Dva na koni, jeden na oslu

Muzikál / Historický / Drama / Dobrodružný

Československo, 1986, 127 min

Tohoto filmu se taky musím zastat. Jednak jsem na něm vyrostla ("Tak, tak synu, uč se lháti, budeš jednat sa pány."), jednam má dobré herecké obsazení (Psí noha je fenomén, ale nejradši mám stejně Píšťalku "Já vždycky jenom hlídám."), hudební vložky mě nijak neruší. A taky mám ráda Daňka a jeho způsob sdělování životních pravd (třeba: "Není pravda, že člověk nemůže nic, může přinejmenším sprostě nadávat.").(13.6.2009)

Krutá romance se zpěvy a tanci, ve které Jan Čenský mluví sprostě a Jan Přeučil „tančí". Trio Jaromír Hanzlík, Svatopluk Skopal a Radoslav Brzobohatý je vážně sexy! To jsem si tedy nikdy nemyslela, že to jednou budu o nich psát, ale je to tak. A nejvíc sexy z těch tří je Svatopluk "Svatý", když zpívá modlitbu pro svého Oslíka.... Celý příběh jiskří černým humorem, nevyřčeným tajemstvím, smyslností, zradou, touhou po odplatě. Tento film, natočený v roce 1986 má nesmírné kouzlo. Když jsem jej viděla poprvé, byla jsem nadšená právě těmi tanci, muzikou a texty. Příběh je velice dobře vystavěn, zápletka se zaplétá pomalu, ale jistě, oprátka se zadrhuje...(31.7.2014)

• Morholt

Tak tahle "ukrutná romance se zpěvy a tanci" mě vůbec nechytla. Neměl jsem problémy s dějem a už vůbec ne s obsazením, (až na Veškrnovou - ta na mě působí jak rudej hadr na býka), ale zkrátka mě tam neskutečně vytáčely ty zpěvy a tance. Muzikálovému žánru jsem nikdy moc nakloněn nebyl, ale pokud narazím na opravdu dobrou zpěvohru, dokážu si jí užít. To tady ale nešlo. Z úcty k hercům 10%.(21.10.2012)

Zážitek ze svérázného mixu pseudohistorického dobrodružného filmu, muzikálu s trochou básnické nadsázky a trochou expresivity, umocňují velmi kvalitní herecké výkony. 1) Stylizace snímku je zajímavá, masky dobré, vyhovovala mi i poněkud zdržující poetická kamera a snesl jsem i klasické Sequensovo pomalé tempo. 2) Nejhůře jsem skousával Balet Československé televize v roli středověkých žoldnéřů doprovázený dobovým (rozuměj: hrozným) zvukem československé pop music. 3) Vyhubí se sami. Z nenávisti a zloby.(23.9.2017)

• prezdivaka

Předloha filmu byla kvalitní, ale něco se tady nepovedlo. Je to podivné naroubování do muzikálu, které absolutně nefunguje. Není to totiž ani dobové, ani moderní. Hudba byla špatně zvolená a do tohoto prostředí se vůbec nehodí. Taneční kreace jsou jako v podání Orchestru a baletu Československé televize - nic proti nim, ale tohle měl být film.(17.10.2014)

• - Jedná se o jediný film režiséra Jiřího Sequense, kde si zahrála jeho dcera Sylva. (M.B)

• - Natáčení probíhalo v lokalitách Tiské stěny, Lom Mořina, Budyn nad Ohří, Helfenburg a Lom Alkazar. (Cucina_Rc)