Bolestná realita

Reality Bites

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1994, 94 min

Mám rád Stillera ako komika, ale jeho réžijné začiatky sa moc nevydarili (myslím toto a hlavne Cable Guya).Keby to točil niekto iný, napr. DiCillo alebo Crowe ako autorský film s rovnakou hereckou zostavou, mohla to byť teraz už klasika.Miesto toho vznikol nedotiahnutý snímok, s nádhernou Winonou Ryder, ktorý už dávno upadol do zabudnutia (nehodnotilo ho tu ani 500 ľudí)(22.1.2012)

• honajz

Winona Ryder, Ethan Hawke a Ben Stiller jako absolventi americké vysoké školy čelí koncem 90. let minulého století bolestné realitě života – sny jsou sny, ale když nejde najít práci, musí i vysokoškolská absolventka nastoupit ve fast foodu. Zvláště když odsuzuje své rodiče z pokrytectví a vlastnictví BMW. Její přátelé ale řeší podobné problémy, někdy i rodinné, milostné, s nemocí, podezřením na AIDS... DVD: V bonusech jen dvouminutový trailer (4.3) s CZ titulky.(4.4.2015)

• Rex Mundi

Myslela som si, že už kvôli tej romantickej odrhovačke Baby I love your way to je nejakým spôsobom kultový film. Trt makový. Nepozerala som ho síce na 100%, ale prečo? Lebo sa to nedalo. To bola taká strašná, preafektovaná NUDA, že som sa väčšinu času radšej nedívala, len počúvala tie ich "dozrievajúce" plky a problémy a varila obed. Hádam jediná zábavná postava bol nafúkaný moderátor okázalo trápnej rannej šou :-) Prípadne ešte divní rodičia. Naopak mladí protagonisti mi prišli totálne nezaujímaví, trápne rozháraní, infantilní a neznesiteľní. Ako vravím, nedávala som úplne pozor, ale nemyslím si, že by to príliš pomohlo. Aspoň ten vyprážaný patizón čo som upiekla pri filme, bol skvelý :-)(2.9.2013)

Kolize školních mladistvých ideálů s bolestnou realitou každodenního vydělávání si na chleba se tady vlastně tolik neakcentuje, partička čerstvých absolventů spíše hledá a ujasňuje si své "role" ve světě. S příklonem k obyčejnému milostnému tápání ale začne scénář brát životní zákruty až příliš zostra, čímž úsilí o uvěřitelnou generační výpověď podkopává.(23.12.2015)

Příjemný film, který dokonale vystihuje jeho název. Bolestná realita se snaží ukázat osudy mladých lidí po dokončení vysoké školy, jejich nenaplněné ideály a způsob, jakým se s tím vším vyrovnávají. A právě ta pocitová stránka je tu provedená na jedničku, naopak tu postrádám nějaký děj, který by celý film táhl kupředu a dával mu nějaký širší smysl. V tomto případě je to spíše založeno na postavách a jejich velmi zvláštních povahách a zrovna ta Ethana Hawka je pravděpodobně málokomu sympatická.(26.2.2013)

• - Renée Zellweger v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Žena, ktorá chce od Winony Ryder, aby definovala "iróniu", je matka Bena Stillera, Anne Meara. (jofffo1)

• - Scenáristka Helen Childress písala postavu Lelainy Pierce s tým, že myslela na Winonu Ryder. (jofffo1)