Divoké včely

Divoké včely

(festivalový název)

Komedie / Drama

Česko, 2001, 94 min

Je to uveritelnejšie ako Štestí, hlavne v prostredí dediny tá neučesanosť prostredia viac sedí ako v meste. Lenže príbeh je príliš jednoduchý, iba pozoruje miestne obyvatelstvo, bez výraznejšej zápletky. Postava Pavla Lišku je podla mňa velmi nereálna, je tu iba kvôli humornému spestreniu, čo sa rovná vyššej návštevnosti v kinách, takže nech mi Sláma netvrdí, že jeho film je čistým zástupcom nezávislej, poprípade autorskej scény.(9.7.2007)

„Ty vole, zejtra přivezou to lino!“ Filmu doslova kouká sláma z bot a když jsem se vrátil z kina, před domem jsem si musel vydloubat slepičí hovna z podrážek, tak moc mě Bohdan Sláma svým debutem vtáhl mezi ty zvláštní lidi žijící své bezvýznamné životy někde na malé vesnici, kde má čas dvacetileté zpoždění. Herecké vý-kony neherců jsou jsou trefné, herecké výkony herců jsou skvělé, nejvíc mě nadchla Táňa Vilhelmová a její v kleci zavřená Božka. Scéna kdy jí Pavel „Michael Jackson“ Liška pozve na pepsi a začne „tančit“ zatímco ona se slzami v očích popíjí svojí colu, je ve své jednoduché údernosti a sdílnosti geniální a úžasně zahraná.(18.5.2008)

Tretia hviezdička je za atmosféru, samotný film akosi speje odnikiaľ nikam. Nie že by to bola chyba, keby sa tá bezcieľnosť nahradila hĺbkou - ale aj duchovná hĺbka Divokých včiel je tak po kolená... potenciál je však využitý, pretože oveľa viac som ani nečakala. Ten kúsok zmarených očakávaní nahradila spomínaná atmosféra a tak sú to férové 3* - nič viac ako pohodovka, kultom sa asi nestane.(1.8.2006)

• ne0

Pro začátek bych rád zdůraznil, že tímto filmem se pro mě již navždy vyrovnala česká kinematografie zahraničním filmům. Při sledování tohoto "díla" jsem měl naprosto stejné pocity jako The Island amerického režiséra Michaela Baye. Popsal bych je slovy: proč pro boha mrhám čas sledováním tohoto filmu? Mám spáchat sebevraždu teď, nebo až další scénu? Proč si raději nepustím spořič obrazovky? Proč si raději nepustím plyn? Nemyslím si, že se mi ještě někdy v životě poštěstí, abych takřka všechny filmové postavy nenáviděl (možná ta Jaroslava Duška ve mně nevyvolá čirou nenávist). Herecké schopnosti některých neherců jsou taktéž do nebe volající. Přes to všechno si film nezaslouží hodnocení odpad. Kvalitativně je naprosto srovnatelný s The Island, ovšem za to nádherné auto přihazuji ještě jednu hvězdičku. A Liškův Michael je taktéž nádherný a dokonalý - přesto se má tvář pohybovala mezi výrazem neutrality, nudy a zamračení. Smích žádný.(21.2.2008)

Nejprve jsem byla tak nějak zrozpačitěna, po třetím sledování (které si vynutily nesporné roztomilosti nacházené na Zdeňku Raušerovi) s hrůzou zjišťuji, že je to pro mě jaksi divoce přitažlivé. A dovoluji si říci, že až se na to za nějaký čás podívám znovu, tak se mi to už zase líbit nebude. Ta moje náladovost je prostě strašná. Ach. Ach ouvej. Na scénu Láďova finálního vystoupení na zábavě se můžu dívat pořád dokola. Takže to bude za pět.(29.1.2010)

• - Český lev 2001 za vedlejší roli pro Zuzanu Kronerovou. (cariada)

• - Zdeněk Raušer, unikátní "neherec" a jeden z mnoha dalších rodáků v Jiříkově, kde se film natáčel, si 4 roky po Divokých včelách střihl i roličku v dalším Slámově filmu Štěstí (2005). (herr_carter)

• - Natáčeno v Jiříkově a Albrechticích na Rýmařovsku. Jelikož hygienici ještě před natáčením filmu zavřeli rozpadající se hospodu v Jiříkově, musel ji štáb vybudovat v kulturním domě. (M.B)