Epizody(5)

Shogun je jednou z nejslavnějších a nejoceňovanějších minisérií televizní historie. Richard Chamberlain se představuje jako anglický mořeplavec, jehož loď ztroskotala u japonského pobřeží na počátku 17. století. Velmi rychle je zatažen do světa boje o moc, kde se nepřátelský vojevůdce chce stát nejvyšším vojenským diktátorem - šógunem. Tento epický příběh lásky a války byl zcela natočen v Japonsku a je založen na knižním bestselleru Jamese Clavella. (Magic Box)

Dr.Cilka

Tak trochu rozpravkova zalezitost na pokracovanie. Putavy pribeh anglickeho namornika, ktory stroskota na brehoch feudalneho Japonska, a ktory sa vdaka svojej sikovnosti ci priazni osudu stava sucastou miestnych velkych historickych udalosti. Pribeh je ciastocne inspirovany realiami z pociatkov sogunatu Tokugawa. Velmi prijemnym sposobom je vykreslena japonska kultura a mentalita, so svojimi krasami ci krutostami. Punc serialu dodava aj pritomnost Toshiro Mifuneho. Na druhej strane, to ze rozpocet serialu nebol zrejme neobmedzeny zial niekedy velmi citit, a to napriklad v pripade casto sa opakujucich exterierov ci znacnom nedostatku komparzistov v urcitych scenach. Napriek tomu velmi vydarena TV seria, pri ktorej sa zarucene naucite minimalne par japonskych fraz :). ()

vla_kor

Pro milovníky akce byl Shogun možná zklamání, ale pro obdivovatele japonské kultury a historie moc pěkná záležitost, citlivé zpracování literární předlohy. Díky DVD si člověk může užít kompletní seriál a nemusí trpět u sestříhaného filmu, ze kterého se vytratila esence i smysl děje. ()

waska

Jako znalý knižní předlohy musím s potěšením oznámit, že v tomto případě jde o nejzdařilejší adaptaci ze všech Clavellových knih. Samozřejmě i tady jsme ochuzeni o myšlenkový tok hlavních postav, ale tady to nepůsobí až tak očividně jako u předešlých zpracování. Navíc Toshiro Mifune v roli Joši Toranagy? Naprosto geniální výběr. Richard Chamberlain příjemně překvapuje a jako Anžin-san je vynikjaící. Skvělá hudba. ()

Mik_e

Výpravná americká minisérie o statečném anglickém námořníkovi Blackthornovi, který na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století ztroskotá u japonských břehů a následně se zaplete se do japonské politiky, si mě získala téměř okamžitě. Seriálu nechybí napětí, politikaření, romantika a zároveň i hezky přibližuje divákovi obyčeje z feudálního Japonska. Nechybí samozřejmě ani pletichářští a náležitě "temní" kněží z řádu jezuitů, kteří s hlavním hrdinou soupeří o přízeň japonského panovníka. Herci jsou vybráni výborně, v čele s s představitelem titulní role Richardem Chamberlainem a Toshiro Mifunem, který ztělesnil panovníka Toranagu. Na závěr si nechávám hudbu, kterou složil Maurice Jarre, a jak už jsme u něj zvyklí - opět skvělá. ()

crackonosh

Skvěle natočená a skvěle zahraná sága o Angličanovi z holandské lodi se vyznačuje poněkud nevypočitatelným dějem, který každou chvíli něčím překvapí, i když základní linka je nastavená celkem brzy a celkem jasně. Srážka dvou odlišných kultur v roce 1600 — opičáci s tisíciletou historií versus západní civilizace, charakterizovaná hlavně vyčuranými pobudy a slizkými klerikály. A taky láska, válka, zrada, vše ve vzácně vyrovnaných poměrech. ()

CerKar

Nádherně zpracovaná milovaná předloha. Jelikož je tomu již nějaký pátek, co jsem Clavellovu knihu četl, nemůžu být typický škarohlíd prohlašující, že "tohle přece zfilmovaný bejt nemůže". Osmihodinová minisérie nebyla omezena formátem celovečerního filmu a tak vás Jerry London prostě zatáhne do Japonska přelomu 16. a 17. století a pohled je to vskutku detailní, náderný, skvělý ... Jinak bych asi těžko zvládl devítihodinový maraton :o) ()

