Scott na režisérské židly nezklamal a například kamera svými velkými celky z nedalekých kopců projížděné pouště se ukázala jako dobrý filmový kumšt. Solidní dechberoucí závěr... ()

kedl

Senzační road movie, s perfektními hereckými výkony. Green Davis(Thelma) byla, tak trochu roztěkaná, na rozdíl od Susan Sarandon (Louise), která si hrála na kurážnou dámu, kterou nic nezastaví a nakonec první větší role pro Brada Pitta jako floutka se "sexy zadkem". ()

Paity

Takové jako by náhodně natočené. Sice na první pohled nepropracované, ale jako drama či roadmovie není špatné. Více než jedno shlédnutí si to ale dle mého nezaslouží. ()

Ezekiel1

Snímek, který ani nenadchne, ale ani neurazí. Harvey Keitel předvádí opět bezchybný výkon. Jízda, která se vymkne nešťastnou náhodou kontrole, ale přesto stojí za to. ()

Ixbalanke

Výborné, takhle na ty chlapi se musí!! Film tak trochu zobrazuje nerovnovážný stav žen a mužů ve společnosti. Převážně muži ve své době zastupovaný zákon a pořádek by od začátku nevěřil dvěma ženám jejich nevinu a dále jsou hnány tímto mužským světem až do hlubin Grand Canyonu. Po shlédnutí filmu mě napadlo, jak naše životy ovládají pravidla a zákony, a jak málo se uplatňuje vyslechnutí a porozumění člověka. Vše se háže do jednoho pytle... (ještěže aspoň ty výjimky potvrzují pravidlo:) ()

Itar

Ještě skoro v půlce jsem přemýšlel nad tím, co je na tomhle filmu tak jiného a kultovního... v druhé polovině jsem pochopil. Strhující příběh se pořádně rozjíždí po tom, co ze scény zmizí (mimochodem také skvěle hrající) Brad Pitt. V šíleném tempu potom jede až do konce... a dál. Všechny podstatné věci jsou již řečeny v každém druhém komentáři, já snad jen zmíním, že bylo, mimo jiné, příjemné připomenout si Zimmerův starší styl, který je mi mnohem blíže, než jeho současná tvorba. Thelma & Louise je Scottův nejsrdečnější film a já mu tímto děkuji za ty krásně šílené dvě hodiny! ()

peetriss

Road movies patří k mým nejoblíbenějším a Ridleymu Scottovi se podařilo Thelmou & Louise vybudovat jeden z nejvýraznějších pilířů tohoto žánru. Základním stavebním kamenem je vynikající scénář Callie Khouri, který precizně a současně přímočaře vystihuje pocity dvojice žen omezovaných životem a toužících se trochu nadechnout. Tato touha a souhra osudu je nakonec zavede nečekaně na cestu plnou rizika, přebíjeného však opojnou vůní volnosti. Ridley Scott dokázal svému dílu vdechnout zajímavou podívanou s puncem oslavy svobodného života, podkreslenou výbornou hudbou, podmanivými záběry a korunovanou silným závěrem. Obsazení titulních rolí Susan Sarandon a Geenou Davis se ukázalo naprosto geniálním. Naprostá spokojenost vyvolávající ve mně chuť nastartovat vůz a vyrazit někam do neznáma (beze zbraně - pro jistotu!). ()

Milodar

Čím víc jsou obě holky ve větší bryndě, tím více z nich padá tíha obyčejného života, který se bohužel jen málo kdy vydaří podle snů. Osvobodí se každá od těch svých sraček a pout a ejhle, sympatické antihrdinky jsou ještě víc k sežrání. Celý proces pokračuje a díky skvěle zahraným rolím si opravdu děvčata oblíbíme, čím víc "zločinů" spáchají, tím víc nevinné nám připadají. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)