Kdyby se takový film dnes natočil v USA, jmenoval by se: Rozpusť nebo zemřeš. Kdyby se dnes natočil ve Švédsku, jmenoval by se: Muž, který nenáviděl plešatce nebo ještě lépe: Muž, který kopl do kachní líhně. Kdyby v Rakousku, tak: Inspektor Klečka zasahuje. V Německu: Hlaváček: Kriminálka Praha. Na Slovensku: Ako Trachta dopadol vraha. V Maďarsku: Torinói Kachnü. Japonci by jistě natočili: Bierhanzel - Mast Efekt IV., přičemž by se jednalo o anime. Z Francie by přivezli syrovou krimikomedii s názvem: Rozpuštění a druhý díl Rozpuštění proti rozpuštěným. Britové pošlou brilantní krimi seriál: Trachta & Hlavatchek: Případ zmizelého továrníka. Disney channel tradičně s: Duck Tales. Polská produkce "snad" nabídne seriál: Rozpustilí a vyučení, a když jsme u seriálů, tomuto trendu by se nevyhnula ani Česká televize s Historkami ze salonního kupé, což by jen potvrdilo impotentní vynalézavost tvůrců. A konečně TV Nova s třeskutě vtipným seriálem o hovně: C. a k. vraždy podle Trachty. Tomu může konkurovat jen Prima s reality show "po desáté": Vypusť a vychladni.(26.11.2013)

Vtipů na skutečně hlasité zasmání je tady sice relativně málo, o to výrazněji ale film zapůsobí jako celek... toporně odehrané, ale přitom s geniálním komediálním timingem, nápadem a lehkostí tak klasickými pro cimrmanovskou skvadru... a ono ani o ty výbuchy smíchu ve výsledku není nouze. Chudák švec.(27.6.2017)

Z tří filmů patřících do cimrmanovského světa je tenhle zřejmě nejslabší. Doslovný opis slavných dialogů z Vraždy ze salónního kupé mu totiž spíš uškodilo než prospělo, protože originál nepřekonaly. Zbylé scének mi přišly kvalitnější, i když i ty se občas nehezky vlekly. Snímku chybí údernost divadelních her a přes zamotaný děj i jejich pověstná atmosféra. Nechybí jim výborní herci ve všech rolích. Jen u toho Brodského pořád nevím, jestli hraje schválně špatně, nebo mizerně od přírody.(16.6.2018)

"Vyšetřující: Jak se jmenujete?" "Co Vám odpověděla?" -"Ty jsi nějakej zvědavej, hele. Nejdřív mi řekni, jak se jmenuješ ty." "Vyšetřující: Jindřich Hlaváček." "Vyšetřovaná: Pojď blíž Jindro, jestlipak už se holíš?"... Co je na Cimrmany podprůměr, to je průměr ostatních filmů. Ale "kachny" - tak ty jsou nesmrtelné... Úvod filmu: http://www.youtube.com/watch?v=ElU8nX9Rgu8 a další...(15.2.2009)

Vzhledem k ucházející kombinaci nadsázky a trefného vyobrazení tehdejší práce u policie jsem schopen jít na průměrné hodnocení, jinak mi ale film z dnešního pohledu nepřišel vůbec vtipný. Divadlo Járy Cimrmana dle mě oplývá trošku jiným druhem nadsázky, možná je to tím, že je vytrženo více z kontextu - jde více do absurdna... Zde jsem se zkrátka nebavil. 5/10(21.12.2014)

• - Ve scéně, kdy ujíždí drezína před lokomotivou, může divák jasně vidět mezi stromy lano, které drezínu táhne. (Chegi)

• - Filmovalo se v Praze. Filmové nádraží je vlakové nádraží Praha - Dejvice, kde "služební bouda" dodnes stojí, a to naproti hlavní nádražní budově. (rakovnik)

• - Josef Abrhám odmietol nosiť topánky, ktoré boli zvnútra označené menom Petr Nárožný, ktorý mal hrať pôvodne jeho rolu. Kúpil si topánky za vlastné peniaze, ktoré po filme predal jednému komparzistovi za plnú cenu. (Raccoon.city)