Sugarlandský expres

• Česko Expres do Sugarlandu (více)
Ukázka z filmu 1

Pro svůj první snímek určený do kin Sugarlandský expres (1974) si Steven Spielberg vybral skutečný příběh, který se stal v roce 1969 v Texasu. Tehdy mladá žena pomohla svému manželovi uprchnout z nápravného zařízení a vydala se s ním za jejich synem, kterého jim soud odebral a určil k adopci. Cestou vzali jako rukojmí mladého policistu. Po dvanáctihodinovém útěku jejich pouť skončila pod policejními kulkami v texaském městečku Bryan. Tolik skutečnost. Spielberg a jeho scenáristé Hal Barwood a Matthew Robbins provedli několik změn – prodloužili útěk dvojice před zákonem o plný den, pojali ho jako honičkovou komedii a samozřejmě změnili konec na happy end. Velkým kladem filmu jsou herecké výkony Goldie Hawnové a Williama Athertona (ústřední dvojice manželů), prakticky neznámého Michaela Sackse (rukojmí) či westernového veterána Bena Johnsona (policejní kapitán) a také Spielbergův smysl pro vizuální ztvárnění akčních scén. Úlohu malého Langstona, kvůli němuž se všechno seběhlo, vytvořil Harrison Zanuck, dvouletý syn producenta Richarda D. Zanucka a herečky Lindy Harrisonové (známé postavou Novy v původní Planetě opic), který u filmu zůstal i v dospělém věku a dnes je odborníkem na vizuální efekty v trikové firmě Johna Camerona Digital Domain. Sugarlandský expres byl uveden v soutěži na MFF v Cannes, odkud si odnesl Cenu za scénář. Ani úspěšné festivalové uvedení, ani velmi dobré recenze však nezabránily komerčnímu propadu. Spielberg si z toho vzal náležité poučení a ve svém dalším snímku nečerpal ze skutečnosti, ale z fikce. Vyplatilo se mu to stonásobně. Následující Čelisti (1975) se staly jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob. (Česká televize)

PTuranyi

Veľmi dobrá únoscovská dráma, lenže tentokrát z pohľadu únoscov. Tými však nie je duo zločincov ako "Takí normálni zabijáci" či "Bonnie a Clyde". Lou Jean a Clovis sú v kritickej situácii skratovito jednajúci mladý manželský pár zo slabých sociálnych pomerov, ktorý sa snaží získať späť svoje dieťa. Prvú chybu urobia, keď sa v panike pokúsia utiecť pred diaľničným policajtom, ktorý vôbec nešiel po nich. O tohto okamihu sa problémy len kumulujú a vynikajúca produkcia nenechá nič na náhodu. Atmosféra hustne a hoci vďaka prostomyseľnosti hlavných hrdinov vznikajú ostrovčeky nádeje, divák už tuší, že tento výlet nemôže dopadnúť dobre. Hoci ide o Spielbergov prvý celovečerný film, na produkcii to vôbec nie je vidieť. Herci sú výborní ale Goldie Hawn je v úlohe pojašenej Lou Jean skvelá. ()

gizi

Dobrý film. Vadilo mi jen to přehnané sledování desítkami policejních aut a podobné přehnanosti, ale přenesl jsem se přes to, je to tam spíš pro legraci a zlehčení celé situace. 75%, 18.5.2014. ()

Dupac

Na Spielberga překvapivě odtažité. Už tehdy spousta režijních nápadů a originálně pojatých scén. Chápu, proč po fantastickém Duelu tady dostal šanci zrežírovat automobilové honičky a pády v daleko větší intenzitě a jako náramný spektákl. Ale co naplat, když chybí sevřený příběh, a to i navzdory inspiraci skutečnou událostí. Ani hysterická Lou Jean Poplinová v podání Goldie Hawn a její vyšinutý parťák ve mně nedokázaly vzbudit tu potřebnou dávku sympatie. Silné *** ()

