• xaver
  **

  Režisér promarnil šanci využít velice originální námět a přiblížit divákovi meziválečnou kulturní scénu z trochu jiného pohledu. Zůstal někde v půli cesty, ukázal jenom něco a někoho, jako by měl strach vykreslit tuto dobu pro diváka přitažlivěji.(21.6.2012)

 • vitekpe
  ***

  Z osobnich duvodu davam o jednu hvezdu vic. Karolina to zkousi na Jarku...toho jsem se nenadal... :-)(25.7.2012)

 • Marthos
  *

  Domácí kulturní scéna měla v meziválečném období několik pozoruhodných osobností. Bezesporu k nim patřila i Xena Longenová (vlastním jménem Polyxena Marková), mimořádně talentovaná charakterní herečka. Její osud se rozhodl převést do podoby životopisného filmu režisér Karel Steklý, který si napsal i námět a scénář. Ať byly původní záměry jakékoli, vyšla z toho nakonec prapodivně neživotná mozaika. Mizerně nastylizovaná atmosféra dvacátých let, kterým kralovaly kabarety a pražská bohéma, je pouze vedlejším doplňkem k frázovitému zobrazení nevyrovnaného manželství Xeny a bouřliváka Emila Artura Longena. Film se zabývá ve zcela patetické rovině jen triumfálním výkonem Xeny Longenové v divadelní adaptaci Kischovy povídky Tonka Šibenice a nesmyslně vynechává scény jako Rokoko a Divadlo Vlasty Buriana, které sehrály v životě obou manželů velký význam (Burian zde umožnil Xeně žádané uplatnění a Longen se záhy stal dvorním dodavatelem nových her-frašek). Scénář, výprava, hudba i herecké výkony pohřbily celý projekt do normalizačního hrobu. V případě Jaroslavy Obermaierové je to škoda, protože se jí tu rýsovala opravdu velká příležitost. Tak výjimečné téma a tak odbytá realizace. Vždyť Karel Steklý v tom měl bohatou praxi.(12.10.2009)

 • NinadeL
  *

  Jestliže se tímhle kdy Jaroslava Obermaierová pyšnila, potvrdila se tím její tragická kariéra. Byla zjevně stejné povahy jako "kaledoskopické" zobrazení doby, které bylo tak časné pro výlety do 1. republiky v 70. a 80. letech. Nemá smysl více rozebírat tak povrchní, vylhanou záležitost, jež dala do chodu nemohoucnost většiny z tvůrčího týmu.(3.10.2009)

 • Martin741
  *

  Priserna normalizacna konina za 5 %(7.12.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace