Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V době normalizace se někteří filmaři odhodlali dokonce oslavit boj Bezpečnosti s ničemnými odpůrci kolektivizace, kteří dokonce chystají diverzantské akce... Na schémata dobrodružného příběhu, kde nechybí pronásledování ani přestřelky, jsou naroubovány až nesnesitelně ideologické vycpávky. V málo životné podobě byl tak oživen žánr příznačný hlavně pro 50. léta - tehdy se ostatně tento film také odehrává. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (35)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak dnes jsem viděl estébáckou kombojku. Celé to mělo tak trochu westernovský nádech i ten závěr, kdy dojde k pokrevnímu přátelství mezi esenbákem a zloduchem. Navíc vše natáčeno v atraktivním prostředí lomu Amerika... Akorát ta doba byla krapet pozdější a místo medvědobijkou se tam střílelo empéčkama a stenama... Na filmu mne zaujal mladičký Kanyza a také vcelku chytlavá ústřední melodie Jiřího Šusta. Optikou dneška, kdy se pomalu začíná oceňovat a přehodnocovat ,,třetí odboj'' film svým námětem působí dvojnásob idiotsky. Jsem si ale jist, že naivně musel působit na diváky už i v těch sedmdesátých letech. Je to škvár a jasnej odpad z ideologického hlediska, ale z toho filmového jsem to celkem se zaujetím. Taková prostě byla doba a takové filmy se v ní točily... Jako studijní materiál komunistické propagandy ideální. Dvě krabičky CAMELEK. * * ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Našinec si ten film pamatuje ze školního předvádění, zřejmě z toho roku 1972, a tenkrát mu to připadalo docela dobrodružné, ba postava, kterou hrál p. Kanyza, dokonce vyvolávala sympatie. Ovšem ten film zmizel z pláten kin a obrazovek televizorů již v době Normalizace. Ona je zde propaganda tak přešvihlá, že i ideově správně zaměřeným cenzorům nemohlo ujít, že koná režimu medvědí službu. I ty nejpropagandističtější díly mjr. Zemana jsou proti tomuto vzorem historické objektivnosti. Paradoxně tak tento film sdílel osud mnohých filmů z let šedesátých, které měl nahradit, ocitl se v trezoru. Ale vlastně to byly nevinné časy, kdy propaganda byla lehce rozpoznatelná, takže vlastně neúčinná. Od té doby učinila propaganda velký skok vpřed, takže v dnešní době vcelku úspěšně předstírá, že žádnou propagandou není. Našince pobavilo, že B. Pastorek, který měl později patent na role K. Gottwalda, hraje zde reakčního živla. Jistě je ten film často nechtěně komický, ta urputná snaha o nějakou ze západní komerční filmografie okoukanou akčnost zde trčí skoro neustále, ale má jednu nadprůměrnou složku, a tou je hudba. Té je až pro tento film škoda. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

No, je to agitka jak prase, odehrávající se v 50. létech v období kolektivizace. Snímku ale nejde upřít patřičné napétí, které si mě udrželo od začátku až do konce filmu. Některé dialogy jsou fakt děs, ale beru to jako stbáckou propagandu, takže jsem byl na lecoc zvyklý. Hlavní záporáci jsou docela drsní a střílí všechno, včetně lidí, srn a krav. Karel Hlušička jako agent Stb je docela přesvědčivej a když ho vyslýchali " záškodníci " , tak jsem byl napjatej jako struna. Jako dobrodružná akční podívaná plná přestřelek a oslavující hrdinské činy příslušníků Stb film funguje perfektně. Na filmu je asi nejlepší hudba Jiřího Šusta a Jan Kanyza v roli hodného diverzanta, který nakonec hlavního hrdinu zachrání a stane se " hodným " člověkem. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tarantík marně kopírující Illíka svými záběry elektrického vedení je mnohem méně trapný nežli Hlušička předstírající tvrďáka. Kdyby Toman rovnou přiznal, že půjde o parodii Krále Šumavy, možná bych mu odpustila i to, že jsem se místy smála nahlas. Jen nerozumím jedné věci, proč se do tohoto nezdařilého filmu nechal zangažovat sympaťák Šmída. ()

Jakubisko odpad!

všechny recenze uživatele

LFŠ 2008 ... Hrůza hrůz, řeknu to na rovinu, ale možná jsem vážně neviděl mnoho horších filmů než Cesty mužů. Samotné téma hrdinného agenta STB je samozřejmě k smíchu, k tomu revoltující ostrostřelci, jejichž trnem v oku je místní JZD...už to samo o sobě by stačilo na odpad. Ale ne, pro jistotu se ještě přidalo naprosto katastrofální filmařské pojetí. Neustále opakované stejné záběry, klišé, dialogy. Namátkou spočítejte scény, kde si postava zapaluje cigaretu. Ano, je to pěkná pomůcka, ale proč při každém delším záběru? Dále neustále se opakující schéma otázka - významný pohled - mlčení - žádná odpověď. Proboha proč? To tehdy lidé neuměli odpovědět na jednoduchou otázku že vždy zarytě mlčeli? No a jako třešnička na dortu je zlehčení ve formě úžasného vtípku, který jsem také napočítal aspoň čtyřikrát. "Jdem do vesnice." - "Chceš prohledávat chalupy?" - "Ne, chci na pivo", následovaný "Co teď budeš dělat?" - "Nejdřív půjdu někam kde mají dobrý pivo" a tak dále a tak dále... no prostě katastrofa... ()

Zajímavosti (4)

  • Na straně záškodníků je mnoho typů zbraní, např. i samopal vzor 23 (samopal po válce používaný SNB). (Winster)
  • Natáčelo se v Berouně, v Benešově, ve Svatém Janu pod Skalou, v lomu Amerika, v Loděnicích, Praze, Hostimi, Praze - Žižkově, Praze - Hradčanech, Praze - Vokovicích a na nádraží v Řevnicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • V kině se jako první objevuje fotografie tří zastřelených funkcionářů KSČ ze školy v Babicích, jako třetí snímek strážmistra Honzátka zabitého skupinou bratří Mašínů. (Gray)

Reklama

Reklama