poster

Divoké včely

 • anglický

  Wild Bees

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Divoké včely

  (festivalový název)

Komedie / Drama

Česko, 2001, 94 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  ***

  Je to uveritelnejšie ako Štestí, hlavne v prostredí dediny tá neučesanosť prostredia viac sedí ako v meste. Lenže príbeh je príliš jednoduchý, iba pozoruje miestne obyvatelstvo, bez výraznejšej zápletky. Postava Pavla Lišku je podla mňa velmi nereálna, je tu iba kvôli humornému spestreniu, čo sa rovná vyššej návštevnosti v kinách, takže nech mi Sláma netvrdí, že jeho film je čistým zástupcom nezávislej, poprípade autorskej scény.(9.7.2007)

 • Djoker
  ****

  S odstupem času skutečně to nejlepší od Slámy, i proto po druhé projekci zvyšuji, protože ten scénář je tak vymazleně vidlácký, že ho Bohdan snad psal vidlemi. Na rozdíl od dalších projektů z podobného prostředí, kde šlo tvůrcům pouze o to zesměšnit lidi z vesnice a navíc úplně zapomněli na autentičnost, jsou Divoké včely místy opravdu hodně vtipné a zároveň nikoho neponižují.(28.3.2015)

 • LeoH
  ****

  Plus za zvednutí odhozené rukavice venkovské tématiky, jejíž tradice se českým filmem táhne už někde od Marijky nevěrnice přes Všechny dobré rodáky nebo třeba Intimní osvětlení. Plus za výstižné vykreslení zkušenosti „městské náplavy“ s návštěvami rodné hroudy i za obraz porevoluční vesnické reality se spoustou přesných postřehů (a bez laciného výsměchu). Plus za „vágní“, nedějový scénář, dobře sloužící vyjadřovanému. Plus za Tornádo Lue. Jediné větší mínus za herectví Miloše Černouška – koncepci chápu, ale to mě nezbavuje dojmu neumělé topornosti, ve svém důsledku vlastně pitvoření, na rozdíl od většiny ostatních přítomných hereckých i nehereckých výkonů, které pro mě vyznívají autenticky. A ještě jedno menší mínus za místy bezradnou kameru – ten film má velký náběh k lyričnosti, ale v tom směru mu citelně chybí výraznější vizuální stránka. — Doplnění z 4. 11. 2015: včera odvysíláno v TV v původním formátu 2,35:1, čili zase jeden film zmršený na DVD ořezem a dlužno k předešlému dodat, že v plné šířce mají ty záběry venkovské krajiny mnohem víc kouzla a interiérové kompozice jsou rafinovanější, než se z DVD zdálo. Žádné tři a půl *, poctivé čtyři, ne-li víc, a pocit, že tenhle film by si zasloužil „znovuobjevení“ (nebo minimálně nové důstojné vydání).(22.1.2013)

 • dex2man
  *

  Film bez děje i bez herců. Směsice beztvarých postav bez jakékoliv "hloubky", jak by řekl hrdinův tatíček pseudofilosof, potulujících se odnikud nikam. V mnoha komentářích jsem se dočetl, že je to snad Slámův záměr pro zvýšení autentičnosti. Možná je to mým nedostatkem zkušeností s vesnickým životem, ale nedokážu si prostě představit, že někdo takovým způsobem a v tak otřesném prostředí žije v 21.století. Pro mě dlouho mezi odpadem a 1*. Tu nakonec přeci jen dávám za Duška, který jako jediný něco předvedl. A tím "něco" nemyslím přirození!(8.7.2011)

 • ne0
  **

  Pro začátek bych rád zdůraznil, že tímto filmem se pro mě již navždy vyrovnala česká kinematografie zahraničním filmům. Při sledování tohoto "díla" jsem měl naprosto stejné pocity jako The Island amerického režiséra Michaela Baye. Popsal bych je slovy: proč pro boha mrhám čas sledováním tohoto filmu? Mám spáchat sebevraždu teď, nebo až další scénu? Proč si raději nepustím spořič obrazovky? Proč si raději nepustím plyn? Nemyslím si, že se mi ještě někdy v životě poštěstí, abych takřka všechny filmové postavy nenáviděl (možná ta Jaroslava Duška ve mně nevyvolá čirou nenávist). Herecké schopnosti některých neherců jsou taktéž do nebe volající. Přes to všechno si film nezaslouží hodnocení odpad. Kvalitativně je naprosto srovnatelný s The Island, ovšem za to nádherné auto přihazuji ještě jednu hvězdičku. A Liškův Michael je taktéž nádherný a dokonalý - přesto se má tvář pohybovala mezi výrazem neutrality, nudy a zamračení. Smích žádný.(21.2.2008)

 • - Na žádost Tatiany Vilhelmové se ve filmu objevuje i její kamarádka Aňa Geislerová, a to na fotografii zemřelé, kterou ostatní oplakávají. (JoranProvenzano)

 • - Film byl vybrán jako zástupce českého filmu, který se ucházel o Oscara v sekci cizojazyčný film za rok 2002. (orkadimenza)

 • - Natáčeno v Jiříkově a Albrechticích na Rýmařovsku. Jelikož hygienici ještě před natáčením filmu zavřeli rozpadající se hospodu v Jiříkově, musel ji štáb vybudovat v kulturním domě. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace