Nerozluční kamarádi Ondřej a Cyril, přezdívaný Cinda, prožívají první rok po úspěšné maturitě na průmyslové škole. Ondřej touží po práci na lodi, Cinda chce navštívit Paříž, kam jej pozvala teta. Oba se však musí vypořádat nejen s praxí, tolik odlišnou od školních představ, ale zejména s řadou soukromých problémů. To první zvládnou snadno a brzy po nástupu do velkého závodu se naučí využívat velkou část pracovní doby k rošťárnám, ulejvání a řešení soukromých problémů. To další už však tak snadné není. Ať už jde o Ondřejův citový vztah k prodavačce Heleně nebo Cindovy problémy s modrou knížkou. Teprve tragická smrt jednoho z nich znamená pro druhého definitivní konec mladické bezstarostnosti a lehkomyslného přístupu k životu. (TV Nova)

george82

Vaculík s Tofim na cestě režimem. Slabší a jemnější než jejich Kamarád do deště, ale taky ne tak dobrý. Holt tu kluci byli ještě takový ucha. ()

ostravak30

Lukáš Vaculík měl za sebou později lepší filmy. To Sagvan Tofi toho zase tolik neodehrál. Nicméně Vítr v kapse patří k průměru i na tuto dvojici samotnou. Dva študentíci si krátí čas v práci zašíváním a občasnými lumpárnami jako například políváním kolegů vodou. Chybí mi vtip, když se jedná o komedii. Film ale má přeci jen jednu zásluhu. Dnes působí už doslova jako unikát. Když si vezmeme jak to vypadá ve fabrikách dnes a jak to v nich vypadalo před téměř čtyřiceti lety, kdy si mistři posílali pro pivo a ho.no se makalo a nikomu to nevadilo, tak je to opravdu velký rozdíl. ()

MyrnaAlec odpad!

Přesný popis života v hnusných kulisách socialismu 80tých let, kdy největší vodvaz byl honit se s ostrahou po areálu továrny, být za frajera na jednostopém vozidle nebo chodit na diskotéky. Povinná vojna do Malacek a k tomu příšerný podkres Míši Davida, toť pravé bezčasí oněch let. Vaculík opět ve své jediné poloze ala raněná srna, sex se záběry na polštář, Tofi ... prostě peklo. ()

Pete

Prostředí, kde se film odehrává, je příšerně depresivní, ať už poměry ve fabrice, na ulicích, i v rodinách. Starší generace už jsou napevno zakořeněné v zahnívajícím systému, ale ani tihle mladí to nevytrhnou, na rebélii nemají odvahu, a vlastně ani pomyšlení. Samozřejmě by rádi z toho marasmu vypadli, Vaculík sní o plachetnicích, Tofi by rád do Paříže, ale ve finále jde prvnímu jen o to dostat se Anderlové pod sukně, a druhému o modrou knížku. Oba se nakonec z malých úspěchů moc dlouho radovat nebudou. Soukupovi se možná mimoděk opět daří slušná antireklama na bývalý režim, a to pouhým zobrazováním tehdejších reálií. Hvězdu strhávám, protože kulisy ze z Plzně 80.let pro mě nejsou tak zajímavé, jako pražské pasáže, a hlavně pak kvůli opravdu hroznému Davidovu songu, který tu zní nonstop i na těch skutečně nevhodných místech. ()

smrtubohem

Tenhle nenáročnej snímek má pro mě osobní kouzlo, protože vidím záběry staré Plzně. Děj je prostinkej, herecké výkony nikterak slavné, ale čas od času si to pouštím dcoela rád. Na Soukupa docela dobrá věc. ()

