Reklama

Reklama

Piknik s Weismannem

  • Rakousko Picknick mit Weismann (více)
všechny plakáty
Animovaný / Krátkometrážní
Rakousko, 1968, 11 min

Režie:

Jan Švankmajer

Scénář:

Jan Švankmajer

Kamera:

Peter Puluj

VOD (1)

Když se předměty začnou bavit po svém. Animovaný film, natočený v rakouské produkci, zachycuje podivuhodný piknik, na kterém se předměty denní potřeby baví samy od sebe: gramofon pouští desky, které se samy pokládají pod přenosku, pánské oblečení se sluní a „pojídá“ švestky z talíře, šachové figurky rozehrávají vlastní partii, lopatka hloubí jámu, fotoaparát pořizuje snímky. Jak se ukáže v překvapivé závěrečné pointě, přinejmenším jedna z těch činností má jasný smysl a účel… (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Plenérová romance pro tři šelakové šlágry, několikero pikantně piknikových maličkostí a jeden hrob. Nu, ne každý podzimek voní jen čistým tlejícím listím... ;-] - - - P.S. Až jsem měl chuť si zase jednou zajet do Ria, byť už bez starouše Weismanna... ;-} - - - - - (Poprvé viděno kdysi před listopadem v brněnském FK, repete pak 21.3.2009 v cyklu "Zlatá šedesátá" na ČT2, komentář zde jako šestnáctý - 22.3.2009) ()

charlosina 

všechny recenze uživatele

Třinácti minutová animace v hraném filmu pojednává o pikniku, kde personifikované předměty vykonávají svůj účel, k němuž jsou předurčeny: gramofon pouští desky, které si samy ulehnou na své místo, karty se vykládají, šachové figurky hrají partii, lopatka kopá díru, fotoaparát vše zaznamenává, oděv hoduje a ulehá... Spadne listí - podzim - symbol stáří. Piknik s Weissmannem bez Weissmanna. Teda alespoň zdánlivě bez něj... Švankmajer rozpohyboval předměty a vyrobil další imaginativní snímek, který nabádá k zamyšlení. K zhlédnutí a k vlastnímu psouzení zde: http://www.youtube.com/watch?v=TrgOnL1Yyvk&feature=related ()

ORIN 

všechny recenze uživatele

Zatím nejpohodovější Švankmajer, kterého jsem zhlédnul. Zčásti to bylo způsobeno hudební složkou, která mi evokovala období První republiky. Tento kraťas bych také nazval Čekání na Weissmanna. Na rozdíl od Godota se ale Weismanna skutečně dočkáme. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Jak si nerozumím s Formanem, se Švankmajerem jsme na stejné vlně! Sedne mi jak hrnec na prdel! Báječně se bavím, nacházím stále nové! Dokáže během několika minut vystihnout to, co se jimým nepodaří ani za tři hodiny. ()

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Nejsem si úplně jistý, jestli je pro film od Švankmajera dobře, že jediné co si z něj odnáším je fakt, že začínám bažit po sedolehátku ve kterém bych se mohl povalovat a s obscénním výrazem do chřtánu vrhat fíky. A celé to vlastně moc jiné není, jen takové malé nedělní odpoledne sudetského továrníka. Ovšem bez toho továrníka, natürlich. Naštěstí je to ale zábavně natočený a se zábavnou (byť očekávávanou) pointou. ()

hippyman 

všechny recenze uživatele

tak s weismannem na piknik už teda nikdy... za zmínku stojí kromě tradičně dobrého technického zpracování snad jen zajímavý závěr... jinak docela nuda... jestli máte přebytečných 10 minut, naložte s nimi radši jinak... :-) 50% ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

Pro tohle mám Švankmajera tak rád. Podmanivá hudba. Neživé předměty ožívají za doprovodu těch tak pro ně charakteristických zvuků. Zajímavá hra s jejich "pohyby" a funkčností. A na závěr zajímavá pointa. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Scenario regie Jan Švankmajer. Takže trochu zvolníme...co takhle piknik s atmosférou 30. let? Ano! Švankmajerovský piknik? Co takhle...ramínko, jak se láduje švestkama, anebo ne. Pozveme celou předsíň. Máme ale krásně..hoďte jim tam gramofon a nějaký starý desky, a taky míč, ať si zasportujou. Tak, přátelé, poslední tah, poslední foto a....kde je vůbec hostitel? ()

MIMIC 

všechny recenze uživatele

"Piknik s Weissmannom" patrí k tým požehnaným filmom, ktoré človeku "nedajú spať". Autor tu metafyziku vecí každodennej reality ukazuje v ich najzlovestnejšej podobe vychádzajúcej z ľudského preceňovania významu vecí, vedúceho až ku kultu vecí. Počiatočná bukolicko-arkadická atmosféra neobyčajne šťastne podporená výberom hudby (medzivojnové, resp. ešte predvojnové nemecké romantické tanečné kusy), ktorej zvrchovaným cieľom je kolosálna ironizácia "pikniku", sa pozvoľna a takmer nepozorovane mení na znepokojujúci karneval - veci prekotne unikajú, fotoaparát sníma Weissmanna za jeho neprítomnosti (sekvencie s otočenými snímkami patria k najlepším), šachy a iné prepotrebné zbytočnosti šosáckej spoločnosti sa pokrývajú jesenným lístím, ako keby išlo o mŕtvoly, ktoré je potrebné pochovať, lopatka ladnými gestami končí svoju činnosť... A pomaly končí film. Možno bol inšpirovaný slávnou "Vzburou hračiek" pani Týrlovej, výsledok však náleží do oblasti mimo Mliečnej dráhy. Jeden z najsugestívnejších Švankyho (majster láskavo prepáči) kraťasov, ktorý zakaždým ponúkne orientálne prepychový emocionálny zážitok. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Tak tohle už bylo i na mne moc. SPOILER Celou dobu jsem čekal, že se do připravovaného hrobu na konec odporoučejí šaty na ramínku, dekadentně jsem se kochal pohřební nostalgií života a naivně se domníval, že horší už to být nemůže. Lapidární obraz Weismannova pikniku pořádaného exponáty Švankmajerova kabinetu. ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

cojaviem. hodnotenie hovori asi samo za seba. svankmajera mam fakt rad, ale s niektorymi kratasmi ma moc nepotesil. toto je jeden z nich. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Základní nápad je sice zajímavý, ale výsledek poněkud zaostává za očekáváním. Rozpohybované předměty při svých všedních činnostech sice vypadají bez lidí báječně, ale stejně to nezachrání ani černá pointa. ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Je pro mě k neuvěření, jak z rozverného příběhu animovaného nábytku dokáže Švankmajer plynule přejít k depresivní podívané o stáří a smrti s morbidním koncem. Zajímavé komentáře: charlosina | ► Piknik s Weismannem ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Jako je to fajn, už jsem myslel, že se zjištění, proč lopatka kope tu díru, nedočkám. Celkově to ale na mě působilo mnohem delší, než to ve skutečnosti je, což mi přijde trošku jako negativum. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Nebylo to vyloženě špatné, mělo to své pozitiva, ale jako celek to na mě působilo prostě „divně“. Švankmajerova tvorba se mi líbí, ale tento venkovní piknik se mi prostě pod kůži moc nedostal. Mělo to pár slibných momentů i hudební doprovod, ale já se tentokrát prostě zas až tolik nebavil – jak bych chtěl. Takže v tomto případě čistý průměr. ()

Jansen 

všechny recenze uživatele

Zajímavý piknik s překvapující pointou a spoustou umělecké invence, která je u tohoto pána neodmyslitelnou samozřejmostí. Jo věci se někdy hodně zvrtnou, a to se potom může stát, že se vymknou vaší kontrole. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Prozatím nejzajímavější Švankmajerovo dílko. Avantgardní kraťásek se silným surrealistickým odkazováním, příšernou hudbou a kameramanem, kterého bych praštil kamenem:) Začínám se těšit na další filmy (z nichž jistě většina bude mít taky japonský titulek:)) ()

Reklama

Reklama