Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Herečka Xena Longenová a její manžel Arthur patřili k výrazným osobnostem pražských kabaretů 20. let, Xena však byla jako člověk citlivější a jako umělkyně talentovanější. Dokonce o ni projevilo zájem Národní divadlo. Režisér Karel Steklý zachycuje kaleidoskopicky zvolenou dobu, barvitě vykresluje jednotlivé postavičky, mezi nimiž nechybějí ani další výrazné osobnosti, třeba novinář a dramatik E.E.Kisch, v jehož Tonce Šibenici Longenová zazářila. Snímek však nedosahuje žádoucí plastičnosti ve vykreslení jednotlivých reálií i lidských povah, předkládá poněkud zmatený obraz avantgardní umělecké bohémy. Však také divácký zájem sklidil velice omezený. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

xaver 

všechny recenze uživatele

Režisér promarnil šanci využít velice originální námět a přiblížit divákovi meziválečnou kulturní scénu z trochu jiného pohledu. Zůstal někde v půli cesty, ukázal jenom něco a někoho, jako by měl strach vykreslit tuto dobu pro diváka přitažlivěji. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Jestliže se tímhle kdy Jaroslava Obermaierová pyšnila, potvrdila se tím její tragická kariéra. Byla zjevně stejné povahy jako "kaledoskopické" zobrazení doby, které bylo tak časné pro výlety do 1. republiky v 70. a 80. letech. Nemá smysl více rozebírat tak povrchní, vylhanou záležitost, jež dala do chodu nemohoucnost většiny z tvůrčího týmu. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Domácí kulturní scéna měla v meziválečném období několik pozoruhodných osobností. Bezesporu k nim patřila i Xena Longenová (vlastním jménem Polyxena Marková), mimořádně talentovaná charakterní herečka. Její osud se rozhodl převést do podoby životopisného filmu režisér Karel Steklý, který si napsal i námět a scénář. Ať byly původní záměry jakékoli, vyšla z toho nakonec prapodivně neživotná mozaika. Mizerně nastylizovaná atmosféra dvacátých let, kterým kralovaly kabarety a pražská bohéma, je pouze vedlejším doplňkem k frázovitému zobrazení nevyrovnaného manželství Xeny a bouřliváka Emila Artura Longena. Film se zabývá ve zcela patetické rovině jen triumfálním výkonem Xeny Longenové v divadelní adaptaci Kischovy povídky Tonka Šibenice a nesmyslně vynechává scény jako Rokoko a Divadlo Vlasty Buriana, které sehrály v životě obou manželů velký význam (Burian zde umožnil Xeně žádané uplatnění a Longen se záhy stal dvorním dodavatelem nových her-frašek). Scénář, výprava, hudba i herecké výkony pohřbily celý projekt do normalizačního hrobu. V případě Jaroslavy Obermaierové je to škoda, protože se jí tu rýsovala opravdu velká příležitost. Tak výjimečné téma a tak odbytá realizace. Vždyť Karel Steklý v tom měl bohatou praxi. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama