Vesecký

U málokterého filmu se můj pohled během jeho sledování vykyvovaly moje sympatie a antipatie a tedy i hodnocení jako u tohoto. Oliver Stone je bezesporu světovým režisérským fenoménem a s americkou vojenskou agresí ve Vietnamu se snažil i v tomto filmu vyrovnat nezaujatě a nestranně. Obraz války pohledem obyčejné vietnamské dívky, která začínala jako členka národního odboje a životní peripetie jí vedly jihem Vietnamu, aby poznala amerického vojáka Steva, do něhož se nesmyslně zamilovala, působí velice věrohodně. Násilnosti a nepravosti v každé válce se dějí na obou stranách. Pochopitelně jsem tehdy v realitě i nyní ve filmu stál na straně Vietkongu, který bojoval za nezávislost a sjednocení obou částí Vietnamu a bez něhož by Vietnam, jaký jsem v roce 1987 poznal osobně, dnes vypadal úplně jinak. Na druhou stranu v okamžiku, kdy byl svět téhle prosté dívky konfrontován s realitou amerického stylu života¨a odporné konzumní společnosti, se film dostal do zvláštní situace. Začal velice sympaticky až satirickým pohledem na odporný americký pohled na život, svázaný bojem o kariéru a o zisk třeba i za cenu výdělků nekalým způsobem (zbraně), pak ale v okamžiku, kdy se začnou manželé hádat, mi to najednou jaksi sklouzlo do brakové hollywoodské produkce, kterou přímo nesnáším (včetně Stevovy sebevraždy, ale především žádaným sentimentálním koncem, který mě nemohl rozplakat). Ale ty čtyři hvězdičky jsou asi na místě. ()

deathka

Když jsem si film pouštěl, bál jsem se, že půjde o další válečný film o amerických vojácích, kteří se vydaní džungli napospas dopouštějí chrabrých hrdinství a pronášejí vlastenecké proslovy, ale byl jsem velmi mile překvapen. Stone natočil poutavé drama o životě vietnamské dívky, které válka obrátí celý život naruby. ()

Narciska

Jeden z těch mála filmů, co se velmi těžko hodnotí a kde tři hvězdy neznamenají obligátní průměr, ale spíše názorovou kontroverzi. Film vybočuje z klasických schémat způsobem, o kterém nedokáži říct, zda se mi líbí. Nese se v duchu syrového materialismu, pochybné romantiky a pitoreskní parodie, které se jaksi násilně střídají. Vše je podbarveno hezkou hudbou, ta ovšem z filmem jakoby neladí. Některé pasáže jsem nepochopila, z některých záběrů se mi zamotala hlava. Přesto zůstává Nebe a země zajímavým pohledem na válku i filozofickou meditací nad smyslem života. ()

GOREGASM

Více než důstojné dokončení Stoneovy vietnamské trilogie. H&E jde sice logicky v tématických šlépějích Čety a Narozen 4. července, Oliver si ale opět pro nahlédnutí do vietnamského konfliktu volí zcela odlišnou perspektivu, tentokrát očima dcery z vietnamské rolnické rodiny, která je jednou z mnoha nevinných obětí, které válka obrátila život vzhůru nohama, pokud ho již předtím násilně neukončila. Úvodní obrazová idyla přechází brzy v neústupný zmar, kterému jsou bezmocní vietnamci vystaveni. Oliver ovšem nezůstává pouze na písečku narušení vietnamské "rovnováhy", ale rozsah příběhu posouvá za hranice této země, přičemž děj odehrávající se ve Státech sice mírně žánrově přepne (kontrast vietnamské bídy a amerického "snu" více než výstižný) , ale rozhodně neubírá na intenzitě a preciznosti, se kterou Ollie své hlavní postavy a jejich osudem zkoušené osobnosti vykreslí. Nahlédnutí do temných koutů nejen vojákovy mysli, ale celé americké společnosti je pro Olivera Stonea a jeho volnou trilogii více než charakteristické. H&A působí svým pojetím nejkomplexněji, jelikož dokáže pojmout dopady v obou do konfliktu zapojených kulturách a stejně jako jeho starší bratříčci nenabízí lacině nadějné vyhlídky. 100% P.S. Podobně osobní filmařina se už dnes moc nenosí... ()

agassi68

Nečakane utajený /pre mňa/ snímok Olivera Stonea. Nemá to až také grády ako jeho slávne filmy, no v porovnaní zo zvyškom konkurencie sa jedná o silný nadpriemer. Kto prežije niečo také si zaslúži ísť rovno do neba.. ()

