Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

freedom3112

Ano,život je někdy opravdu hodně,hodně zlej. Stejné běhání po zádech,jsem měla i u Schumacherova Volného pádu.Je pár křižovatek,které nám nasměrují život.Pár rozhodnutí ,které nelze vzít zpátky.Je jen jeden život,a každý máme jen jeden pokus na jeho prožití. Ale klobouk dolů,odvaha tam byla. ()

Sharleen

Thelma a Louise zostane navždy kultovou záležitosťou svojho žánru. Pozerám tento film v nejakých intervaloch celé tie roky a nielen že ma ani trochu neomrzel, ale stále v ňom nájdem niečo nové. A čo si budeme hovoriť, po rokoch človek dospeje k úplne inému pochopeniu emócií a konaniu hlavných hrdiniek. Čo robí pre mňa tento film ešte viac výnimočným je, že už v čase, keď som bola pubertiačka, ma oslovil na plných 5 hviezdičiek i napriek tomu, že som ho v tom čase vnímala inak. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 84%, Audience Score - 82% | FDb.cz - 81,5% | No vidíš Ridley, když se chce, tak to jde! Jenže ono někdy touhu natočit super film překoná touha vydělat velké peníze a potom to vždy skončí fiaskně, není-liž pravda pane Scotte? :-).... Skvělé výkony S. Sarandon a G. Davis, ale i dalších..... A navíc zde dostal svou první větší hereckou příležitost Brad, takže už i to samo o sobě vyvolává velký vděk. No, jedná se o docela povedenou road movie se skvělými dialogy, ovšem pořádné grády film nabere až v poslední půlhodině a to se potom už nezastaví a řítí se neuvěřitelným tempem do perfektního závěru (kdyby takhle vypadala celá stopáž, s plným hodnocením bychom rozhodně nešetřili)! Za nás velká spokojenost po všech stránkách. 80% ()

ostravak30

Thelma a Louise je film o dvou kamarádkách, které původně ani nechtěly změnit svůj život. Jak se ale posléze ukáže, možná měly. Jedna drobná událost je nasměruje k zcela novým zítřkům, ale též k neodvratnému konci. Možná kdyby se chovaly holky následně víc uvážlivě a méně blbly mohly by se do toho Mexika dostat. Nebo se někde schovávat. Jak Thelma, tak její kamarádka však doposud žili dost svázaným životem a muži se na nich dost podepsaly. Celý film je zkrášlen hereckými výkony Susan Sarandon i Geeny Davis, krásnými scenériemi, ale též skvělou hudbou. Osobně mám road movie velmi rád. Tato je navíc ještě vylepšená zápletkou a vlastně i konečným vyústěním. ()

PlysovyMacko

Dve kamarátky sa vydajú na výlet, ktorý sa tragickým spôsobom zvrtne. Ocitnú sa na úteku pred políciou a čím ďalej idú, tým majú menšiu šancu, že sa ich životy vrátia do normálnych koľají. Dobrý scenár, dobré herečky , dobrá hudba. Sto bodov sa originálny koniec. ()

brabi

Musím s lítostí přiznat, že mi nebylo nikdy(zatím3x)dopřáno dokoukat film do až konce. Ale i ty torza,co sem měl tu možnost vidět, mě dost nadchla. ()

Weirdman

7/10... Ach jaj, Ridley, Ridley... Počas prvej dosť rozpačitej hodinky som si už začínal pomaly myslieť, že môj obľúbený režisér to zas nezobral zo správneho konca a opäť sklamane. Ale potom ako sa film prehupol do druhej polovice a počas nej do záverečnej polhodiny, všetky predošlé výčitky šli na čas bokom a hlavne záverečnou scénou Ridley zas a znova naplno zabodoval... ()

ottik274

Já si nemohu pomoci, ale některé prvky mi v tomhle filmu nesedly a od půlky filmu už šlo vytušit , jak to musí celé dopadnout. A taky to tak i nakonec dopadlo(doslova)-ta závěrečná scéna mě ale mile překvapila.O něco důležitější tu však byl psychologický vývoj obou hlavních postav, který byl podaný velmi slušně. ()

wocicko

Skvělý film, který zanechá - hlavně v ženách - velmi hlubokou stopu. Je to dobrý nápad, skvěle natočené, výborná hudba. Prostě bomba. Podobná oslava svobody jako Easy Rider, ale mnohem více realistická. Jen by mě zajímalo, co se panu režisérovi stalo... Umí točit pěkné filmy a potom Gladiátor a Robin Čapka... ()

route60

Nejlepší road movie která kdy byla natočena, Rydley Scott a jeho Thelma a Louise které jedou vstříc nenávratnu mohu vidět stále dokola a nikdy se nenudím, skvělé herecké výkony G.Davis a S.Sarandon na které se nezapomíná. 100% a ani o procento méně ()

g.laudeo

Když jsem to viděl poprvé, řešil jsem problémy světa, soucítil jsem s Louise, manžel Thelmy mi byl dost odpornej a holkám jsem fandil. O hezkou řádku let později jsem se především výborně bavil, zjistil, že Geena Davis není jen blbka přilepená na Susan Sarandon, aby tam byl někdo za mladý a hezký, ale že je to rovněž výrazná herecká osobnost. Že manžela Thelmy musela do filmu vypravit nejspíš Stasi, že Pitt a Madsen už budou dnes asi dost staří (o Keitelovi nemluvě) a že Ridley rád tvoří pastvu pro oči (zde denní i noční útěk úchvatnou krajinou Jihu). ()

Dolores Haze

Já prostě nepřestanu zbožňovat roadmovie. Tenhle film mě dost překvapil, hlavně bych od Amíků nečekala tak špatnej a napínavej konec. Susan Sarandon je tady prostě senzační, má skvělý hlášky a narážky na chlapy. Postava Thelmy v podání Geeny Davis je taky hodně dobrá, zvlášť ta její proměna z poslušné ženušky na drsnou suverénní ženskou. Rozhodně stojí za vidění! ()

megajalec

Road movie o dvoch odlišných ženách, ktoré si vyrazili na nevinnú dámsku jazdu. Óda na slobodu, ktorú podčiarkuje krásna americká krajina a bodku za príbehom dáva koniec, ktorý som si vyslovene prial. Dalo sa vôbec nefandiť Sarandom a Davis? ()

Dixieboy

V tomto filmu je fantastické úplně všechno... příběh, režie, scénář, herecké výkony, kamera, hudba,... je to prostě filmový klenot! Geenu a Susan miluju už roky a tohle je podívaná, která mě nikdy nepřestane bavit. Nechápu ty kecy o feminismu... chlapy asi nejsou schopni pobrat ženskou, která vezme život do vlastních rukou... ()

Luswani

Zpočátku mě to příliš nechytlo, ale přesto jsem se rozhodl u obrazovky zůstat. A nelituju. Od momentu, kdy Louisa zastřelí toho chlapa na parkovišti, se to rozjíždí velmi zajímavým způsobem, až do velkého finále. Moc povedený film. 85% ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)