Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Policejní inspektor Trachta je známý nezvyklými vyšetřovacími metodami. Se svým mladým praktikantem Hlaváčkem se chystá rozlousknout záhadu zmizelého továrníka Bierhanzla. Avšak jeho nadřízený svěří případ čerstvě povýšenému vrchnímu inspektorovi Klečkovi. Ten je hned na začátku vyšetřování v Bierhanzlově vile přepaden. Vyjde najevo, že onoho osudného dne se pan továrník vrátil domů s ovázanou tváří a zamkl se v koupelně. Tam pak byl, jak se policisté záhy přesvědčí, ve vaně rozpuštěný a vypuštěný. U vany stojí prázdný demižon kyseliny sírové a na jejím dně uspořádaně leží nerozpustné součásti Bierhanzlova oděvu… Komediální detektivní příběh Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka vychází z jejich starší cimrmanovské divadelní hry Vražda v salónním coupé, tentokrát však bez účasti „génia“. Ladislav Smoljak, který se chopil režie, si pro hlavní role vybral Jiřího Zahajského a Marka Brodského, kteří si s nepředstíranou chutí zahráli v této parodii zašlých detektivních příběhů, plné nečekaných zvratů, přemetů a neuvěřitelných rozuzlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (470)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

S tímhle filmem mám a vždycky jsem měl dva zásadní problémy. A ten první problém je Cimrmanovská hra Vražda v salóním kupé, ze které tenhle film vychází. A proč je to problém? Protože všechny vtipnosti, které jsou ve filmu i ve hře společné, mnohem, ale mnohem lépe fungují ve hře (popis výslechu "hledej šmudlo" např). A ten druhý problém jsou pro mě herci v hlavních rolích - insp. Trachta a prknt. Hlaváček - jsou hrozně špatně obsazení, Jiří Zahájský se jako Trachta sice snaží, ale v mnoha scénách mi přijde hrozně mimo charakter postavy (respektive postavy, kterou mám zažitou z div. hry), ale Marek Brodský je pro mě hrozně špatně obsazen a jeho jeho podání naivního, nezkušeného ňoumíka vypadá spíš jako idiocie kombinovaná s obrnou lícního nervu. Takže jakkoliv je tu spoustu dobrého (herci, kachny, kachny, kachny...), tak to mínusy nevynahradí. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Je to dobrá sranda, ale mohla být mnohem lepší. Potvrzuje se, že cimrmanovská látka není pro normální "vážné" herce typu Zahajského (nic proti němu). Takhle prostě vznikl podivný cimrman bez onoho laskavého cimrmanovského ducha. Zahajského parťák je děsný dřevo, a to bohužel ne ve smyslu kladným, v jakým se prezentuje DJC. Divadelní herci hrajou prakticky štěky, výraznější je jen Svěrák a já si říkám, jak by to vypadalo, kdyby mu tehdy Smoljak tu hlavní roli svěřil. To se nedozvíme. Nicméně, film je jako obvykle inteligentní a vtipný (Srstka vede), ale vedle dalších cimrmanovských filmových počinů (Trhák, Jára Cimrman...) se mi jeví jako nejslabší. ()

Reklama

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Kdyby se takový film dnes natočil v USA, jmenoval by se: Rozpusť nebo zemřeš. Kdyby se dnes natočil ve Švédsku, jmenoval by se: Muž, který nenáviděl plešatce nebo ještě lépe: Muž, který kopl do kachní líhně. Kdyby v Rakousku, tak: Inspektor Klečka zasahuje. V Německu: Hlaváček: Kriminálka Praha. Na Slovensku: Ako Trachta dopadol vraha. V Maďarsku: Torinói Kachnü. Japonci by jistě natočili: Bierhanzel - Mast Efekt IV., přičemž by se jednalo o anime. Z Francie by přivezli syrovou krimikomedii s názvem: Rozpuštění a druhý díl Rozpuštění proti rozpuštěným. Britové pošlou brilantní krimi seriál: Trachta & Hlavatchek: Případ zmizelého továrníka. Disney channel tradičně s: Duck Tales. Polská produkce "snad" nabídne seriál: Rozpustilí a vyučení, a když jsme u seriálů, tomuto trendu by se nevyhnula ani Česká televize s Historkami ze salonního kupé, což by jen potvrdilo impotentní vynalézavost tvůrců. A konečně TV Nova s třeskutě vtipným seriálem o hovně: C. a k. vraždy podle Trachty. Tomu může konkurovat jen Prima s reality show "po desáté": Vypusť a vychladni. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Piatimi alebo štyrmi hviezdičkami by som tento film mohol hodnotiť iba v prípade, že by som bol nekritickým obdivovateľom diela Smoljaka a Svěráka. Troma hviezdičkami ho hodnotím, ako ich kritický obdivovateľ. Film je rozvláčny, pri výbere ústrednej dvojice nemal režisér šťastnú ruku a tých niekoľko pripomenutí lepších diel S+S na viac, ako na tri hviezdičky nestačilo. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

I proslulý Sherlock Holmes musí blednout závistí nad věhlasným inspektorem Trachtou ( v podání vynikajícího Jiřího Zahajského ), který díky pánům Svěrákovi a Smoljakovi ožívá na filmovém plátně ( jedná se o volný přepis hry: Vražda v salónním coupé ). Neotřelé vyšetřovací metody ( my už pracujeme…. jako teď a co děláte?....Přemýšlíme…Dobře si chlapec vybral :o), DůVTIP-( Ouklíku, teď nám popiš jaké máš pocity?....Tak teď mám právě pocit, že mi teče do bot :o), za každou cenu gentleman….dovolte mi, abych představil mého praktikanta Hlaváčka… a tohle je Hlaváčku první podezřelý, toto je podezřelý č.2…nezapomněl jsem na někoho? :o), to, co ho „ život „ naučil si nenechává pro sebe, ale ochotně se podělí o nabyté zkušenosti s jiným ( zapište si Hlaváčku zásadu č.1 – udělat si mezi podezřelými pořádek…zapiště si zásadu č.2 – vnést mezi podezřelé zmatek :o)….ANO, tak toto VŠE a ještě mnohem více je proslulý inspektor Trachta, který vyřeší i ten nejzapeklitější případ a před kterým se musí míti na pozoru každý zločinec… p.s. pánům Svěrákovi a Smoljakovi a jejich inteligentnímu humoru, já NIKDY neřeknu NE. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (35)

  • Zdeněk Svěrák původně počítal s tím, že hlavní roli inspektora Trachty dostane on, i proto, že tuto roli hrál ve hře "Vražda v salónním coupé" v divadle. Ladislav Smoljak ale chtěl obsadit profesionálního herce, takže ji nabídl Jiřímu Zahajskému. Poté měl tedy hrát hajného Hlaváčka, ale toho zase Smoljak nabídl Rudolfu Hrušínskému. Nakonec získal pouze malou roli průmyslového básníka Jelínka. Svěrák byl tímto podle vlastních slov dožrán a aby dokázal, že umí opravdu hrát, dal se dohromady s Vítem Olmerem a natočili spolu film Co je vám, doktore?. (#47)
  • Zdeněk Srstka (Bedříšek) později vyprávěl, jak si z něj při natáčení vystřelili. Když se někdo ze štábu podivoval, jak je možné, že nezná svůj text, když má přece tolik scén, tak se bránil, že je v tom nevinně, protože mu ještě nikdo scénář k filmu nedal. Když jej pak konečně dostal k dispozici, tak když do něj nahlédl, tak pochopil nejenom absurdnost oné výtky, ale hlavně to, že se stal obětí kanadského žertíku poťouchlých kolegů. (Posheidon)
  • Původní název filmu byl „Sedm zásad inspektora Trachty“ a režisérem měl být Jiří Menzel. (raininface)

Související novinky

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel

05.09.2019

Ve věku 88 let zemřel známý cimmermanovský herec Jaroslav Weigel. Weigel se kromě herectví věnoval také grafice, malířství a scénografii. Byl dlouhodobým členem divadla Járy Cimrmana, kde za více než… (více)

Reklama

Reklama