• nascendi
  ***

  Piatimi alebo štyrmi hviezdičkami by som tento film mohol hodnotiť iba v prípade, že by som bol nekritickým obdivovateľom diela Smoljaka a Svěráka. Troma hviezdičkami ho hodnotím, ako ich kritický obdivovateľ. Film je rozvláčny, pri výbere ústrednej dvojice nemal režisér šťastnú ruku a tých niekoľko pripomenutí lepších diel S+S na viac, ako na tri hviezdičky nestačilo.(12.6.2010)

 • Rousse
  ****

  Dala bych plný počet, ale nemůžu - místy je tahle zfilmovaná a přikrášlená verze "Vraždy v salonním kupé" děsně strnulá. Nic to ale nemění na tom, že je nabytá geniálním humorem (jako každé dílo dvojky S-S), geniálními hláškami a situacemi. Neotrkanost a nedotčenost praktikanta Hlaváčka je naprosto kouzelná a hlášky jako "Eskymáci, tak rybí tuk už taky ne!" "Hledej šmudlo" apod. už naprosto zlidověly, což si myslím, že mluví za vše. PS: Nechce si vzít moje boty?!(27.6.2007)

 • Aiax
  *****

  Fantastické přepracování cimrmanovské hry Vražda v salonním coupé. V jistém smyslu snad nejlepší divadelní adaptace všech dob :)) Stejně zvláštní, nedefinovatelný, komicko-melancholicko-nostalgický feel jako u Járy Cimrmana, ležícího, spícího, výborný Jiří Zahajský, naprosto skvěle toporný Marek Brodský (někteří to považují za chybu castingu, ovšem znalci vědí své, že? :)) a v neposlední řadě samozřejmě báječný "soundtrack" Petra Skoumala. Zkrátka a dobře další zápis do zlatého fondu české kinematografie pro duo Svěrák+Smoljak.(14.12.2004)

 • tomtomtoma
  *****

  Nádherně hravá komediální detektivka ze starého mocnářstvví, kde dvojice inspektor Trachta (skvělý Jiří Zahajský) s praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský) vše vyřeší. Nejenže přijdou na to, že se nejedná o vraždu, ale fingovaný únos, který má vést k odhalení pravdy svérázných praktik výrobce masti na růst vlasů. Když mají možnost chytit dva nejnebezpečnější členy v klidu, raději si procvičí stíhání během a závěr, kdy zaplní policejní anton nejen nebezpečným psychiatrem profesorem Žaludem (skvělý Josef Abrhám) se svým všehoschopným nochsledem Bedříšekem (Zdeněk Srstka), ale také uneseným továrníkem Bierhanzlem (Jiří Kodet), nepoctivým kloboučníkem Oulíkem (Vlastimil Brodský), rozrušeným univerzálním dědicem Sýkorkou (Rudolf Hrušínský mladší) a sňatkovým podvodníkem Františkem Jetelem (Genadij Rumlena), je zkrátka úchvatný. Hravý humor, jemná satira a originální parodie je potěšením pro oči. Další zajímavé postavy: otec Hlaváčka (dobrý Rudolf Hrušínský), ostrostřelec k pohledání, Hlaváčkova nová milá Růženka (Veronika Jeníková), nesmlouvavý policejní ředitel (skvělý Petr Čepek), okradený švec Pecháček (Jaroslav Weigel) se svojí nevěrnou ženou (Jaroslava Kretschmerová), průmyslový básník Jelínek (Zdeněk Svěrák), zubař Krejza (Milan Klacek), továrníkův vždypřipravený sluha Pazdera (Jaroslav Vozáb) a vrchní inspektor Klečka (Petr Šícha) se svými poskoky Ječným (Jan Hraběta) a Cíglerem (Jan Kašpar). A i když spravedlnost vítězí, tak jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Nádhera.(24.10.2010)

 • lucascus
  ****

  Až na 84% to sice nevidím, nicméně i tak je to solidní česká zábava, s předními českými herci. Legendární je pak věta "Hledej, šmudlo!", která vypadne z úst policejního praktikanta poté, co se zpovídá svému nadřízenému. Ovšem Smojlak se Svěrákem mají lepší filmy, za což může jejich vysoko postavená laťka. Závěrečná scéna je tak krutě pravdivá a komedie rázem dostává sladkohořkou příchuť. Holt je to tak, jedni sází a druzí sklízejí.(4.12.2013)

 • - Původní název filmu byl Sedm zásad inspektora Trachty a režisérem měl být Jiří Menzel. (raininface)

 • - Zdeněk Svěrák (Jelínek) a Ladislav Smoljak kvôli sporom pri natáčaní následne tri dlhé roky neprehovoril medzi sebou ani slovo. K zmiereniu došlo až pred natáčaním filmu Nejistá sezóna (1987). (Raccoon.city)

 • - Zdeněk Srstka ve své roli Bedříška řekne pouze 6krát za sebou slovo "kachny", poté "dobrý" a "jó", v závěru pronese nesrozumitelnou repliku a na pozadí si stěžuje zatýkajícímu policistovi slovy: "Podívejte, co mi to udělali." (rakovnik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace