Vtipů na skutečně hlasité zasmání je tady sice relativně málo, o to výrazněji ale film zapůsobí jako celek... toporně odehrané, ale přitom s geniálním komediálním timingem, nápadem a lehkostí tak klasickými pro cimrmanovskou skvadru... a ono ani o ty výbuchy smíchu ve výsledku není nouze. Chudák švec.(27.6.2017)

Je to dobrá sranda, ale mohla být mnohem lepší. Potvrzuje se, že cimrmanovská látka není pro normální "vážné" herce typu Zahajského (nic proti němu). Takhle prostě vznikl podivný cimrman bez onoho laskavého cimrmanovského ducha. Zahajského parťák je děsný dřevo, a to bohužel ne ve smyslu kladným, v jakým se prezentuje DJC. Divadelní herci hrajou prakticky štěky, výraznější je jen Svěrák a já si říkám, jak by to vypadalo, kdyby mu tehdy Smoljak tu hlavní roli svěřil. To se nedozvíme. Nicméně, film je jako obvykle inteligentní a vtipný (Srstka vede), ale vedle dalších cimrmanovských filmových počinů (Trhák, Jára Cimrman...) se mi jeví jako nejslabší.(8.4.2011)

Nechápu, jak se tomuhle filmovému skvostu dařilo tak dlouho utíkat mi. Konečně jsem ho dostihl a doplnil si filmové vzdělání další super Smoljakovinou. Úžasná krimi komedie, která už by dnes vzniknout v našich končinách nedovedla. Ústřední dvojice mi na rozdíl od několika kolegů kritiků přišla vybrána náramně dobře. Příběh odsýpá náramně svižně. Všude se potlouká hromada známých tváří, které už dnes odpočívají v pokoji, nebo alespoň náramně zestárly. Hluché pasáže neexistují. Filmu vládnou bezchybné dialogy a s tím spojená hromada humoru. Lépe bych je nenapsal snad ani já. Klaním se, smekám širák a pálím 4 hvězdy.(21.7.2015)

Policejní inspektor Trachta (Jiří Zahajský) řeší vskutku zapeklitý případ. Vlivný továrník Bierhanzl, majitel továrny na mast pro růst vlasů, záhadně a beze stopy zmizel. Ke svému pátrání přibírá Trachta i praktikanta Hlaváčka, který by se mohl při vyšetřování něco přiučit ... U tohoto filmu hodně záleží na tom, jak k němu přistoupíte. Pokud jej budete brát jako obyčejnou detektivku, zaručuji vám, že budete hodně zklamáni. O vlastní vyšetřování až tolik nejde (největší důkazy inspektor vždy najde náhodou, případně se podezřelý rovnou přizná (obuvník)). Co mne ale bezkonkurečně bavilo bylo celkové pojetí filmu - spousta vtipných scén (jak to pánové Smoljak a Svěrák umí) - multifunkční figurínou počínaje (a jak si s ní Hrušínský popovídal), úspěchy konkurenčního detektiva pokračuje či prohlídkou sanatoria (Kachny, kachny, kachny). Stylizace filmu do předválečného období už je jen třešinkou na dortu... Hlaváčku pište si. K vyšetřování závažných případů zásadně nezveme rodiče.(22.3.2011)

Fantastické přepracování cimrmanovské hry Vražda v salonním coupé. V jistém smyslu snad nejlepší divadelní adaptace všech dob :)) Stejně zvláštní, nedefinovatelný, komicko-melancholicko-nostalgický feel jako u Járy Cimrmana, ležícího, spícího, výborný Jiří Zahajský, naprosto skvěle toporný Marek Brodský (někteří to považují za chybu castingu, ovšem znalci vědí své, že? :)) a v neposlední řadě samozřejmě báječný "soundtrack" Petra Skoumala. Zkrátka a dobře další zápis do zlatého fondu české kinematografie pro duo Svěrák+Smoljak.(14.12.2004)

• - Film je natočen podle divadelní hry Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka „Vražda v salonním coupé“. Ten se ve filmu objevuje jako listonoš v Jelínkově (Zdeněk Svěrák) dokumentárním filmu. (Olík)

• - “Autokar“ bola filmárska atrapa, ktorú postavili na malom traťovom plošinovom vozíku len pre účely nakrúcania. Po skončení ešte nejaký čas stála na Dejvickej stanici. (Raccoon.city)

• - Původní název filmu byl Sedm zásad inspektora Trachty a režisérem měl být Jiří Menzel. (raininface)