Stárnoucí pistolník John Bernard Books přijíždí do malého města, aby se ukryl před zvědavci a vybojoval nejtěžší zápas, souboj se zákeřnou chorobou. Bohužel, jeho po léta "pěstovaná" sláva - nikdy nepřekonaného střelce - jej neúprosně pronásleduje... (Česká televize)

Tiiso

Nostalgické loučení jak se žánrem, ikonou tak i se životem. Film patří do skupiny výtvorů, které v sedmdesátých letech western začali pohřbívat. Příběh je založen na dialozích a ústřední téma se točí okolo přicházející smrti v podobě rakoviny hlavní postavy. Sčítání, rekapitulace a předání pár mouder mladším. ()

mac000

Radost sledovat westerny ze zlaté éry tohoto žánru.Byť zde nemáme co do činění s klasickým westernem v jeho tradičním podání, Waynova přítomnost, jakož i klasická finální scéna jej řadí mezi to nejlepší, na co se dá podívat znovu (a vychutnat si výborné dialogy i herecké výkony hlavních protagonistů. Střelec je poslední film, ve kterém J. Wayne hrál. Traduje se, že když mu ukázali konečný sestřih jedné z klíčových scén filmu, vypadal tak, jako by střelil jednoho ze svých protivníků do zad. Na to Wayne rezolutně prohlásil "Natočil jsem přes 250 filmů, ale v žádném jsem nikoho nestřelil do zad. Předělejte to!" A režisér jej poslechnul... ()

Fajt

Je to jeden z mála westernů, který je velice pravděpodobný. Také role Johna Wayna je konečně věrohodná, tento seladon byl ve skutečnosti alkoholik, hrubián a neváhal uhodit ženu. ()

Jehan

Velikán se stylově, důstojně a decentně rozloučil. S životem i s žánrem. Díky za to. A díky za Lauren Bacall. ()

Gig

Příběh stárnoucího muže ze starého dobrého Západu, který umírá, ale ne stářím, ale rakovinou. Není to jen příběh onoho hrdiny tohoto westernu, ale i příběh hlavbiho protagonisty Johna Wayna, který taky zrovna bojoval se zhoubnou rakovinou. Navíc film začíná vzpomínkami z jeho mládí a vidíme záběry z různých westernů Johna Wayna. Člověk neznalý filmografie legendárního herce by si mohl myslet, že záběry patří tomuto filmu. Navíc se zde objeví pár westernových veteránů jako James Stewart nebo Richarf Boone. Právě i tím, že herec stárnul a trpěl rakovinou i tento western působí víc opravdově. Krásná pocta velkému herci a době, kterou se nejvíc proslavil. Jako mladý kluk si tu zahrál roli dnes známý režisér Ron Howard. ()

Wintery

John Wayne naposled. Clintovi se podobná látka v Gran Torinu povedla na výbornou, Waynovi zde ne. Ale hlášky tam padají, to ano. ()

brasek

John Wayne bez formy. Nudný western, bez poriadnej zápletky. Je to také trápenie s očakávaním blízkeho konca. ()

Masinfira

Osobně nerozumím tak nízkému celkovému hodnocení filmu. Můj zážitek ze sledování je velmi silný a myslím, že by tento film měl vidět nejen každý milovník westernů, ale i ostatní, neboť v hlavní roli není kovboj, který zastřelí každého, koho potká, ale starý muž bojující se zákeřnou nemocí. To, jak je ve filmu vykreslen i ztvárněn westernovou legendou byl pro mě osobně velký zážitek. ()

karelondatra

Film na mě působil hodně rozporuplně. Na jednu stranu dobré téma, hlavně s ohledem na éru končících westernů, stejně jako na Wayna, jeho kariéru i zdravotní situaci. Z tohoto pohledu je vše geniální. Ale proti tomu stojí forma, která působí tak lacině a plytce, až mě z výše uvedených důvodů mrzelo, proč to scenáristicky i režijně dopadlo, jak to dopadlo. Přesto jsem se na to kouknul rád, ale důvod to opakovat není a drželo mě hlavně to uvědomování si okolností, které s tématem filmu souvisejí. ()

Andrmen221

Co k tomu říct... western, to je John Wayne a John Wayne, to je western. Poslední film velikána tohoto žánru ve spolupráci s Donem Sieglem, jedním z nejlepších režisérů té doby. Hlavní představitel se zde loučí se životem pistolníka, můžeme zde vidět jistou paralelu, John Wayne odešel z tohoto světa o 3 roky později. Silný příběh, trošku krutý ze strany okolí, kteří odsuzují "střelce" za jeho minulost. Neznáme ve skutečnosti jeho příběh, ale jak sám říká, nikdy jsem nezastřelil nikoho, kdo by si to nezasloužil, můžeme si tedy vyvodit, že jednal buď v sebeobraně nebo podle zákona. Každopádně krásně krkvavá poslední scéna byla úžasná a důstojné rozloučení s legendou taktéž. Děkuji Vám pane Wayne za Váš přínos do kinematografie a amerických westernů. Ať je Vám země lehká. ()