Bogrant

Spielbergov prvý celovečerák a hneď taká pecka. Film, ktorý dve hodiny celkom zábavným spôsobom vydrbáva s políciou, sympatizuje s hlavnými postavami a vo finále súcití s ich odvahou a odhodlaním. Skvelá ukážka toho, že takmer bez prachov, navyše vo svojich začiatkoch sa dá odviesť kvalitná a poctivá robota. ()

JARDAHONDA

"Sugarlandský expres byl natočen na motivy skutečnéh příběhu Lou Jean Poplin, která zajala texaského pilicistu jako rukojmí a s policií v patách vyrazlia na cestu napříč státem, aby se pokusila zachránit svého syna před adopcí." Tato komplikovaná role byla pro Goldie Hawn dostatečným lákadlem, aby se vrátila před kameru. Zárověń se jedná o jeden z prvních filmů režiséra Stevena Spielberga. **** ()

honza.g

Trochu Bakaláři po americku, ale jsem rád, že jsem to viděl. Kdyby to nebylo podle skutečné události, řekl bych, že scénárista napsal málo uvěřitelné postavy, ale talentovaný režisér to vylepšil vybarvením děje. Jenže takhle (aniž bych znal skutečný příběh podle soudní zprávy) mi nezbývá než uvěřit, že takoví Američané opravdu jsou (někteří). A Spielberg to "jen" zručně natočil. A vypadá to, že si nic moc nepřibásnil. V oficiálním textu distributora (viz nahoře) by se mělo opravit: Mentálně nedospělá matka donutí manžela, aby s ní nezákonně odešel z kárnice (4 měsíce před propuštěním) e pomohl jí unést vlastního dvouletého synka od manželů ze sousedního státu, kteří ho už mají adoptovaného. Mimochodem tohle je (kromě dovětku o událostech po filmu) ta nejpřekvapivější americká reálie: od prohlášení úřadů (snad soudu, to je jedno), že matka je nezpůsobilá se o dítě řádně starat, po jeho osvojení či dokonce adopci staršími bezdětnými manželi uběhlo jen pár týdnů (není to součást děje, ve filmu je to jen zmíněno, ale zdá se mi to podstatné). To by se asi nikde v Evropě nestalo. ()

TylerD.

To bych v té přípravce byl raději deset let než utéct s touhle uječenou, tupou, hysterkou. I když oni oba moc rozumu nepobrali. Co se týká filmu, tak i když dost dlouhý, celkem bavil. Daří se mu po celou dobu udržet diváka na tom, jak se to celé vyvine protože to v jakékoli chvíli vypadá dost neuvěřitelně. Bohužel mi to připomíná styl Taran(kre)tina a z toho je mi nevolno. ()

BigJohn02

Docela zajímavá, i když dnes už "historická" road movie. William Atherton v době, kdy ještě nebyl tím odpudivým novinářem z Die Hard, a vcelku nepříliš sympatická "štětkoidní" Goldie Hawn. Fakt nechápu, jak si to představovali - zblázněj celej stát, jde po nich halda policajtů a oni si myslí, že jen tak mýrnix-týrnix vymění policajta, kterýho drží jako rukojmí, za dítě a odjedou středem? Docela naivní. ()

jirikzaboj

Silné 3 hvězdy. Uvědomuji si, jak povrchní látku dokázal roztahat Spielberg do komediálního road-trip movie, který ale sahá hlouběji, než se na první pohled zdá. Ten osobitý trademark věčného dítěte jde cítit už tady a nejlépe zrovna přes Goldie a její cíl, za kterým si jde přes všechny absurdity. V pozadí militární, politická, silná Amerika, která stojí na tradicích a samotná by se na ten Sugerland mohla přejmenovat. Jen mi to nedosedlo asi úplně a nedokážu popsat, co to přesně bylo. Kamera je perfektní, všeříkající. Stylizace trochu do westernu je také chytlavá. Možná jen ta stopáž? Hlušší místa jsem vnímal především, když se stálo na místě. Ale i tak jde o povedený start Spielberga, který si vypůjčil svůj osobitý koncept už z předchozího Duelu. ()