Blutarg

Četl jsem to jako knihu, seriál je také skvělý. Výborné postavy, kostýmy. Je zde vidět politika a jak se žilo ve středověkém Japonsku. Malinko mi tam ale chybí "živější děj", za to hvězda dolů (nicméně se to dobře drží předlohy). ()

Fungi

Náhodou zapnu ráno novu a tam na mě vykoukne takovejhle skvost. Absolutně nechápu takovýhle umístění v programu. Nemam zatim, co seriálu vytknout. Už se těšim až ho zkouknu celej :) ()

Daniels37

Zpočátku podle knihy, později už odlišné. Kvalita nejdříve dobrá se každým dílem zhoršuje. Moc málo japonských dialogů a moc slov wakarima sen/ sa. ()

mosem

Seriál, který by neměl být jen prostě srovnáván s knižní předlohou. Každé má své přednosti. Kniha dává prostor fantazii a je v některých momentech jakousi kvasistudií mentality a diplomacie v Japonsku v 17. století. Seriál pak ukazuje Japonské reálie, které jsou pro nás - vychované ve středoevropské kultuře a v dnešní době, jen těžko představitelné. Oceňuji, že některé scény, které jsou v knize líčeny poměrně syrově, nevedly režiséra k potřebě stejně brutálního zobrazení (i když si myslím, že kdyby se seriál natáčel o 30 let později, už by se tahle "jemnost zobrazení" vytratila. Vytknul bych snad jen to, že mohlo být více japonských dialogů a jejich doprovod titulkem, seriál by pak jistě působil ještě autentičtěji. ()

Gallienus

Seriál jež se kvalitou snaží co nejvíce přiblížit knize a těžko mohu něco vytknout. Osobně to považuji za jedno z vůbec nejlepších televizních zpracování nějaké knihy, je zde prakticky vše, vyjma několika bojových a milostných scén, ale to je detail. Zpracování, kostýmy i herecké výkony jsou na televizní projekt perfektní, na rok 1980 si dovolím říci excelentní. Z mého pohledu nestárnoucí klasika. ()

mac000

Jeden z vrcholů kvalitní řemeslné tvorby Jerryho Londona, který po celou svoji dlouhou režijní kariéru natáčel téměř výhradně pro televzi. Samotný Clavellův román je svým širokým epickým záběrem vděčná látka ze zfilmování a London z ní vytěžil maximum. Podporován hereckou elitou na čele s R. Chamberlainem a slavným T. Mifunem, natočil seriál, který ukazuje střet dvou odlišných světů - kultur, tradic i hodnot. Ve filmové verzi, uváděné jako "Zajatec japonských ostrovů" nebylo zpracování obsáhlého románu Clavella zdaleka tak sugestivní. ()

helrohir

Naposledy som tento seriál videl ešte snáď na strednej škole, a vtedy ma toto neokukané prostredie ranno-novovekého Japonska vcelku uchvátilo. V súčasnosti, keď som v rámci tejto témy zhliadol už niekoľko projektov, to už nepôsobí tak ohurujúco, ale napriek tomu je to stále po príbehovej stránke zaujímavý projekt, s výbornými hercami, atraktívnym prostredím a kvalitným scenárom. Je pravda, že v niektorých epizódach sa tempo seriálu zadrháva, a je tam až príliš romantického balastu, ale prevážili u mňa pozitívne pocity. 75%. ()

B.C.B.P.

