Blaník

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 95 min (Alternativní 85 min)

Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." (oficiální text distributora)

Zik2

Seminář krátký, ale celkem vtipný, i když rozhodně znám lepší. Hra se mi líbila, i když tam nebyl žádný vtip, který by mě vyloženě odrovnal, že by mne bolela bránice, takže musím udělit na Cirmana vyloženě slabé čtyři hvězdičky. „Cimrmanův návrh, aby v roce 1900 buď odstoupil nebo zemřel, bral císař s nelibostí, ba dokonce odporem.“ (Vím, není to přesná citace). ()

DruidKarel

960. hodnocený film: Po shlédnutí již několika her o velikánovi Járu Cimrmanovi jsem čekal skutečně více. Pár herců, kteří nic nezmůžou, neboť je příběh tak nudným, že se člověku ani nechce pokračovat ve sledování "humoru". Samotný nápad na blanické rytíře je však dobrý, seč nepropracovaný a nezáživně podaný. Smál jsem se jen asi jednou, když už ani nevím kdy... 3* si zaslouží opravdu jen o fous, jinak moc nedoporučuji těm, kteří čekají humor či další skvělý příběh o našem velikánovi a jeho myšlení. 3* ()

ABLABLABLA

Co se týče divadel JC, tak tam není nikdy, co vytknout a vždy jsou výborné, pouze některé jsou třeba trochu slabší a jiné zas výjimečnější. Toto divadelní představení rozhodně patří mezi ty lepší. Úsek divadelního představení byl úchvatný. "To že se Albert Einstein narodil 23.11.1899 není dobrou vizitkou jeho rodičů a sám Albert svého otce v práci označil za ukvapeného až zbrklého."........ "Aby buď odstoupil nebo zemřel. S tím nepochopitelně nechtěl souhlasit."....... "Osoby oknem prohazované musí zastávat nějakou význačnější funkci. Po manželské hádce se o defenestraci nejedná."....... "Proč oknem? Řídili se asi rčením vyhodíš-li ho dveřmi vrátí se oknem."...... "Slováci mají samozřejmě svou vlastní samostatnou nezávislou horu."..... "Kdo věří že vojsko dříme v tomto vršku, tomu je třeba rozbít... jeho bludné představy. - Nějak se ti to nerýmuje, zalezu zas do sve sluje." Aneb pouze pár hlášek jen ze samotného semináře. ()

P. J. D.

Kdo by neznal Divadlo Járy Cimrmana, skoro jako kdyby neznal u nás divadlo žádné. Tohle už stará česká klasika, kterou musí mít snad každý rád. Tvůrci Svěrák a Smoljak si tu střílí prakticky ze všeho inteligentním způsobem a vtáhnou tak diváka do děje dříve, než by stačil mrknout. Ač se jednotlivé díly liší kvalitou, vždycky je dobrá podívaná, co stojí za to. ()

mnaucz

Hra napsaná před Sametovou revolucí, ale uvedená až po ní. Jedna z nejlepších her. Podobně jako Švestka je zde alternace perfektně zvolená. Smoljak, Weigel, Kašpar, Vondruška, Rumlena... to je legendární. Sice jako Smila mám radši Petra Bruknera, ale Jan Kašpar je v této roli legendární svým způsobem. Opět záznam, na který se s chutí podívám. Stejně tak to platí i u hry samotné. ()

• Jedná se o jedinou hru Járy Cimrmana, která měla premiéru v Divadle Solidarita. (mnaucz)
  • Jedná se o poslední Cimrmanovu hru, která vyšla samostatně na LP.  Hry „Záskok“, „Švestka“, „Afrika“, „České nebe“ a „Cimrman v říši hudby“ se desek dočkaly až 14. 10. 2016, když vyšla kompletní edice všech Cimrmanových her na 16 LP.  Do té doby byly tyto hry pouze na CD. (mnaucz)
  • V době natáčení toho přestavení se točil film Kolja (1996). Proto má Pavel Vondruška upravené vlasy, kvůli jeho roli dirigenta ve filmu Kolja. (mnaucz)