Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

Disease

Tornatore obrázky umí, ale faktem zústává, že kratší by to být mohlo. Další z takových Forresgumpovských příběhů. ()

KatRi

Byť jde o příběh o pianistovi, štvaly mě neustále se opakující pasáže klavírních intermezz (dá-li se to tak s nadsázkou nazvat) - jasně on hrál procítěně a vyprávěl tím příběhy, ale v úvodu zbytečně moc, spadává to do monotónnosti. Naopak mi chyběl příběh, jak se z ušmudlaného kluka z kotelny stal borec, který si mohl putovat s pianem po celé lodi a dovolovat si i na kapitána. Úvod prima, střed super, konec možná lehce netradiční, leckdo uroní slzičku, ale celkově jsem nacházela dost hluchých míst, jako by se scenáristé nechávali hudbou až příliš unést, podle mého je však méně někdy více. ()

Ant_Antony

Hezky pribeh, k vypraveni za dlouhych zimnich veceru se spetkou tajemna, romantiky a dalek oceanu, ackoliv ta je smrsknuta do trupu jedne vyletni lodi. Hudba je to, co film drzi nad vodou. Dale je tu Tim Roth a tri skvele sceny [hra na odbrzdenem klaviru na rozbourenem mori, klavirni souboj se zakladatelem jazzu a nahravani desky]. Jinak jsem mel ale obcas na jazyku prichut stereotypniho opakovani, prodluzovani, jasnych dejovych linek a natahovani uslzeneho konce. Presto vsechno si to zdejsich 80% zaslouzi a ja s timhle hodnocenim filmu souhlasim. ()

laepus

Pro mě jeden z nejsrdcovějších filmů. Pruitt Talor Vince je úžasný típek a jeho očka neustále lítají sem a tam - krása. O Timu Rothovi, Enniovi Morriconem a Tornatorem nejde pochybovat nikdy. Hlavní hudební romantický motiv je čistá láska v hudbě. No a scéna hudebního souboje je čtvrthodinové filmové mistrovství. O závěru nemohu mluvit, ale patří mezi několik filmů, které mě na určitých místech stoprocentně vždy (ano, přiznávám) rozbrečí. ()

Sochorisko

Tento snímek ve mně nechal hodně pocitů. Zaprvé mě dostal příběh, který byl dokonale vysvětlen, nastíněn. Nechyběly žádné psychologické detaily a vše krásně zapadalo dohromady. Samotnou dějovou linku napíná a ozvláštňuje fakt, že se zde prolínají 2 časové linie vypravěče a samotného příběhu - tím to získává pestrost. A když do krásných hudebních klavírních tónů přidáte dramatičnost napínavého klavírního souboje, není co řešit, nádherný večerní snímek pro celou rodinu. ()

thunnus

Ze začátku to vypadalo na pět, pak se trochu zhoršilo, ale stejně ten film považuju za silně nadprůměrný. škoda, že Vince trochu přehrává to potlačování citů a Roth je místy přecejen ńevýrazný. Co se mi ale líbilo, byly dialogy, nikdy nesklouzly za hranici kýče. ()

arcticsky

Nebýt Tima Rotha ( 4 pokoje, Pulp Fiction ), dal bych pouze 2 hvězdičky. Hudba je jediné dobré, co tento film přináší... ()

RomanHyde

Tento originální snímek obsahuje hned několik jedinečných scén. Jako muzikant jsem asi méně objektivní než-li většina uživatelů zde, protože hlavní roli v tomto filmu hraje postava která se vyjadřovala nejlépe hudbou a žila jí. Proto scény klavírního souboje, "lásky na první pohled" nebo "klavír na vlnách" jsou pro mne nezapomenutelné, stejně jako hudba Ennia Morriconeho který i novější muzikou k Neznámé ukazuje, že zdaleka nepatří do starého železa . Mnozí film Legenda o 1900 označují taky jako přehnaně melancholický nebo sentimentální. Míra melancholie či sentimentu je pro mne však u tohoto dílka vkusná, jelikož se na film dívám z nadhledu a beru ho jako podobenství o strachu člověka ze současného světa a neochotě žít v něm. ()

Atheas

1900 Je pomaloučku se rozvíjející film nadáného pianisty, který celý život žije na lodi na které trávi všechen svůj čas. Pluje po moři tam a zpátky a náležitě obahacuje svým talentem pasažéry. Krásná hudba mě dojala, a konec filmu mě sice překvapil ale nevadil mi, jen jsem celou dobu přece čekal, že vyjde ven. ()

Timothy

Ha! Nejde snad ani popsat jak úžasný film to je! Samozřejmě hlavně po hudební stránce si troufnu tvrdit, že jeden z nejlepších, klavírní souboj a vůbec veškeré doprovodné zvuky prostě bomba (smekám kloubouk pane Ennio Morricone), Tim Roth se hodí do titulní role jako ulítý a pár vět, které vyřkl se mi snad nikdy neztratí z paměti! ()

Kervorkian

„Nedovolím, aby moja hudba bola niekde bezo mňa“. A ono to tak vlastne je. Bolo to vidno v momente, keď mu pustili jeho nahrávku. Keď si uvedomil, že jeho hudbu je počuť, aj keď sa nedotýka klávesov a čo je hlavné, to dievča v okne, vďaka ktorej to zložil, tam už nebolo. Nahrávka nedokáže zachytiť tú chvíľu, jedinečnú chvíľu tvorby. Keď každý dotyk, každý tón dáva dokonalý zmysel a všetko ostatné je nepodstatné, pretože v tej chvíli nie je nič, iba hudba. ()

Strike

Úchvatné. V hlavní roli Tim Roth a Ennio Morricone. Některé momenty (klavírní souboj, nahrávání desky) opravdu byly dechberoucí. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl.10/10 ()

pend

První půle filmu je strhující, druhá ztrácí. Naprosto strhující je souboj klavíristů. Pro mě 7/10. ()

Carbo

Melancholický snímek o jednom pianistovi jenž se narodil, žil a zemřel na jedné lodi. O tom že hudba může být zobrazením lidské duše. Nezapomenutelná scéna je koncert na rozbouřeném moři a klavírní souboj. ()

Jeremiah

Stejně jako stromy, které když přesadíte často umírají, existují i lidé, kteří nedokáží žít mimo svůj rodný prostor. Tak by se dal zhruba shrnout příběh geniálního pianisty, který vyrostl z dítěte, které objevila posádka zaoceánské lodi a pojmenovala dle roku jeho nálezu prostě 1900. Krásný příběh kolorovaný nádhernou hudbou Ennia Morriconeho, který si určitě nenechte ujít. ()

TomasKotlant

Pěkný atmosférický film s krásným hudebním doprovodem a silným nepodbízivým příběhem. Místy je však hudby až příliš a začíná to být trochu stereotypní. Naštěstí dobré prostřihy a několik časových rovin nedělá nudné chvíle neúnosně dlouhé, nicméně drobné zkrácení by možná prospělo. Je to takový komorní nekomerční Titanic ozdobený hudebními čísly vysoké kvality. *** Ve zkratce: Dobrý příběh je cennější než stará trubka. ()