Thelma a Louise

• Česko Thelma a Luisa (více)

Ušlápnutá Thelma Dickinsonová, kterou doma drží zkrátka silácký manžel, a její kamarádka, samostatná servírka Louise Sawyerová, si jednou vyjedou spolu na víkend v horách. Ani jedna z nich netuší, jak se jejich nevinný útěk od všedních starostí zvrtne. Vše se zhatí ve chvíli, kdy se Thelmu pokusí znásilnit jejich náhodný známý. V Louise, která má revolver, se v té chvíli cosi zlomí a neurvalý surovec za to zaplatí životem. Výletnice, které se těšily na dva dny oddechu, jsou od té chvíle na útěku před zákonem... Snímek vynikajícího režiséra Ridleyho Scotta na počátku devadesátých let s novou razancí otevřel otázku postavení ženy v moderní společnosti a v rodině. Je však především strhujícím příběhem dvou osobností, které se sice doslova řítí do propasti, ale zároveň v sobě objevují překvapivé vlastnosti, o kterých ve svém dosavadním sešněrovaném životě neměly ani tušení. (Česká televize)

Rozjimatel

[4,5*]     "All right, hey, hey, hey, just calm down. We were just having a little fun, that's all." "Looks like you got a real fucked-up idea of fun."     Ťaživá road-movie dráma so silne realistickým duchom, ale zároveň odľahčená skvelým humorom (našťastie, inak by bola tá ťaživosť priam neznesiteľná), zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Dielo, ktoré u mňa rastie každým ďalším zhliadnutím, až po poslednom zhliadnutí narástlo až na aktuálnych 5 hviezdičiek (4,5). Začali v ňom totiž vystupovať do popredia viaceré jeho skvelé atribúty, ktoré som pôvodne až tak neregistroval. Jedným z nich je krásna hudba Hansa Zimmera (južansky ladená). Výber hudby je vo všeobecnosti výborný, hoci pozostáva hlavne z piesní v country štýle, ktorý až tak nemusím, ale do tohto filmu sa to perfektne hodí. Viac som si začal všímať i to, ako je to úžasne realisticky nakrútené, s perfektne vykreslenými charaktermi a tiež s dokonalou prácou kamery (Adrian Biddle). Nádherné obrazové výjavy rozľahlej americkej krajiny tu sú postavené do kontrastu s neutešenou realitou každodenného života bežných ľudí (ostrá narážka na americký sen). Nejde tak len o nejaké bezduché dielo, ale naopak o dielo, ktoré má aj hlbšiu myšlienku. Príbeh dvojice priateliek s veľmi odlišnými povahami opisuje ich čoraz viac zamotanú cestu, z ktorej niet návratu. Louise (Susan Sarandon) je rázna, životom ostrieľaná žena, Thelma (Geena Davis) je zase naivka, čo ma smolu na chlapov, keďže priťahuje len tie najhoršie typy. Film pritom krásne zachycuje jej prerod z vystrašeného dievčatka na suverénnu, odhodlanú ženu. Herecké výkony oboch predstaviteliek sú vynikajúce (oba nominované na Oscara), uchvátila ma najmä Geena Davis, pre ktorú mám navyše aj slabosť. Skvelý tu je i Brad Pitt (J.D.) v role mladého južanského hajzlíka, to ich vzájomné iskrenie s Geenou je parádne. Z ďalších hercov sú výborní Harvey Keitel ako detektív Hal a Christopher McDonald ako manžel Thelmy (vskutku parádne hovädo). Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že ten príbeh je až príliš jednoduchý a priamočiary, nemá jediné hluché miesto (mojou obľúbenou scénou je tá s frajerským policajtom, ktorý sa zosype).     "Louise, shoot the radio." "Right." "The police radio, Louise!" ()

dehlie

skvelá vec, ku ktorej som sa konečne dostal. výborné výkony oboch hrdiniek, predovšetkým ma prekvapila geena davis. skvelý príbeh oslobodzovania sa a priateľstva. navyše nádherný soundtrack. priznám sa, tento film sa stal z ničoho nič mojou srdcovkou. ()

Mikino00

No to mě teda Ridley zklamal, dvěma ženským rupne v bedně a tak si hrají na divoký západ. No a co, a to jim mám jako fandit? Ale nesmím zapomenout říci, že obě hlavní představitelky hrají dobře a užívají si své role a režie je opravdu zajímavá. ()

Martin_W

Silný příběh, který se sice může zdát jako "babský", ale má své určité kouzlo, kterým si získal film i mě. Susan Sarandon a Geena Davis jsou v tomhle naprosto skvěle obsazeny. Už jenom ten konec je důvod, proč by se na něj měl někdo podívat. 87% ()

Movie Gourmet

Výborná a kultovní roadmovie, která je snad ikonou všech roadmovie filmů. Výborný scénář, režie a herecké výkony hlavních představitelek včetně Harvey(ho) Keitel(a). Útěk za svobodou! Na ten konec, stojí zato si počkat. Verdikt: 5* a 85 %. ()

geimz

Preveľká škoda, že ten legendárny záver som poznal už dávno pred prvým zhliadnutím, to mám ale za to, že takéto snímky pozerám 20 rokov po premiére. Zaujímavá štúdia charakterov dvoch žien, ktoré utekajú pred zákonom a pred svojimi bývalými životmi, až natoľko zaujímavá a autentická - to hlavne vďaka skvelým výkonom - až som dlho rozmýšľal nad 5 *. Pár zádrhelov a prázdnejších scén v príbehu ma ale nútia dať stále veľmi silné 4 hviezdy. ()

