Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. Buscapé se zde narodil, aby žil, místo toho je však zavlečen do světa, v němž se jeho nejlepší kamarádi místo s hračkami baví s nabitými pistolemi. Snaží se zoufale zůstat stranou děsivého násilí, které zachvacuje jeho přátele a mění je v mladistvé zločince zabíjející se navzájem kvůli obchodu s kokainem, z nenávisti i z pouhého rozmaru. Před Buscapéovýma očima se chudá čtvrť v průběhu tří dekád - od 60. do 80. let - proměňuje v dýmající bojiště, na kterém si ozbrojené gangy s šokující lhostejností vyřizují své účty za bílého dne. Buscapé vidí umírat nevinné i ty, které obdivoval a miloval. Jedinou jistotu ve světě každodenního krvavého násilí pro něj začne představovat fotoaparát, kterým začíná dokumentovat městskou džungli kolem sebe. Začíná chápat, že přežít může jen útěkem do normálního světa - za hranice čtvrti, kterou má rád jako svůj domov, ale kterou nenávidí jako hrob nevinnosti, naděje a lásky... Fernando Meirelles debutuje strhujícím dramatem inspirovaným skutečnými osudy. Vyprávění o dospívání ve stínu smrti připomíná formální brilancí filmy Quentina Tarantina či Martina Scorseseho. Syrovou autenticitu zvyšuje obsazení neherců a skutečných obyvatel slumu do řady hlavních rolí. Snímek si získal mezinárodní uznání včetně devíti ocenění na MFF v Havaně a ceny Vision Award na MFF v Torontu. Byl úspěšně uveden na řadě mezinárodních festivalů. Získal nominaci na Zlatý glóbus jako nejlepší zahraniční film roku a jeho režisér byl oceněn nominací na Evropskou filmovou cenu Felix. (oficiální text distributora)

BoPo

Výlet do Brazílie nemusí vždy znamenať len krásne pláže, zábavu a skvelý zážitok. Vďaka tomuto filmu znamená aj každodenný boj o miesto na svete. Kamarátstvo tu zažíva veľmi ťažké skúšky a u nás populárne slova PARTA dostáva úplne nový rozmer. ()

ProjectAlice

Často prirovnávam tento film k Pulp Fiction. Teda čo sa týka strihu a rozprávania. Vynikajúci scenár a predovšetkým strih. Prvá polovica filmu ma bavila viac než tá druhá. Príbeh o trojici chlapcov zo začiatku filmu ma bavila a to som netušil, že sa objaví ešte desivejšia dvojica. Tá druhá polovica bola už masaker, keď bol hlavným kápom (vy viete kto). Takže 60.roky ma bavili a tie 80.roky už moju hranicu únosnosti prekročili. ()

bouncer

Úžasná mozaika z brazilského Ria. Mám tento snímek moc rád pro jeho drsnost, která není umělá, ale působí opravdu reálně. Celý příběh krásně šlape, vše do sebe zapadá. Lahůdka z Jižní Ameriky ()

Johny_fork

Ve všech směrech dokonalá záležitost. Precizní filmařina. Lehce zrnitá ruční kamera, která ví, kdy rozostřit i uhnout pohledem, aby napětí maximálně gradovalo, teplé barvy umocňují jižní atmosféru, fantastický střih. Herecké výkony skvělé, ovšem tady se jedná o něco hlubšího, největším hercem je zde samotné Město bohů, velmi je vidět účast samotného autora knižní předlohy (úplně si představuji jak by ten námět dokázal znásilnit Hollywood), vše působí naprosto reálně, krutost a násilí, které po hodině sledování začne působit jakýmsi samozřejmým dojmem. Drsný a fantastický příběh, jeden z nejlepších filmů, jaké jsem viděl. ()

Terva

Jejich domovem je ulice Ria de Janeira, jejich hračkami pistole. Učí se tančit na krvavém karnevalu smrti. Ocenění: Oscar '03 - nominace: kamera, režie, střih, adaptovaný scénář Zlaté glóby - nominace: cizojazyčný film (Brazil) BAFTA - střih; nominace: neanglicky mluvený film Black Reel Awards - zvlátní ocenění za zahraniční film British Independent Film Awards - zahraniční film FF Catagena - režie, film Central Ohio Film Critics Association - cizojazyčný film Chicago Film Critics Association Awards - cizojazyčný film (Brazílie) Cinema Brazil Grand Prize - kamera, režie, střih, film, adaptovaný scénář, zvuk Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - cizojazyčný film FF Havana - cena Havanské univerzity, herec (mužský herecký ansámbl), kamera, střih, cena kubánského tisku, cena FIPRESCI, Velký korál, cena OCIC Las Vegas Film Critics Society Awards - zahraniční film Marrakech International Film Festival - film New York Film Critics Circle Awards - cizojazyčný film (Brazílie) Phoenix Film Critics Society Awards - cizojazyčný film Satellite Awards - cizojazyčný film (Brazílie) Toronto Film Critics Association Awards - cizojazyčný film Vancouver Film Critics Circle - cizojazyčný film (Brazílie). ..... Scénář : Bráulio Mantovani a Paulo Lins podle vlastního románu. Kamera : César Charlone. Hudba : Ed Cortes a Antonio Pinto ()

