Vzhledem k ucházející kombinaci nadsázky a trefného vyobrazení tehdejší práce u policie jsem schopen jít na průměrné hodnocení, jinak mi ale film z dnešního pohledu nepřišel vůbec vtipný. Divadlo Járy Cimrmana dle mě oplývá trošku jiným druhem nadsázky, možná je to tím, že je vytrženo více z kontextu - jde více do absurdna... Zde jsem se zkrátka nebavil. 5/10(21.12.2014)

Nechápu, jak se tomuhle filmovému skvostu dařilo tak dlouho utíkat mi. Konečně jsem ho dostihl a doplnil si filmové vzdělání další super Smoljakovinou. Úžasná krimi komedie, která už by dnes vzniknout v našich končinách nedovedla. Ústřední dvojice mi na rozdíl od několika kolegů kritiků přišla vybrána náramně dobře. Příběh odsýpá náramně svižně. Všude se potlouká hromada známých tváří, které už dnes odpočívají v pokoji, nebo alespoň náramně zestárly. Hluché pasáže neexistují. Filmu vládnou bezchybné dialogy a s tím spojená hromada humoru. Lépe bych je nenapsal snad ani já. Klaním se, smekám širák a pálím 4 hvězdy.(21.7.2015)

I proslulý Sherlock Holmes musí blednout závistí nad věhlasným inspektorem Trachtou ( v podání vynikajícího Jiřího Zahajského ), který díky pánům Svěrákovi a Smoljakovi ožívá na filmovém plátně ( jedná se o volný přepis hry: Vražda v salónním coupé ). Neotřelé vyšetřovací metody ( my už pracujeme…. jako teď a co děláte?....Přemýšlíme…Dobře si chlapec vybral :o), DůVTIP-( Ouklíku, teď nám popiš jaké máš pocity?....Tak teď mám právě pocit, že mi teče do bot :o), za každou cenu gentleman….dovolte mi, abych představil mého praktikanta Hlaváčka… a tohle je Hlaváčku první podezřelý, toto je podezřelý č.2…nezapomněl jsem na někoho? :o), to, co ho „ život „ naučil si nenechává pro sebe, ale ochotně se podělí o nabyté zkušenosti s jiným ( zapište si Hlaváčku zásadu č.1 – udělat si mezi podezřelými pořádek…zapiště si zásadu č.2 – vnést mezi podezřelé zmatek :o)….ANO, tak toto VŠE a ještě mnohem více je proslulý inspektor Trachta, který vyřeší i ten nejzapeklitější případ a před kterým se musí míti na pozoru každý zločinec… p.s. pánům Svěrákovi a Smoljakovi a jejich inteligentnímu humoru, já NIKDY neřeknu NE.(2.6.2010)

Nevím, kolikrát už jsem tento film viděl, ale pořád mě dokáže pobavit svým originálním a dokonalým stylem humoru, jaký uměli vymyslet snad jen Smoljak se Svěrákem. Toto Hlaváčku je první podezřelý, toto je druhý podezřelý, toto je třetí podezřelý, čtvrtý, pátý, šestý, sedmý, osmý, (...) Hlaváčku, zapište si: Zásada č. 1: Udělat si mezi podezřelými pořádek. (...) Jaké máte číslo? - Devět. - Tak to ne. Vy budete dvojka. - Dvojka, prosím, dvojka jsem já! - A vy dvojko budete devítka, místo pana Pazdery. A ten pán, co tak pěkně vyprávěl, ten byl...? - Tady, sedmička. - Tak vy budete jednička. - Přejděte si prosím. A stará jednička, to jste vy? Tak vy stará jedničko budete šestka. A šestku přesuneme na sedmičku. Ostatní se posunou o číslo zpět. Tak prosím, prosím. No nešlo by to rychleji? (...) Hlaváčku, napište si: Zásada č. 2: Vnést mezi podezřelé zmatek. Celý film, všechny postavy jsou výborné, ze všech však (vedle úžasných postav Ječného a Cíglera) vystupuje výborná a skvěle zahraná hlavní postava inspektora Trachty. Obsazením Jiřího Zahajského, který do role dokonale sedí, se povedlo režiséru Smoljakovi odpoutat film, který je kromě hlavního námětu a několika detailů hodně odlišný, od původní divadelní hry. Podle mě skvělý tah, i když se kvůli němu rozhádali se Svěrákem, který chtěl Trachtu hrát sám.(11.5.2013)

Nádherně hravá komediální detektivka ze starého mocnářstvví, kde dvojice inspektor Trachta (skvělý Jiří Zahajský) s praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský) vše vyřeší. Nejenže přijdou na to, že se nejedná o vraždu, ale fingovaný únos, který má vést k odhalení pravdy svérázných praktik výrobce masti na růst vlasů. Když mají možnost chytit dva nejnebezpečnější členy v klidu, raději si procvičí stíhání během a závěr, kdy zaplní policejní anton nejen nebezpečným psychiatrem profesorem Žaludem (skvělý Josef Abrhám) se svým všehoschopným nochsledem Bedříšekem (Zdeněk Srstka), ale také uneseným továrníkem Bierhanzlem (Jiří Kodet), nepoctivým kloboučníkem Oulíkem (Vlastimil Brodský), rozrušeným univerzálním dědicem Sýkorkou (Rudolf Hrušínský mladší) a sňatkovým podvodníkem Františkem Jetelem (Genadij Rumlena), je zkrátka úchvatný. Hravý humor, jemná satira a originální parodie je potěšením pro oči. Další zajímavé postavy: otec Hlaváčka (dobrý Rudolf Hrušínský), ostrostřelec k pohledání, Hlaváčkova nová milá Růženka (Veronika Jeníková), nesmlouvavý policejní ředitel (skvělý Petr Čepek), okradený švec Pecháček (Jaroslav Weigel) se svojí nevěrnou ženou (Jaroslava Kretschmerová), průmyslový básník Jelínek (Zdeněk Svěrák), zubař Krejza (Milan Klacek), továrníkův vždypřipravený sluha Pazdera (Jaroslav Vozáb) a vrchní inspektor Klečka (Petr Šícha) se svými poskoky Ječným (Jan Hraběta) a Cíglerem (Jan Kašpar). A i když spravedlnost vítězí, tak jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Nádhera.(24.10.2010)

• - Zdeněk Srstka ve své roli Bedříška řekne pouze 6krát za sebou slovo "kachny", poté "dobrý" a "jó", v závěru pronese nesrozumitelnou repliku a na pozadí si stěžuje zatýkajícímu policistovi slovy: "Podívejte, co mi to udělali." (rakovnik)

• - Filmovalo se v Praze. Filmové nádraží je vlakové nádraží Praha - Dejvice, kde "služební bouda" dodnes stojí, a to naproti hlavní nádražní budově. (rakovnik)

• - Josef Abrhám (profesor Žaluď), známy elegán, si iba na naliehanie autorov zobral biely plášť, ale trval na tom, že bude mať na hlave elegantný klobúk. (Raccoon.city)