Ba jóó... Tady to chce jednoznačně smeknout, před mužem jménem Ladislav Smoljak. Nejsem zrovna zarytý příznivce Cimrmana, ale tenhle kousek z pera dvojice Svěrák - Smoljak se náramně poved. Zapište si to! Když ona mi Vilma vzala tušku. Včera sem se asi nejvíc řechtal při návštěvě ve vykřičeném domě, když se eskymáci domáhali pomocí rybích tuků, sněžnic a paroží toho, aby si jako (jak bych to řek slušně) vrzli :o). Ve filmu se objevuje tolik mých oblíbených herců, že to snad není ani možný. Dobře si to chlapec vybral, je v teple a nepředře se :o). Když nepočítám Smoljakovi divadelní hry, tak on režíroval jeden lepší film než druhej, velikán jako on nikdy nesmí zmizet ze srdcí českého fanouška humoru, velice kvalitního humoru...(18.6.2011)

Hlasuji pro Marka Brodského a Jiřího Zahajského. Myslím, že Smoljak volil představitele hlavních rolí správně. --- Divadelní předloha filmu Vražda v salonním coupé je podle mého soudu jednou z nejslabších Cimrmanových her. Autoři se přidrželi velkolepého a vpravdě cimrmanského nápadu napsat detektivku o vraždě, která se nestala. Mnohé přidali, zápletku důkladněji zapletli, ale nepodařilo se hned na začátku vyzradit konec celé detektivky. Pomalejší tempo tohoto filmu mi nevadí, sedí mi k rozšafnému naturelu c.k. mocnářství.(26.9.2010)

Ano, tehdy se ještě natáčely brilantní české komedie. Typicky cimrmanovský humor, i když bez Cimrmana. Nutilo mě to uvažovat nad tím, jestli se něco takového vůbec dá přeložit do cizího jazyka se všemi těmi slovními hříčkami a dvojsmysly. Výborná parodie na všechny ty "neomylné" detektivy a širokou paletu lidské hlouposti.(10.4.2014)

Nádherně hravá komediální detektivka ze starého mocnářstvví, kde dvojice inspektor Trachta (skvělý Jiří Zahajský) s praktikantem Hlaváčkem (Marek Brodský) vše vyřeší. Nejenže přijdou na to, že se nejedná o vraždu, ale fingovaný únos, který má vést k odhalení pravdy svérázných praktik výrobce masti na růst vlasů. Když mají možnost chytit dva nejnebezpečnější členy v klidu, raději si procvičí stíhání během a závěr, kdy zaplní policejní anton nejen nebezpečným psychiatrem profesorem Žaludem (skvělý Josef Abrhám) se svým všehoschopným nochsledem Bedříšekem (Zdeněk Srstka), ale také uneseným továrníkem Bierhanzlem (Jiří Kodet), nepoctivým kloboučníkem Oulíkem (Vlastimil Brodský), rozrušeným univerzálním dědicem Sýkorkou (Rudolf Hrušínský mladší) a sňatkovým podvodníkem Františkem Jetelem (Genadij Rumlena), je zkrátka úchvatný. Hravý humor, jemná satira a originální parodie je potěšením pro oči. Další zajímavé postavy: otec Hlaváčka (dobrý Rudolf Hrušínský), ostrostřelec k pohledání, Hlaváčkova nová milá Růženka (Veronika Jeníková), nesmlouvavý policejní ředitel (skvělý Petr Čepek), okradený švec Pecháček (Jaroslav Weigel) se svojí nevěrnou ženou (Jaroslava Kretschmerová), průmyslový básník Jelínek (Zdeněk Svěrák), zubař Krejza (Milan Klacek), továrníkův vždypřipravený sluha Pazdera (Jaroslav Vozáb) a vrchní inspektor Klečka (Petr Šícha) se svými poskoky Ječným (Jan Hraběta) a Cíglerem (Jan Kašpar). A i když spravedlnost vítězí, tak jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí. Nádhera.(24.10.2010)

Další geniální dílo Cimrmanovského dua Smoljak - Svěrák. Velmi silně předělaný námět ze hry "Vražda v salónním coupé", kde vyšetřovatel Trachta a jeho praktikant Hlaváček pátrají po pachateli kriminálního činu a ve svém úsilí se setkají s mnoha věru Cimrmanovskými nástrahami i jejich vskutku Cimrmanovským rozřešením. Skvělé jsou role Rudolfa Hrušínského, Vlastimila Brodského, Zdeňka Svěráka, roztomilá je postava Veroniky Jeníkové (včetně jejích replik) a předeším Jaroslava Weigela spolu s Jaroslavou Kretschmerovou. Vyvrcholení případu je fantastické. U mě zařazeno ve zlatém fondu :-)(28.12.2012)

• - Původní název filmu byl Sedm zásad inspektora Trachty a režisérem měl být Jiří Menzel. (raininface)

• - Zdeněk Svěrák (Jelínek) a Ladislav Smoljak kvôli sporom pri natáčaní následne tri dlhé roky neprehovoril medzi sebou ani slovo. K zmiereniu došlo až pred natáčaním filmu Nejistá sezóna (1987). (Raccoon.city)

• - Filmovalo se v Praze. Filmové nádraží je vlakové nádraží Praha - Dejvice, kde "služební bouda" dodnes stojí, a to naproti hlavní nádražní budově. (rakovnik)