m.krudenc

Město bohů velmi těžký film pro náročného diváka. Město bohů je natočeno extrémně dobře a herci nemají chybu. Co psát dále o tomto vyjímaném dílku podle skutečné události? Kamera je živá a lítá sem a tam, ale přesto perfektně věrohodná. Atmosféra je velmi drsná, syrově poddaná. Chladnost tohoto filmu je zřejmá a šílená. Film, který musíte vidět, ale žádná oddychová pohádka to není. ()

villon17

Zbraně, násilí a drogy sou, koukám, v Cidade de Deus na dennim pořádku. Jak má mezi takovejma stvůrama přežít obyčejnej kluk, kterej se chce stát fotografem? Mnohý ale nemaj na vybranou, nebo sou do afér zapletený proti svý vůli. Účty se tady splácej olovem a ze začarovanýho kruhu je pak neuvěřitelně těžký a nemožný se dostat. Jedinej problém pro mě byl orientovat se, kdo je kdo, pže mně přijdou všichni stejný:D. ()

amirgal

Když ve slumu v Riu končil s focením známý fotograf a streetartista JR, přišel za ním patnáctiletý mládenec, nadšený stoupenec "politiky" gangů a s velkým obdivem mu řekl: "Jednou kulkou dostaneš jednoho muže, jednou fotografií jich dostaneš stovky." Ale k filmu: Dlouhý a složitý příběh rozvětvený popisnými retrospektivami jednotlivých postav (Jak se mu to na tu stopáž všechno vešlo?). Příběh podle všeho pravdivý s decentní dávkou umělecké licence: barvitý a napínavý, ale soudržný a pochopitelný. Postavy mají duši; jsou jako živé! Některé pak taky mrtvé :-( ..., ale to je hold život. ()

Marek1991

Film poukazujúci na problém výchovy, nedostatku vzdelania, vštiepených morálnych hodnôt a na problém zlého vyplnenia voľného času. Expandujúce mesto, kde sa sťahovali chudobní ľudia, no okrem jednoduchých príbytkov v ňom nedostávali normálnu prácu sa premieňa na centrum zločinu, začínajú s ním už malé deti zgrupujúce sa v gangoch, kde sa navzájom hecujú, povyšujú, machrujú a ľahko vyzbrojujú. Vzniká z toho dodnes nevyriešený problém gangov v Brazílii. Film podľa priebehu rozvíja vedľajšie príbehy miestností, postáv a oblastí, pracuje s obrazom, podľa dôležitosti zvykne aj dve a viac zároveň prebiehajúcich udalostí rozčleniť po ploche obrazu. Bez zábran sa nevyhýba vraždám, nadávkam aj keď zastrelenia, či sex neukazuje priamo zblízka a určitý odstup si necháva, aby nevyznel príliš drasticky, nepodáva však nejaké riešenia, ukazuje len základné problémy a vzbĺknutie násilia, ukazuje tolerovanie zla verejnosťou, zakrývanie si očí, spolupracovanie a strach, či neschopnosť s tým niečo urobiť. Mal som však pocit, akoby tento film stále len začínal, bola to atmosféra začiatku, ktorá akoby do konca nevyprchala. Na tento film by ste pre pochopenie mali naviazať inými snímkami, počínajúc Tropa de Elite 1 a 2. ()

corpsy

Majstrovská réžia filmu, pri ktorom ani nedýchate, ktorý má vlastné zákony. Strhujúci pohľad do reálneho a realisticky podaného života v divokých a k životu nekompromisných brazílskych slumoch dýcha excelentnosťou všetkých položiek, ktoré robia film filmom. ()

Torision

Režiséři to vzali dost od podlahy. Nic se tu nemaskuje a nepřikrášluje. Některý scény tu byly až moc krutý a drsný, někdy jsem si říkal, že takhle prostě ani není možný, aby cokoliv fungovalo, že to snad ani není z týhle planety a že Chánov je vedle toho přívětivá vesnička. Nicméně autentičnost oceňuji, stejně tak jako řemeslné zpracování i rozdělenou dějovou línii. ()

