Sociolog Víťa Jakoubek je tuctový třicátník, otec dvou dětí. O sobotách pomáhá tchánovi na chatě, přes týden obíhá obchody s nákupní taškou a v práci se marně pokouší uplatnit své znalosti. Jeho nezáživný život, plný zmatků a banálních katastrof, se změní, když dostane od ředitele úkol - prozkoumat hodnotový žebříček čerstvých maturantů. Když si ho na gymnáziu spletou s novým studentem a on se marně snaží omyl vysvětlit, rozhodne se přijmout nečekanou roli, aby snáze pronikl k názorům mladých. Do jeho skutečné identity je zasvěcena pouze ředitelka školy, emancipovaná žena, které se očividně líbí. Zatímco Víťovi se začíná v bezstarostném světě maturantů líbit, jeho rodinný život se dostává do stále větších problémů a roztržka s manželkou Janou se stále prohlubuje. Mezi "spolužáky" tráví pořád víc času, jde s nimi na diskotéku, koupí si oblečení pro mladé, pomalu se sbližuje se spolužačkou Evou a poznává, že středoškoláci dospělými opovrhují stejně jako jejich názory a hodnotami. Situace se vyhrotí, když se třídou odjede na chmelovou brigádu a zúčastní se nočního tahu, při němž studenti zdemolují kolotoč. (TV Nova)

HMTD

Šteindler byl vždy můj oblíbený herec, jen si občas vybere špatný film, to ovšem není problém tohoto filmu. Myšlenka, herecký výkon a téma které je nesmrtelné. Navíc rok vydání byl významný rok i pro mě .-) ()

prometheusll

Skvělej film. Nejlepší film ze šteindlerem. Nejvíc mě tedy dostala hláška. Jsou dány dvě kružnice,z níš jedné kouká z kapsy bagr. ()

Mr.Hackels

Nojo, Šteindler a jeho humor. To prostě nemůže zklamat. Nechci hodnotit maximem a ani vlastně nevím proč, ale jinak bomba. Vždycky když to běží v tv tak koukám a bavím se hláškama. ()

Jekyl

Solidní zábava, i když ne žádná top hitparáda. Film hezky plyne a není vlezlej. Šteindler ve své roli exceluje. Je vidět, že si s pomocí Haliny tu roli napsal přímo pro sebe. Mužský divák jistě také ocení hezké dívčí tváře v čele s Klárou Pollertovou, která je skutečně jako obrázek. Dávám tedy nadprůměrné 3 hvězdy, пotomy я гуляю в парке. ()

datel13

Trebaze to z mého - kulantne receno – jadrného hodnoceni nekterych filmů nemusi byt uplne patrne, taky jsem kvalitativnim výzkumníkem, který se mimo jine - a podobne jako hrdina filmu Vita Jakoubek - venoval „zúčastněnému pozorovani primemu“ coby jedne z etap mnou prave dokoncovane dizertacni práce. Proto když mi TV program nahodne koupeny v jednom z usteckych marketu pripomnel existenci filmu Vrat se do hrobu moc jsem nevahal a film si opatril. Beru ho jako ironickou frašku, místy mozna i zamerne spatne zahranou (?), zato jadrnou a trefnou, která svoji občasnou absurditou umi dost pobavit. Nebo jak jinak si mam vykladat, ze obtloustlej tricatnik s pohledem zmlacenyho baseta jen tak vpluje do tridy plny rozjivenych maturantu, všichni ucitele ho povazuji za žáka a navrch se do nej zamiluje největší kost z rocniku? Film je super exkurzi do obdobi vyhnivajiciho komunizmu, kdy se lidi porad ještě oslovuji Soudruhu a ve skolnim rozhlase se vzpomina na Klementa Gottwalda, ale mladez uz pije Pepsi po hospodách a „beztrestne“ posloucha zapadni muziku. Fraška jako řemen je to i v situaci, kdy Vita ma takovou smulu, když ho v ocekavani velkejch zazitku v posteli s laskou ze skolni tridy vyhmatne tchyne, nacez se vyvali na zemi před obstarozni drbnou v prizemi panelaku. Ani nemluve o fraskoidnim svete unylých akademiku zakleslých ve svých názorech.. Ale to bych vlastne nemel rikat, pokud chci obhájit svoji praci. Zkratka na zaver muzu rict, ze film me nezklamal a trochu bizarne pobavil, coz je ale něco, co jsem od pozdne totacovy komedie s Milanem Steindlerem v hlavni roli v podstate cekal. ()

xentrixx

Je to nestárnoucí a není třeba to nějak barvitě popisovat. Bohatě by stačil jen výčet všech hlášek. "Já s písničkou jdu jako ptáček!" ()

Bedro

Ak vám niekto bude tvrdiť, že za socíku bolo lepšie, ukážte mu tento film. Je to aj komédia, ale je to aj riadna depka. A Jarda Dušek, ten hrá angažovaného komunistu fakt v každom filme. ()

remotrumpet

"No viď ty nevypadáš ani jako vekslák, ani jako depešák, ani jako somrák, ty vypadáš jako... Jako náš fotr!" - "Tak na kouzelnou scenérií bezstarostné existence!" ()

Sa.sa

Super film o nemilé době ve které se dělalo to aby se dělalo... Za 5 hvězd a stal se již kultovním... ()

Néňa

Výborná komedie, trochu smutná, ale o něčem. Moc jsem se bavil. Milan Šteindler zvládnul na poprvé skvěle režírovat i hrát, klobouk dolů. ()

johael

V tomto pokusu o intelektuální humor vezoucí se na vlně zájmu o kultovní Sklep jsem shledal toliko toporný neintelektuální nehumor nevzbudivší nic, kromě snad trvale nekultovního nezájmu o repete. ()

P/\/EL

výtečná komedie s jistym menšim přesahem, jako Šteindler je výbornej, móda šílená, socík hnusnej a zároveň kůl, je to takovej dobrej studijní materiál, si člověk dá Bony a Klid (ikdyž to komedie je jen sekundárně jakože nezáměrně..a stejně minimálně..) a pak třeba tohle a ještě něco málo, Diskopříběh :), teda vtip, SLunce Seno a pár facek....ikdyž to sem měl třeba za dobrý, ale pozdějc mi došlo, že to je celkem slátanina s pár kultovníma gegama, já nevim, tohle je prostě kůl, už z toho dejchá docela svobodnej duch - 1989, mládež bezprizorní, Šteindler parádní ňouma, zase mládí by si ale mělo zopakovat spousta lidí - teda připomenout..trochu, ikdyž jasně, von je vrženej mezi jinou generaci, ale nakonec je paradoxně za největšího frajera...no, co dál, jeho manželka správně manželkovitá - protivná, lehce hysterická a ztrácející silně na půvabu, pak teda něco v sobě zlomí, ale nevim, no,..eh... výbornej závěr, teda v bytě a pak ještě ten domov chodců, taková správná depka a zároveň né.....je fakt teda, že v Americe je taková každá nevim kolikátá komedie, ale všelijaký návraty do lavic a nebo mezi dospělý jedou pořád.....však, co by za děcka dali - odskočit si rovnou skočit mezi dospěláky a dospěláci zase mezi....teenagery a některý mezi děti, teda ehm......ale...to je fuk..... ()