Two Thousand Maniacs!

2,000 Maniacs

Centennial

Horor

USA, 1964, 87 min

Jižanská cháska z městečka Pleasant Valley zláká šest kolemjedoucích seveřanských nebožáků a pasuje je na čestné hosty svých oslav stého výročí. Než si ti mladí yankeeové konečně položí otázku, proč by kurva město plný jižanských buranů chtělo slavit 100 let od porážky ve válce Severu a Jihu, bude už příliš pozdě - neboť jsou na ně nachystány speciality typu lidský BBQ, koňská roztržka, downhill v ohřebíkovaném barelu, nebo megašutr. Mám rád jak tohle téma (US obč. válka), tak remake 2005, nebyl tedy důvod si to neužít. Starosta Buckman je správnej vypasenej pantáta, jeho rozesmátí kumpáni taky stojí za to. Gore je prostě 60’s Lewisovská práce, ale spíš jde o ty hezky zvrhlý nápady... Sranda, která navíc znamená začátek buranského hororu. ♫ Yeeeeeyeehaaa – the South’s gonna rise again!(7.11.2010)

Rok po „slávnom“ gore-feste BLOOD FEAST nakrútil Herschell Gordon Lewis tento film. Režijne poučený už nerobí také elementárne kiksy ako minule. A tentoraz je humornejší, vníma veci s nadhľadom a svoju roztomilú úchyláreň poníma ako dekadentne čiernohumornú gore-absurditu, v ktorej sa tie najnásilnejšie možné scény striedajú s komickým vystupovaním malomeštiakov, podmaľovaným sviežou country hudbou. TWO THOUSAND MANIACS je pestrofarebná a veselá zvrhlosť s príšernými hereckými výkonmi (trademark Herschellovych filmov) a veľmi osobitý autorským „cítením“. 3* v rámci rebríčku, ktorému kraľuje BAD TASTE.(31.10.2004)

• Tsunami_X

Gordon Lewis má sice koule na to, aby urval přestárlé blondýně její kdysi pohlednou ručku, ale bohužel už nedokáže udržet tempo, rytmus a k divákově smůle ani kameru, která v některých momentech zaostřuje jak výletník v presu a cestovní horečce. Celé to má českému divákovi důvěrně známou atmosféru Starců na chmelu a to hlavně díky kvantitě a kadenci rozjuchaných mladých tváří, kolektivní vesnické soudržnosti, vůni pohodového léta a kytarovým vypalovačkám místních chlapců. Od průměrného hodnocení nakonec odradí ukrutně debilní černokněžnická pointa a nesnesitelně dlouhé finále.(30.1.2007)

Film jsem viděl až po "remaku" s Robertem Englundem a náramně jsem se bavil. Lewis byl prostě průkopník každým coulem! Zatímco v prvotině "Blood Feast" zažehl svíci splatteru, tady bych řekl že jako první vůbec naznačuje témata explotation a zejména hixplotation. Tedy týrání lidí z města burany a domorodci v jejich domácím prostředí. A to se stále mluví a píše o "Deliverance" a "Straw Dogs" a on to vlastně všechno začal taky Lewis ještě dříve v 60. letech ... Ano, myslím to sice trochu ironicky, ale základní kameny hixplotation horroru tento film má. Nevsází již tolik na gore scény, ale spíš na využití moci a tyranie vesnických buranů nad městskými lidmi, kteří do jejich vesnice "zabloudili". 60. léta nemám rád a snad právě proto mě tento film tolik bavil, sledovat brutální, násilný a občas i krvavý horror z 60. let je totiž paráda!! Člověk se musí prostě smát, ale baví se a kolikrát neví, jestli to tvůrci takhle fakt mysleli nebo ne ... Herecké výkony ... no, jako některé jsou šílené, některé výborné. Vesničani jsou naprosto neuvěřitelní ... nebo spíše právě naopak uvěřitelní, z těch jsem také nechápal. jejich neustálé nadšení a entusiasmus do krvavých atrakcí místních oslav mne opravdu dostávali. Navíc, některé nápady jsou na svoji dobu, zvláště v rámci žánru velice originální a odvážné!! Film nese typický Lewisův rukopis. Vzhledem ke stáří filmu musím hodnotit čtyřmi pěknými hvězdičkami. Ten film je "fajn" ... Samozřejmě jen pro příznivce žánru a okrajové publikum.(9.6.2008)

Burani jsou takoví troškovští (u nás by se to celé odehrávalo asi v Hošticích). Pointa filmu je kouzelná, zábavná a moc se mi líbila. Mírně napínavá scéna je ve filmu jen jedna jediná a stejně je spíše pro zasmání jako celý film. Horor to není ani zdaleka a podle mě nebylo ani úmyslem autorů horor natočit, ale jen se pobavit.(2.3.2005)

Ve své době bych snad ocenila víc a ta třetí hvězda by nebyla tak umělá, takhle oceňuji především fakt, že díky tomuhle kousku vznikl povedený remake a ještě vymazlenější pokračování, na které prostě nedám dopustit. Jíííí Háááá! 50%(10.6.2013)