Ajinka126

Na film za 90% jsem čekala víc. Bylo to pro mě zklamání. Co je na tom tak skvělého? Násilí, dětské gangy bez slitování, zbraně, krev - co? Linka protínající vyprávění a mapující životní možnosti v tomto prostředí je super, ale jen to film neudělá. Škoda. První věc, kterou bych změnila, je časová stopa. Dvě hodiny je až příliš na takovou tématiku. Celé mi to připadá, jako že to lidí hodnotí jen podle solidarity a lítosti. PS: přejmenovala bych to na "Idioti se zbraní v ruce". ()

curunir

Pohľad na odvrátenú stranu ,,Mesta bohov" Ria de Janeira, drsného sveta plného násilia, kde ide iba o prežitie. Vcelku originálna téma sa pod rukami začínajúceho režiséra zmenila na pôsobivú invenčnú výpoveď skutočných udalostí prostredníctvom človeka, ktorý nemal vo vojne gangov v podstate žiaden vplyv, pritom bol však jeho prínos nesmiernym. Meirelles vedel ako má tému uchopiť, realitu naozaj nijako neprikrášluje k čomu v nemalej miere prispievajú výborní herci, vie ako má upútať pozornosť svojim drsným spracovaním bez akéhokoľvek náznaku ľútosti - proste tak ako to v tomto svete chodí. Neustáleho strieľania a vrážd je však počas dvoch hodín častokrát až priveľa a efekt ako keby sa občas strácal. Ak sa k tomu pridá niekoľko skôr nudných pasáži, potom Mesto bohov aspoň z mojej stránky nepôsobí nepôsobí nijak svetoborne a ocitnutie sa na 19. priečke v top 200 ostáva zahalené rúškom tajomstva. Hold však naozaj treba vzdať Meirellesovmu réžijnému prístupu, rozprávaniu z obdobia dvoch dekád, rovnako tak aj občas chaotickému, avšak tiež veľmi dynamickému strihu. ()

Tryskomyš

Je to hnus. Nic nechutnějšího už jsem dlouho neviděla. Samé nesmyslné vraždy a násilí. A to už i mezi tak šestiletými dětmi. ()

Kryton

Realistické, ale bohužel pro mě tam chybělo něco čeho se chytit. Film ze mě nevydal žádnou emoci. Film došel konce a já si z něho nic neodnesl. Co si však člověk zapamatoval, tak je pouze ona realističnost a drsnost. ()

Terminus

„Chaos A.D. – Army In Siege – Total Alarm – I'm Sick Of This – Inside The State – War Is Created – No Man's Land – What Is This Shit?!“ (z textu písně „Chaos A.D.“ brazilské skupiny Sepultura) 60. – 80. léta na předměstí Rio de Janeira: mladík Buscapé vtahuje diváky do komplexního portrétu života ve slumu (favele), jehož vnitřní řád nelze kontrolovat zvenčí. Tvůrci nám ukazují Brazílii s neturistického hlediska, byť barvité lokace odkazují k tomu, s čím si Brazílii spojujeme především – ke karnevalu. Film je však zcela prost romantizujících efektů a vyvrcholí scénou, v níž navzájem se pobivší gangy nahrazuje skupinka dětí se zbraněmi. V roli „Mrkváče“ poznáme Matheuse Nachtergaelea, který ztvárnil i homosexuálního kuchaře Dunga ve Žlutém mangu a Isaíase – bratra hlavního hrdiny filmu Hlavní nádraží. ()

LINKIN

Představte si partu dětí, která se ráno vzbudí a chladnokrevně bere do rukou samopaly a jde někoho zastřelit třeba jen pro kus chleba. A takhle se to děje ráno co ráno, den co den. Film velmi tvrdě poukazuje na realitu běžného života v Riu. ()

baribal

určitě pozoruhodný film, který ohromuje svojí syrovostí... mě však nijak zvlášť neohromil, což jsem tedy nečeka, ale i přesto na mě dolehlo kouzlo ghetta a jeho zákonů... neznámí herci "zařídili" to, že jsou si na začátku všichni rovni a až postupem děje, se od sebe odlišují... lépe to natočené být nemohlo ale i přesto jsem čekal více... 75% ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Město nepohodlných slepců

Město nepohodlných slepců

14.06.2007

Město bohů a Nepohodlný jsou dva pádné důvody, proč příznivci náročnějších filmů dychtivě čekají na další tvůrčí počin brazilského režiséra Fernanda Meirellesa. Tím spíš, že natáčení, které Meirelles… (více)

Slávni režiséri pre UNICEF

Slávni režiséri pre UNICEF

02.05.2005

Štúdio MK Film Productions za podpory medzinárodnej organizácie UNICEF nakrúca poviedkový film ALL THE INVISIBLE CHILDREN, ktorý bude pozostávať zo siedmych krátkych filmov od rôznych režisérov, z… (více)