Moja literárna srdcovka na plátne, ach... Arigato! V komentári sa dostávam do konfliktu knižnej adaptácie a filmového spracovania. Vieme, že takéto porovnávanie je v mnohých smeroch bezpredmetné, v niektorých prípadoch šialené. Tu sa ale esencia Clavellovej knihy nešťastne(jším spôsobom) míňa s filmovým spracovaním. Vysvetlím. Prvé diely tejto seriálovej minisérie sú dokonalé. Smrdia tým správnym britským „civilizovaným“ dobovým potom a kontrastujú s japonským čistým a brutálnym „barbarstvom“. Znalci knižného príbehu vedia, že srdcom zápletky je Toranaga a jeho politicky orientovaná inteligentná hra. Nuže, scenár sa dejovo zameral na ľúbostnú líniu (Richard je/bol (jebol) herecky odsúdený zostať milovníkom žien. ...). Príbeh sa nám rozvláčnil. Anjin-san už nesmrdí, z Mariko-san sa stáv- to je fuk! Kde sú tie hry, úskoky, logika, psychológia, rozum, predvídavosť, vnímanie...?! Kde ja tá Toranaga-samova stratégia? To bola tá katan(g)a, ktorou ma Clavell pripravil o mužnosť a nadšene som sopránom pišťal pri sledovaní jeho taktiky! Niežeby som presadzoval ignorantský názor FAQ OFF kultúrne rozdiely a bla bla, ale tá Toranagova rozohraná partia založená na intelekte, ktorá ukazovala japonskú oceľovú integritu, vtip a rozum, stavala atraktívny a nadštandardný historicko-fiktívny príbeh. Nemáme/nemali sme/nebudeme tu mať príbehov lásky namraky? Hai! Nebolo by exotickým osviežením mať tu adaptáciu s koncepciou Clavellovho románu? Hai! B.C.B.P.-san, filmový priemysel v takýchto projektoch neráta s publikom, ktoré má nastavené vnímanie na inej, než komerčne atraktívnej(šej) úrovni. Wakarimashta... (Nebolo tam primálo nahých japoniek? Honto!) _____ Spoiler-san. Pointa v Clavellovej knihe príde na poslednej strane (ok, posledných dvoch), ale je podporená stavbou postupov, ktoré sú zásadné a explicitné v celom príbehu. Vo filme na záver narážame na umelo nalepenú „čerešničku“, ktorá v kontexte stráca piliere (vlastne ich ani nemá) a tak šok prichádza nie svojou vynaliezavosťou (pointou), ale cudzosťou. Koniec spoiler-san._____Iné scenáristické nedostatky, ako očividne žiaduce vysvetlenia súvislostí a konania, ktoré sa akosi(hm, hm...) nepodarilo zdôvodniť, sú tu už len nepodstatným dodatkom. To, že Shōgunovi v konečnom dôsledku udeľujem 5 červených vychádzajúcich sĺnk, by malo vypovedať o i tak nadštandardných kvalitách (– takmer všetky aspekty kvalitného snímku, a nepovažujem za potrebné ich tu rozvádzať), a prebojovali tak túto minisériu na vysokú (a poctivú) filmovú úroveň._____Ako by záverom povedal každý inteligentný čitateľ románu, ktorý pochytil čo-to z toho krásneho exotického jazyka – arrivederci, Toranagova maxiHRA končí! ()

mecano

Jeden z nejlepsich prepisu knihy do audiovizualni podoby, verna adaptace romanu. Vubec nejde o nejakou akci ci homosexualitu toho ktereho herce, jde o pribeh. Tato miniserie ve sve dobe prekvapila na televizi nevidanou vypravou, bezela kazdy den od pondeli do patku v USA pet dni a ve vysilaci cas se tam temer zastavil cas - takovy to byl fenomen. (Steven Spielberg se dival taky a Rodrigues se mu tak libil, ze si ho vybral do Dobyvatelu jako Sallaha). Takove urovne vernosti romanove predloze a kvality doslahlo pak jen malo del - napada me Klic k Rebece, Posledni dny Pompeji nebo Hrabe Monte-Christo 1980 (nikoli onen moderni serial s prasatkem Depardieu). Tento serial je pro milovniky romanove predlohy a pro ty, kteri maji radi pribeh. Kdo ma rad vybuchy kazdych pet minut a klipovou akci, ten se bude nudit. Jinak sestrihana verze Zajatec japonskych ostrovu je takovy omyl, ktery si zaslouzi zapomenout :-) ()

FX oživí Šóguna

FX oživí Šóguna

05.08.2018

Kabelovka FX (Fargo, Atlanta) hodlá oživit slavnou knihu Jamese Clavella Šógun v podobě desetidílné série. Prezident společnosti John Landgraf sdělil, že se jedná o jejich zatím nejambicióznější… (více)