Boha jeho Lewis je uchyl. Ne kvůli tomu gore, ale kvůli tomu jak film ve výsledku vypadá. Ty postavy to je něco neuvěřitelného. Keždá postava dostala svojí vlastní idiocii každá se chová jinak a každá je dementní až na půdu. Na film jsem se těšil protože remake s Englundem mám dost rád. No pravda starosta v tomhle filmu nesahá Englundovy ani po kotníky ale ostatní postavy jsou fakt k popukání. Ted k samotnému gore na které jsem se strašně těšil, jeho tu dost, a krev vypadá o něco lépe než v Blood feast. Některá nápadná umrtí byly fakt dobré(sud) a chtěl by ho vidět jak by vypadal v dnešní době. Co ale moc nepochválím je šílená hudba která mě štvala od začátku do konce. To country bylo strašný. Postavy jsou jak jsem řekl směšné a narozdíl od remaku jsem nikomu nefandil. Průměrnej horor kterej na to jedno podívání stojí.(25.3.2012)

I když se mi remake z roku 2005 líbil více a to především díky Robertu Englundovi a Christě Campbell, svižnějšímu a vtipnějšímu ději, tak shlédnutí originálů vůbec nelituji... Ač lehce amatérsky natočen a v průběhu mu dochází dech, tak úchylné nápady a našení buranských usedlíků při místních oslavách vás prostě musí chytit za srdce... Já byl v rámci možností spokojen...(4.3.2014)

Na 60. léta naprosto BRILATNÍ záležitost. Nemůžu si pomoct, prostě velký překvapení. Teď lituju jak dlouho jsem to odkládala jen proto, že jsem nesehnala titulky. Na dobu kdy to bylo natočeno bezchybně zvládnutý vraždičky, gore... ty mi udělaly obzvláště velkou radost, v těch jsem si vážně libovala... Navíc výborný herecký výkony, herci fakt sympatičtí...Prostě celkově výborně zvládnutá zvrhlá, znepokojivá podívaná. 80%(2.10.2013)

2000 maniakov spolu položilo elementáne základy pre filmy ako TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, (EASY RIDER), I SPIT ON YOUR GRAVE, HILLS HAVE EYES. Samozrejme, Lewis ostáva na infantilnej úrovni bohatej na country hudbu, bezobsažné scény (dialógy) a hlavne jeho ťažiskový materiál - gore scény, splatterové špliechance dovedené do úrodných rozmerov. Two Thousand Maniacs! je milé B-čko s typicky Lewisovským duchom, prináša presne to, čo sa od neho očakáva (rezačky,sekačky...) a ani o kvapku viacej. Pridementnelé vyobrazenie obyvateľov, tzv. hillbillyboyov, bavia rovnako ako je mnoho scén donebavolajúco nijaká - a tu je kúzlo Lewisových filmov - všetko zlé dokážu prevrátiť vo svoj prospech.(24.3.2013)

• YURAyura

Gore zacatek s uchylymi americkymi malomestaky, co se prizivuje na tehdy zase aktualnim konfilktu Severu proti Jihu - nenajdete tam jedineho barevneho, zato anglictina je opravdu na redneck vysi. Inteligence vidlaku a posadek aut ostre kontrastuje s invenci a zabavnosti provazejici tech par umrti, pri nichz se nezbyva nez smat. Celkove to ale neni zadna zabava prestoze krwe se dockame...(11.7.2006)

O 41let později vznikl vydařený remake tohoto filmu z Robertem Englundem 2001 maniaků !(6.10.2006)

• corpsy

Herschell Gordon Lewis = debilný príbeh, ešte o etáž horšie herecké výkony a gore. Z historického hľadiska sa ale dá povedať, že ide možno o jeden z prvých, ak nie prvý hixploitation.(20.4.2014)

• DanRichter

no já zas tolik necítil nadšení, jako oni vidláci ve filmu, a to i přesto, že mám celkem slabost pro tento druh filmů .. samotný příběh je o několika zbloudilých "měšťácích" do jednoho zapadlého městečka, proti kterému i Hoštice jsou New Yorkem :)), i přes srdečné uvítání od domorodců brzo poznají "výletníci", že pohoštění nebude zas až taková sranda, aspoň tedy ne pro ně :) .. tolik k příběhu, a co zpracování ? beru v potaz, že šlo o 60.léta, a v rámci tohoto beru jako průkopnický tento druh filmu po stránce žánru hixploitation .. jinak herecké výkony "obětí" směšné, naopak masakrující občané městečka se svým pitvorným úsměvem a jižanskou hymnou "Dixie" v ústech naopak byli až moc přesvědčiví, že člověk si chvílemi myslel, zda opravdu to není jejich kratochvíle v jejich realném životě, na druhou stranu ani jeden nebudil nějaký negaitvní charisma, a tak asi nejdrsněji vypadal ten malej klučina :D .. nápady "likvidace" výletníků bizardní, typické pro Lewise (samosebou jejich provedení zas člověk nesmí tolik řešit :D), přesto mě to celé přišlo takové až moc samoúčelné a příliš veselé a pohodářské, chtělo to aspoň trošku napětí, nějaké atmosféry, takto ten strach a bolest obětí vypadl ještě víc komediálně než ti vysmátí burani, a samotný pokus o to šokovat diváka vyšel jen polovičně .. film se dá doporučit těm, co rádi dovolené někde na venkově :D(10.4.2011)

Působivý, provokativní film o pomstě jižanských buranů na nevinných mladých výletnících. Příšerná angličtina, amatérské herecké výkony, veselé country písničky a přehnaně úchylné gore efekty s jasně červenou krví dělají z tohoto filmu docela zábavnou podívanou.(29.12.2004)