Ombak▼Penari

Celá vietnamská trilogie Olivera Stonea skvěle mapuje bolest, kterou válka způsobila na všech jejích aktérech ze všech stran. Všechny filmy jsou skvěle provedené a doporučuji všechno shlédnout jako související sérii, není v ní slabých kusů a lepší obrázek o vietnamské válce se z filmu udělat nedá. ()

helloween93

Tento Stoneův film mockrát v televizi zřejmě nešel, já jsem se k němu dostal přes HBO Max. Jde o zakončení jeho protiválečné vietnamské trilogie. Četa ukazovala válku z pohledu hrůz na bojišti, Born on 4th July je o bojích s vnitřními démony na domácí půdě a Heaven & Earth ukazuje jak vietnamská válka zničila Vietnam, konkrétně jak rozložila jednu obyčejnou rolnickou rodinu. Film se nesnaží doktrizovat kdo byl ten hodný a kdo zlý, protože pro ty obyčejné Vietnamce v tom nebyl rozdíl, jestli je fuckuje Vietcong nebo vojáci jihovietnamské armády a Amíci. Příběh sleduje Le Ly z jihovietnamské vesnice, jejíž těžké osudy a komplikované rodinné vztahy jí svedou dohromady se seržantem Butlerem, který je také oběť nesmyslné války a jehož válka poznamenala možná ještě víc, než jí. Asi první film z této války, který ukazuje vietnamské utrpení, které tam hrdinná americká armáda přinesla. Některé záběry Stonea ironicky tuto válku vystihují, jako když kousek od vesnice Le Ly americké letouny rozprašují agent Orange. Zajímavý snímek, kde Stone ukázal Američanům ‘Nam z opačného pohledu, ale oni ho nechtěli vidět, proto film kiny prošuměl bez většího diváckého zájmu, přitom když v Četě nesmyslně umírali američtí vojáci nebo v Born on 4th July Cruise na vozíku jako veterán chodil na protesty proti válce, publikum tleskalo. Holt z téhle války budou mít Amíci ještě dlouho mindrák, dobře jim tak, když jí vyvolali. ()

Yomega

Tak přiznám se že tento film mě hodně zklamal. Za celou dobu jsem se nedokázal ztotožnit s hlavní hrdinkou a tím pádem mě její osudy nechávaly celkem chladným. Film to hodně hrál na city, ale ať jsem se snažil do něj proniknout jak jsem chtěl, prostě se mě to nepovedlo. Tuny zdlouhavých záběrů na přírodu doplněné monumentální hudbou, tuny naprosto zbytečných a nudných řečí o životě, o bohu, o lidské karmě a já nevím co ještě....herecky mě to také zrovna neuchvátilo. Až na pár momentů a scén. Nechci jen hanět, protože jak výpravou tak technickým zpracováním byl film naprosto brilantní. Jen mě prostě neoslovil svým příběhem a jeho někdy až moc křečovitými emocemi. Mám Stonea rád, ale Nebe a země je určitě nejslabší z jeho „vietnamské trilogie“. Tři a půl hvězdičky. ()

Ziggy Zagg

Čekal jsem něco víc, než jen sled trgických událostí, které mi připadali dost kostrbatě navázané na sebe. Myslím že s tímto materiálem šlo naložit o mnoho lépe. Pro mě průměrných 55% ()

Al44...