Odpocivadlo

Podľa mňa najlepší Soukupov film a jeden z premňa najlepších čekých filmov vôbec. Hrdinovia z bežného prostredia 80. rokov nie je nič čo hneď zaujme ale výborná réžia, zvraty vo filme a herecké výkony z toho urobili pre mňa kultový film. ()

carl.oesch

Skvělý koment Curfew, Enšpígl. Ozzy2 a Xmilden. Zatímco adorovaný Mencl (či jak se to píše...) točil svoje bukolické Vesničky, Soukup tady podal velice reálný obraz osmdesátých let a celou dobu se vším, co s ní hýbalo, či spíše nehýbalo. Ano, takhle to vypadalo, takhle to bylo. Bez příkras, bez uslintané líbivosti onoho Vyprávěj a podobných veleděl zejména ze současnosti. Přitom ona Láska z pasáže byla rovněž kvalitní film, pokud ho bereme jako obraz doby. Taky od Soukupa. A taky s Vaculíkem, i když bez Tofiho. Že se v době erodující soudružské cenzury, ale i na svou dobu neomezených časových a finančních možností dařilo kolikrát točit překvapivě dobré filmy je na úvahu. Že potom už točil Soukup jenom ty hrůzy s Majxsnerem a Dagmarou je věc druhá. Otázka je, jestli Donšajni nejsou sračka úplně stejná a Anglický král vlastně taky. Jenže podle mnohých frikulínů a intošů je Menzel bůh a Soukup idiot. Podobné dělení je ale ukázkou inteligence jich samých. Ono mezi Záchvěvem strachu a Dagmarou zeje stejná propast jako mezi Skřivánky na niti a Donšajny. A co se týká Michala Davida? Ti, kteří ho opět označují za prokomunistického popáka by si měli poslechnout chvíli televizní kanál Retro, či jak se to jmenuje. David jenom kopíroval ony "západní" trendy. nejsem a nikdy jsem nebyl adresátem popu a disco, ale mezi produkcí Michala Davida a různých těch diskotékových grup oné doby (připomeňme si uvřískaný a rádoby romantický pop) nebyl ve skutečnosti rozdíl. Ale i poznání tohohle vyžaduje trochu přemýšlení, znalostí a schopnosti nezaujatě porovnávat. Pokud se někdo chtěl pobavit a film ho nezaujal, není na to nic špatného. Pokud ale někdo má odvahu hodnotit, měl by k tomu mít aspoň základní předpoklady. Jinak je za typického tydýta... ()

lizardking

Tak úplně špatný film to není, takový lepší průměr. Ale dodnes nemohu pochopit, proč to byl ve své době takový divácký trhák. Vždyť takových filmů se tehdy točily mraky. ()

p.a.douch

Myslím, že v rámci tehdejších možností by to bylo za 4 hvězdy. Jinak z filmařského a hereckého hlediska za 2. Bůh ví jak by to dopadlo nebýt komoušů. Musím říct, že v tehdejší době byli ti dva za hrdiny. Soukup to taky celkem zvládnul. Takže vzato kolem a kolem 60 %. ()

Delmondo

První film nejlepší české filmové dvojice Tofi-Vaculík je paradoxně ze všech nejhorší přičemž to neznamená že by byl špatnej. Naopak dívat se na to dá krásně, scény kdy se ty dva vopruzujou ve fabrice jsou dost vtipný například když kýblem zlejou Augustu na hajzlíku. Film je jako společnej rozjezd dobrej ale jejich nejlepší filmy měli teprve přijít. ()

Saxos

Dva sexsymboly socialistických soustružnic, jeřábnic, prodavaček, atd. Pár vtípků to nezachránilo. V součastné době nezajímavé. ()

rigby

Tenhle film jsem nežral ani jako mladý kluk, ani jako starý kluk. Je to poplatné době svého vzniku, a to na film pro mládež až moc. Sympatická dvojice to nezachrání, když se musí potácet mezi soudruhy, zlepšováky a dalšími rekvizitami reálného socialismu. Ale zato je to řádně výchovné. ()

0kozel

Řekl bych, že celkem výstižně zachycena atmosféra doby. Ve filmu je několik povedených vtipných situací. Líbí se mi taky scéna, jak do fabriky přijdou nováčci a hlavní hrdinové jim mají ukázat, jak to tam chodí. ()