Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

70s80s90s

Po Wisdomovi je pre mna tato Scottovka druhou najlepsou road movie dramou, aku som zatial videl. Tymto dvom damam proste tu ich vzajomnost zeriete a drzite palce az do samotneho konca. Samozrejme mam zimomriavky uz len ked si na to spomeniem. ()

pesota

Moc se mi to líbilo. Film plný emocí. Skvěle to bylo sehrané. Hudba také pěkná. Film trvá přes dvě hodiny a ani minutu jsem se nenudil. Naopak jsem se divil, že už je konec ()

Scott67

K filmu už není dnes co dodat. Je to skvělý film. Vlajková loď všech RoadMovie. Jenom malá připomínka k dabingu. Původní dabing pro VHS je nepřekonatelný (Žilková a Kotrbová) Televizní verze s Laurinovou a Medveckou už mě tak nebere. Možná je načase si film pustit v původním znění. ()

Amberjack

Strašně milej film. Asi to zní zvláštně, ale přišlo mi to tak. A to i přesto, že po druhém zhlédnutí jsem racionálně musel ubrat hvězdičku. Srdcovka, jak s oblibou říkám, z toho prostě pro mě není. Nejsem zastánce feminismu v jakékoliv podobě, ale jo, když na vás holky chlápek z trucku lascivně vyplazuje jazýček, tak mu to dejte sežrat. Pro to mám pochopení. Kromě obou hrdinek, které ze svých lehce pohádkových rolí a příběhu vymáčkly, co se dalo, tady exceluje i Brad Pitt. Zase mi dokázal, že je skvělej herec. Schválně si pusťte hned potom nějakej jeho další film - třeba 12 opic. On prostě opravdu hraje na rozdíl od některých mluvících panáků, kteří jedou v každém filmu to samé. Cit pro režii prokázal Ridley Scott, který nechává střídavě vyniknout jak nadsázku, tak drama a celé to prokládá krásnými panoramatickými záběry Ameriky. Hudba od Hanse Zimmera je naprosto trefná. Oceňuju, že to není jen to jeho klasické vypjaté dunění, které mám sice rád, ale které zároveň v poslední době tasí na diváky a posluchače v každém druhém filmu. ()

mart93

Jsem rád že jsem tenhle film neměl nikdy zanálepkovanej jako "feministický". Za mě je to jeden z mála filmů, kde nemám chuť nic měnit. Prostě plných 5 z plných pěti. ()

horskejvlk

Skvělý film aktuální a současný i po 30 letech osvobození od zajetí stereotypu a dostání se na šikmou plochu aniž by člověk tušil jak. Životní osudy utlačované ženy které se osvobodí a raději zemřou než aby si své životy vzali zpět. Thébám má fakt smůlu na chlapy, Brad Pitt jako všemi mastný mazaný hejsek. Úžasná hudba. ()

peproch

Útěk od všedních starostí a ven z područí despocie končí zmarněním. Nutně, jako mnoho romantických road movies. Opustit znamená zahynout. Spása znamená zmar. Nezapomenutelné. ()

milos.bradik

Neuvěřitelně naivní až blbá Thelma a stejně neuvěřitelně chlapácká Louise. Prostě dvojka, která si takový konec docela zasloužila. Těm dvěma jsem prostě nemohl fandit. ()

Clowie

Nedokoukala jsem, ani podruhé ani potřetí, i když jsem se poctivě snažila. A věděla jsem, že to má být skvělé. No, možná v jiném životě. ()

Sejkorka

Hodně dobrý film, dnes již klasika  mistra Ridley Scotta. Vše podstatné napsáno níže v komentářích. Základní pocit z filmu je smutek, lítost na osudem těch dvou děvčat.  Do deníčku "můj" R.Scott :     2021    Poslední souboj   2015 Marťan  2010 Robin Hood  2007 Americký gangster   2006 Dobrý ročník   2005 Království nebeské  2000 Gladiátor 1992 1492: Dobytí ráje   1991 Thelma a Louise 1982 Blade Runner 1979 Vetřelec ()

Petbrab

Takový pohodově plynoucí film o cestě za svobodou. Kdy dvě ženy v době, kdy na jejich práva se moc nekoukalo. Hvězdičku navíc i za mladého B.Pitta. ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)