Píše se rok 1994 a někteří studenti právě odpromovali. Jako jedna z nejlepších absolventek vysoké školy by měla mít Lelaina Pierce před sebou zářivou budoucnost. Realita je ovšem mnohem těžší. Lelaina pracuje jako produkční asistentka nesnesitelného moderátora ranní televizní show. Ve svém volném čase natáčí jízlivý a často až urážející videodokument o svých vrstevnících. Aktéry jejího dokumentu jsou promiskuitní spolubydlící Vickie, Sammy, který potlačuje svou přirozenou sexualitu a její nejlepší kamarád Tray, velmi nadaný mladík, ovšem zároveň rebel bez přirozené životní motivace. Lelaina se seznámí s Michaelem, ambiciózním producentem, který chce uvést její dokument v televizi. A tak se ambiciózní dokumentaristka z ničeho nic ocitne uprostřed podivného milostného trojúhelníku. Na jedné straně stojí zajištěný, materialistický Michael a na druhé věčně filozofující, přitažlivý Tray. Film je režijním debutem Bena Stillera. (TV Barrandov)

Trailer

bobby_jean

Mám pocit, že vsetky filmy o kamošoch a láskach a mladíckej neschopnosti uchytiť sa vo svete dospelých, boli v tých rokoch natáčané omnoho realistickejšie. Žiadne zbytočné drama, ani trápne pokusy o melanchóliu. Tá tu prichádza tak nejak prirodzene a nevtieravo. Prosto realisticky. Nikdy som nebola fanda Bena Stillera, ale že toto tak pekne zrežíroval, to fakt smekám klobúčik. A aby som nezabudla, Winona bola neskutocne zlata. ()

dr.fish

"All you need to know in your 23 is yourself..." To je právě ten problém. Kdo ve třiadvaceti ví, co chce, kdo je a kam patří, že? Film, který má hodně společného se snímkem Singles Camerona Crowea. Parta lidí sdílejících bydlení, v hlavě guláš jak se na ten věk sluší a patří, muzika- základ života. Tudíž kvalitní soudtrack je v tomto filmu základ. Příběh je prostý, nic neřeší, jen popisuje. Všichni se v tom plácají, po škole každý střízliví a slevuje ze svých představ o budoucnosti. V tomhle je to asi v Americe úplně stejné, jako kdekoli jinde na Západě. Když ne vynikající, tak alespoň upřímné dílko evokující u mne vzpomínky na roky mého mládí....Ethan Hawke zřejmě největší herecký výkon života, Winnona vynikající magor. Od Stillera bych takový film opravdu nečekal...80% ()

honajz

Winona Ryder, Ethan Hawke a Ben Stiller jako absolventi americké vysoké školy čelí koncem 90. let minulého století bolestné realitě života – sny jsou sny, ale když nejde najít práci, musí i vysokoškolská absolventka nastoupit ve fast foodu. Zvláště když odsuzuje své rodiče z pokrytectví a vlastnictví BMW. Její přátelé ale řeší podobné problémy, někdy i rodinné, milostné, s nemocí, podezřením na AIDS... DVD: V bonusech jen dvouminutový trailer (4.3) s CZ titulky. ()

IvoB

Zpočátku se film tváří jako pohled do života mladistvých, s rádoby „cool“ postavami a provedením. Stále je to ale kýčovitá a ničím zajímavá romanťárna, která chvílemi ukrutně nudí. Neříkám, soundtrack se docela povedl, dívat se na to nějak dá a určitou generační výpověď to (alespoň zčásti) pravděpodobně má, ale nejedná se o nic, co by mě nějak zaujalo nebo co bych chtěl někdy vidět znovu. Docela zívačka – 2* (4/10). ()

B!shop

Takovej ten klasickej film prakticky o nicem a bez poradnyho deje, kde se resi hlavne vztahy party cerstvejch absolventu, ktery vylezou ze skoly s hromadou idealu a postupne zacnou mit problemy, hlavne s praci. Ale je to natoceny pohodove, je tu perfektni hudba a herci, i kdyz se obcas chovaj jak hovada, hrajou perfektne, obzvlast Hawke je paradni, ale i Stiller a Zahn podavaj svuj nadprumer. Celkove misty zajimavy, misty trochu zdlouhavy a stereotypni, nicmene za slabsi 4*. ()

• V jednej scéne Lelaina (Winona Ryder) plače, pretože zarába len 400 dolárov týždenne. V skutočnosti to bolo viac ako dvojnásobok minimálnej mzdy a takmer trikrát nad hranicou chudoby jednej osoby v roku 1994. (Pat.Ko)
  • Žena, ktorá chce od Winony Ryder, aby definovala "iróniu", je matka Bena Stillera, Anne Meara. (jofffo1)
  • Explicitné odkazy vo filme na Horúčka sobotňajšej noci z roku 1977 boli zjavne pokusom vytvoriť "kultúrny duch času" a spojenie medzi prevažujúcou generáciou a obchodným vplyvom, ktorý film mal koncom 70. rokov, a tým ako by mal tento film nádejne ovplyvniť demografickú skupinu "Generáciu X" na začiatkoch 90. rokov, vrátane zvukovej stopy. V tomto kontexte bol film rezonantným zlyhaním, a to tak zo strany kritikov, ako aj komerčne. (Pat.Ko)