Zajímavý film, kde jsou události popisovány z pohledu vietnamské dívky. Kromě Vietnamské války, zde uvidíme v podstatě celou historii zrodu samostatného Vietnamu od osvobození od koloniální francouzské nadvlády, přes občanskou válku a konečné vítězství vietnamských komunistů. Všechno toto tvrdě postihuje civilní obyvatelstvo a samozřejmě i hlavní hrdinku. Nejzajímavější částí filmu je změna prostředí a kulturní náraz v momentě, kdy se hlavní hrdinka dostane do USA. Následně pak vyprávění T.L. Jonese o zvěrstvech, které ve Vietnamu páchali některé americké jednotky. Škoda, že se v tomto režisér omezil pouze na vyprávění, když zvěrstva Vietkongu jsou ukazována v celé nahotě. Na druhou stranu je to ale i dost rozvleklý a dlouhý film - mohl by být rozhodně kratší. ()

Lucas87

Tohle mě tedy dostalo, mít možnost vidět u tohoto filmu válku ve Vietnamu z jiného úhlu, válka zobrazená pohledem vietnamské ženy. Tohle dílo mapuje utrpení civilistů, kdy přidání k jedné straně znamenalo odplatu té druhé. Je to úchvatný film, Tommy Lee Johnes zahrál příjemnou roli a také krásně otočil, když ho dostihla jeho traumata z války. Navíc inspirováno skutečnou události. ()

tompaulman

Miluju filmy podle skutečné události. Byl jsem na 2 a čtvrt hodiny připoután k obrazovce a ani chvíli se nenudil. Hiep Thi Le hraje opravdu dobře, vůbec bych neřekl že šlo o amatérskou herečku v její první roli. Pěkná kamera. Nemůžu jinak než za plný počet. ()

sehe

Americké trauma-vojnu vo Vietname,tu Stone ukazaje cez obyčajne,civilne,mladé vietnamske dievča,ktoré uz vlastni z Vietkongu riadne poznacia a napriek tomu sa nevzdava a cez amerického vojaka sa dostáva az do Kalifornie,kde dokáže dokonca celkom úspešne podnikať,ale jej manžel(skvelý Lee Jones),nema toľko síl sa s vojnovou traumou tak dobre vysporiadať, ako jeho aziatska utla,drobna,znasilnena matka 3 deti.Dobry Stone,mozno by neuskodila kratsia minutaz. ()

007.

Spolu s JFK nejlepší film od Stona, co jsem zatím viděl. Skvěle napsaný a zrežírovaný film, který se dívá na válku z jiného pohledu, něž většina filmů. Výborně vystihl, jak válka dopadá na obyčejné lidi, rozdíl mezi kulturami i stylem života v obou zemích, i to, že vztah mezi lidmi z jiného prostředí není tak jednoduchý, jak se může na začátku zdát, i to, jaký dopad má válka na vojáky. 100%. ()

danny_21

U mě bez debat nejslabší se Stoneovy Vietnameské trilogie. Námětem to mohlo být slušné drama, ale já to vnímal jako rozvláčnou Oliverovi agitku a možná jeho osobní přání stát se smířeným a vyrovnaným buddhistou. Nebýt Čety a 4. Července, možná bych i hodnotil, ale rejža si prostě nasadil vysokou laťku a Nebe a Země nemá šanci se jí ani dotknout. - 65 % ()

