Praha třicátých let minulého století. Do nabité tramvaje nastupuje mladá hezká dívka. Rázem upoutá pozornost mládence, který nejen oceňuje dívčin půvab, ale hlavně se snaží nenápadně ukrást její kabelku. A tak se seznamujeme s jednou z hlavních postav filmu Smrt černého krále, s podvodníkem, kapsářem a vůbec podivnou existencí Josefem Kořínkem alias Pépim. Kromě něj je příběh zalidněn dalšími postavičkami z pražské periferie. Ve filmu pochopitelně nechybí ani rozšafný rada Vacátko a jeho nerozluční vyšetřovatelé Brůžek a Bouše. Mají smutnou povinnost - vypátrat vraha inkasisty Krále, jenž byl nalezen mrtev a jenž cestou z banky přišel o sumu, která by mohla zajímat spoustu lidí z jeho okolí... Námětem k filmu se stala povídka "Otec Goriot ze Záběhlic" z knihy povídek Jiřího Marka "Panoptikum hříšných lidí". Vedle představitelů populární pražské mordparty pana Vacátka - Jaroslava Marvana, Josefa Bláhy a Josefa Vinkláře - se ve filmu setkáte s Vlastimilem Brodským, Stanislavem Fišerem, Janou Brejchovou, Josefem Somrem a Antonií Hegerlíkovou. Uslyšíte i několik "staropražských" písniček Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse v interpretaci Věry Nerušilové. (Česká televize)

Jiří K.

Nastavovanou kaši ja nerad. Avšak, atmosféra prvorepublikové Prahy je zde vykreslena velmi věrně, jakožto hlavním motiv tohoto snímku, notabene celé série... ()

klúčik

Rada Vacátko zo svojimi inšpektormi vyšetruje úmrtie inkasanta. Fantastické herecké výkony Brodskéko, Kemra, Brejchovej. Je to klasika na ktorú sa rád vždy pozriem. 85%. ()

Slimak

Patřičně propracované.Nezapomenutelná hudba Zdeňka Lišky.Podle realistického všudypřítomného horka a propocených vestiček jde jen s těží poznat zda tyto prvky byly vytvořeny uměle nebo takové teplo vskutku bylo.Skvělý Brodský a také mě zaujal Walter Taub jako vyplašený pan prokurista. ()

Paity

Opět další detektivka s vrchním radou Vacátkem v hlavní roli v podání nedostižného Jaroslava Marvana. Ve srovnání s dalšími je tahle určitě nejméně zajímavá a napínavá. ()

Movie Gourmet

Další ze série "Hříšní lidé města pražského" se skvělými Jaroslavem Marvanem v roli rady Vacátka a jeho dvěma inspektory - Brůžkem (Josef Bláha) a Boušem (Josef Vinklář). Díl se mi sice líbil, nicméně se pro mě nestal tak zdařilým a legendárním jako díly "Pěnička a Paraplíčko" a "Partie Krásného dragouna". Verdikt: 3* a 70 %. ()

Vesecký

Z těch čtyř nebo kolika celovečerních příběhů z Panoptika Jiřího Marka se mi tenhle líbí snad nejvíc. Včetně toho překvapivého závěru, v němž se z vraždy vyklube sebevražda skutečného defraudanta a nešťastného člověka Krále. V každém případě je lahůdkou podívat se na krásné herectví dnes už takřka všech zesnulých nebo těžce nemocných herců. Takové v dnešní herecké generaci nenajdeme... K tomu všemu atmosféra prvorepublikové pražské periferie s jejich figurkami a drobnými zlodějíčky, kteří nebyli chytání po vzoru FBI. A žádné výstřely, prosím... ()

Untentrauer

*herecké obsazení *hudba *příběh *zápletka *dialogy Vše si sedlo způsobem, jaký je nevídaný. Zde a v Partii krásného dragouna! ()

gombarix

Každým vacátkovským filmem se prolíná nějaká ústřední píseň, a zde je asi nejotravnější. Umcaj umcaj umcajdá, kočka ze Záběhlic! ()

Stefan_M

Kurnik, riadne zamotane. Naozajstna detektivka. A nech mi niekto povie, ze vedel dopredu, kto to urobil (samozrejme pred rekonstrukciou) ;o). Aj napriek dlzke, som si uzival vykony vsetkych hercov. ()

Véronique

Ze všech čtyř filmových "hříšňáků" jsem vždy tento díl považovala za nejslabší, postupem času se však můj názor trochu změnil... Film je bez diskusí hereckým koncertem všech zúčastněných. Zápletka je také vzrušující. Stala se vražda anebo nestala? A je něco horšího než vraždit? Třeba učinit ze života blízkého opravdové peklo?! Nostalgická detektivka z dob První republiky nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o kvalitní podívanou. 68%. ()

DAPDO

Defraudantská balada z předměstí je třetí celovečerní film o legendární partě ze čtyřky, která musí tentokrát řešit smrt inkasisty Krále. Asi nejzamotanější ze všech čtyř celovečeráků, podezřelelých je jak hub po dešti, "starej" si s tím ale jako vždycky poradí na jedničku:-). Budu se opakovat, ale pan Sequens zachytil atmosféru staré Prahy tak, jako nikdo před ním ani po něm. ()

sigf07

Proč ne. Není to sice to nejlepší, co nám kdy rada Vacátko a jeho mordparta předvedli, ale pořád je to moc pěkná detektivka, která ční vysoko nad těmi ze současné produkce. Pro období první republiky mám odjakživa slabost stejně jako pro dobré herce. A těch je tady více než dost. Jen tak na okraj, kdy se vám tak podaří vidět mladého Josefa Somra? ()