ArthasKarfa

On the road s dvěma holkama co byly ve špatnou dobu na špatném místě a jedna událost spustila smršť spousty drobných i větších příhod, které už už hraničí s érou Bony a Klida. Procouráte s nimi půlku Ameriky a hlavně se budete bavit u poměrně smutného příběhu o vztazích mezi muži a ženami, ale hlavně příběhu dvou velkých kamarádek. ()

kamigava

Ty dvě uprchlice mi byly velmi sympatické. Thelma se mi ale líbila víc asi proto, že Geena Davis je skoro o 10 let mladší než Susan Sarandon. Obě se ale navzájem pěkně doplňovaly. Bylo také krásně vidět, jak se jejich chování prohodilo. V první půli byla na větvi hlavně Thelma a ve druhé se málem zhroutila zase Louise. Nakonec si obě dvě uvědomily, že z toho nekonečného road movie není cesty zpět. Vznětlivý manžel Thelmy drama sem tam odlehčil a zasmál jsem se u něj. Mladý Brad Pitt ve vedlejší roli také nebyl od věci a holkám trochu zamotal hlavu. Těšil jsem se hlavně na hudbu Hanse Zimmera. Nebyla špatná, do této akční dramedie zapadala, ale zklamala mě tím, že mi připomněla hudbu z Rain Mana. Jako celek hodnotím tuhle filmovou jízdu celkem pozitivně. 70%. ()

bobstock

To jsem ani nečekal, že mě tenhle road trip tak zachutná, sice s hořkým koncem, ale se zvrušením, na které většina lidí nedosáhne za celý svůj život. Chytrý nevtíravý scénář plus třešnička s jamajským silničářem mě poslala do kolen. 85% ()

Kacitr

Hans Zimmer je Bůh. Thelma a Louise mi ujížděly ve svém kabrioletu zatraceně dlouho. Jenže když já zrovna moc nemusím Geenu Davis. Z té herečky vyzařují divné vlny, nemůžu si pomoct. Nicméně miluju Susan Sarandon a tak jsem do toho šla. Závěrečná honička se mi do paměti vryla asi navždy a ty toulky opuštěnými silnicemi ve mě vzbudily touhu sednout do auta a jet neznámo kam. ()

Oralfabet

Lepší na chvíli doopravdy žít, než navždy jen přežívat. Geena Davis vykrádající obchod s potravinami je jedna z nejroztomilejších věcí, co jsem kdy viděl. 9/10 ()

El Loco

Road-movie rozprávajúci o tom, čo sa stane, keď sa dve mestské ženy znudené životom vyberú na cestu naprieč Amerikou. Ani nevedia ako, a stanú sa z nich zločinci, ktorí musia utekať pred políciou. Miestami je film síce značne zdĺhavý a nudný, ale jeho úroveň zachraňujú hlavné predstaviteľky Susan Sarandon a Geena Davis, ktoré sa svojich úloh zhostili skutočne výborné. Ale úplne najlepší je záver filmu, kde sa Thelma s Louisou musia rozhodnúť medzi slobodou a väzením a medzi smrťou a životom. A rozhodnú sa pre... ()

Phillo

Zážitok, z ktorého sa dá odniesť si veľa, ale dá sa naň aj pozerať iba ako na ďalšiu road-movie. Avšak prostredie, ale aj úžasné herecké výkony to jednoducho nedovoľujú. Film na viaceré pozretie z množstvom nezabudnuteľných a silných scén (zamýšľanie sa nad tým, čo bude vo väzení). Ten koniec som postavám prial a dojal ma dostatočne. Nadčasové, metaforické a z časti oddychové. Ale v základe výborné. 90% ()

thunnus

Ze začátku mi to nepřipadalo nijak výjimečné, později si mne film přecejen získal. Tak nějak jsem začal s hlavními hrdinkami trochu soucítit. Připadalo mi, že na to, že jsou to "psanci", se chovají až příliš kladně a ohleduplně. Vlastně to nebyly vůbec typy vražedkyně, jak říkala postava Harveyho Keitela i ta servírka. Herecké výkony jsou skvělé, obzvlášť Sarandonová mě zaujala, zapomenut by neměl být ani Brad Pitt, který ale zrovna, přes svůj hezounký ksichtíček, sympatický nebyl. No a konec byl kapitolou samou o sobě. ()

Janko666

IMHO filmu by prospělo radikální sestříhání. Zase další klasika, která mě strašně zklamala. Maximálně konec ujde. ()

papyrosaurus

Někdo v tomto filmu s gustem hledá různé feministické narážky a podtext, jiný nestraně nechá příběhu ať se sám rozvíjí a užívá si klasických road movie scén, pro které filmy tohoto žánru zbožňuji. Všechny mají totiž jednu společnou linku - touhu po nezávislosti a svobodě, která je však neustále omezována (a je jedno zda jde o despotického manžela, závory na silnici, pravidla o povolené rychlosti nebo bandu honících psů v podobě policejních aut). Prostředí amerických dálnic kdesi na středozápadě a v nevadské poušti tak byly vždy vyhledávaným motivem podobně laděných snímků, ve kterých šlo zdánlivě pouze o to jet dál a nezastavovat se - cíle typu dojet do nějakého města nebo země nejsou určené pro nás, to se jen naši hrdinové(hrdinky) motivují to nevzdat, sami totiž tuší, že tam asi nedojedou. Velká pocta průkopnickým klasikám žánru jako byla Bezstarostná jízda a Vanishing Point ! ()

Nekalé praktiky v pakárně

Nekalé praktiky v pakárně

21.08.2006

Herečky Susan Sarandon a Helena Bonham Carter utvoří silnou ženskou dvojici ve stylu Thelmy a Louise v dramatu ELEANOR AND COLETTE. Příběh snímku se odehraje v psychiatrické léčebně, kde pacientka… (více)