junxi91

Tento film lze rozdělit na několik částí - první polovina je čisté peklo, ze kterého budete mít PTSD, třetí čtvrtina vytvoří jakousi naději, která je v poslední čtvrtině ztracena. Ly Ly je malá holka, která pokojně vyrůstá na vietnamském venkově se svou rodinou - rodiči, sestrou a bratry. Během francouzské okupace měli vesničané od mocipánů pokoj, a tak se věnovali obhospodařování rýžových polí a uctívali buddhistická božstva mezi nebem a zemí. Ovšem přichází druhá indočínská válka, do které se zapojují na straně vládních vojsk jižního Vietnamu také Američani, proti kterým stojí severovietnamský komunistický Vietcong. Ten navštíví vesnici, jejich velitel pronese oslavnou řeč o boji proti utlačovatelům, a bratři od Ly Ly se přidají do jejich řad. Poté však vesnici obsadí vojska prezidenta Diema s podporou Američanů a ti podezírají Ly Ly z toho, že je to Vietcongská kurva a donašečka. A tak je zajata a mučena - mlácena, a pak s ostatními mladými ženami připoutána ke sloupu a vietnamští věznitelé jim potřou nohy medem, aby je mohli mravenci žrát zaživa. Pak jim strkají za oblečení hady a chtějí vědět, co všechno řekly Vietcongu. Amíci stojí opodál a hledí na tohle odporné týrání, ze kterého se mi zvedal žaludek. Pak ji propustí, ale nemá pokoj nadlouho - do vesnice opět dorazí Vietcong a ten ji podezírá ze zrady. A tak je přivedena k vlastnímu hrobu, u kterého ji chrabří komouši znásilní, i když se snaží protestovat a raději by zemřela. Poté je ve vesnici brána jako nečistá, a společně s rodinou je nucena se vystěhovat. Prostě a zkrátka - nic neudělala, ale obě strany se na ní dopustí obrovských prasáren. Rodina se tedy stěhuje do Saigonu a ona pracuje u místní bohaté rodiny jako služebná. Pán domu se k ní vloudí do postele, zašuká si s ní a vzbudí v ní pocit, že ji miluje. Ona se do něj tedy zamiluje a při šoustu otěhotní. Pánova manželka je rozzuřená a celá rodina Ly Ly je pod záminkou finanční podpory od této místní rodiny poslána zpět do provincie, ze které přišla. Neuvidí ovšem ani vindru. Žijí v malém městě, Ly Ly sestra se živí jako prostitutka, zatímco ona se snaží prodávat americkým vojákům cigarety a další věci. Ti by s ní ovšem nejraději píchali a nabízejí jí za sex stovky dolarů, ale ona je počestná a odmítá. Jednoho dne se s ní seznámí Steve Butler, seržant dělostřelectva, který se do ní zabouchne. Ona o něj nejprve nemá zájem, protože si prošla spoustou utrpení. Steve se o ní hezky stará a zachází s ní velmi dobře, a to jí výrazně zlepším život. Ly Ly postupně přijde o celou rodinu, naposledy vidí svého otce ve vesnici před tím, než zemře. Nezůstane jí teda prakticky nikdo a Ly Ly se Stevem opouštějí za dramatických okolností Vietnam a stěhují se do San Diega. Jejich nový společná život začíná dobře, Ly Ly se stará o své syny (jednoho měla s tím bohatým pánem) a rozumí si se Stevovými dětmi z předchozího manželství. Bohužel, Steve po válce trpí PTSD, a tak mívá nekontrolovatelné záchvaty vzteku a jejich vztah jde do kytek, i když se Ly Ly snaží o usmíření. Steve jí nejprve tvrdí, že pracuje jako prodejce zbraní pro vládu Jižního Vietnamu. Pak z něj ale vypadne, že se účastnil zatýkání, únosů a mučení vietnamských civilistů, kteří byli nařčeni ze spolupráce s Vietcongem. Je totálně na dně a nezvládá své stavy, a tak od něj Ly Ly se syny odejde. Pak mu volá a prosí jej o to, aby se k sobě vrátili a žili jako šťastná rodinka. To se však nestane... Ly Ly se nakonec vrací do již mírového Vietnamu se svými syny a shledá se s otcem prvního z nich. Pak se vrací do bývalé vesnice, kde se sejde se svou matkou a bratrem, který bojoval po boku Vietcongu. Přesto jsou na ni jako na bohatou cizinku pěkně nasraní, protože zatímco ona byla v USA, tak si oni procházeli peklem, vězněním, mučením apod. No, co více k tomuto filmu dodat? Velice surový a naturalistický pohled na válku ve Vietnamu z pohledu obyčejné holky z malé vesnice, která si zažila snad všechny představitelné hrůzy. Spousta násilí, týrání, mučení, krve a nespravedlnosti, ze kterého budete mít PTSD. A také ukázka toho, že kromě civilistů trpěli také američtí vojáci, kteří se po návratu domů museli vyrovnávat s tím, co viděli.  () (méně) (více)