Devil

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Horor / Mysteriózní

Španělsko / Mexiko, 2001, 106 min

A zase další duchařina, tentokrát z Mexicko / Španělské koprodukce. Ale zase to samé. Máme tu nějakého ducha, který dělá bububu a jeho oběti, které se bojí a tvůrci doufají, že se budeme bát s nimi.(30.11.2008)

Tak abych se přiznala - asi dvakrát se mi rozbušilo srdce :-) Ze začátku jsem si myslela, že duch bude patřit do řady vraždících malých parchantů a že to bude samá lekačka. Ale vyklubal se z toho pěkný, leč trošičku ponurý snímek a myslím, že právě tak by mělo vypadat drama s hororovými prvky. Čekala jsem, že nakonec vybuchne ta bomba a ještěže nevybuchla, takto příběh končil krásně a vlastně smutně. Až to budou znovu dávat, určitě se podívám a i když nemám nic proti španělštině a slovenským titulkům, raději bych to viděla s titulky českými, případně s dabingem, abych se mohla plně ponořit do té krásné atmosféry... Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete(18.3.2010)

• hobbitko

Ano, po tomhle definitivně přestávám věřit v umělecký um a know-how Guillerma del Toro. Taková nuda a tolik klišé zaráz, to se jen tak nevidí.(5.7.2010)

Tohle není horor; tohle je delTorovština... Ponurost španělských reálií kombinovaná s typicky deltorovským pojetím melancholie, zmaru a naděje v beznaději. Síla nitra proti silám hlubiny.(21.1.2011)

Temná atomosféra kterou výborně podtrhuje mrazivá hudba. Del Toro je zvláštní režisér, dokáže kombinovat prvky které jsou zdánlivě nesladitelné. 4,5 *(14.5.2011)

Spíše 3* záležitost mírného Drama/Soft Hororu s pěkně vizuální stránkou, del Toro má svůj styl a jede si v tom a jestli tohle byly jeho sny, tak by měl přestat kouřit :)(22.10.2012)

Od del Tora jsem čekal více duchařiny. Celkově je to lepší průměr, ale spíš mi to přišlo jako rodinný film o duchovi než jako duchařský krvák, kterým to má být. 62%(26.2.2016)

Když bych měla hodnotit zhlediska žánru, tak jako horor by tento film propadl...., ale jelikož taková nejsem, tak film budu hodnotit obsahově. Děj se odehrává ve Španělsku během občanské války, hlavní postavou je malý chlapec, který vidí ducha pohřešovaného chlapce. Zpočátku je v "ubytovném zařízení" šikanován svými vrstevníky, ze kterých se postupem času stanou jeho dobří přátelé. Jejich rivalem je tzv. princ bez království, který každou noc zahřívá duchny paní správcové. Paní správcovou však miluje pan doktor, který byl zároveň dobrým přítelem jejího zesnulého manžela, ona ho však přehlíží kvůli jeho impotenci a dává přednost mladému zajíčku. Konec. Jo a pak je tam ještě vysvětleno, co se stalo se ztraceným chlapcem...(9.4.2016)

Paráda... del Toro má geniální talent na skloubení neskloubitelného a pro gradaci atmosféry.(3.10.2007)

Snad jsem od toho filmu po zhlédnutí Faunova labyrintu čekala mnoho, ale trochu mě zklamal. Vizuálně krásný, kamera i zvuk na výbornou a příjemný nádech tajemna dodal snímku svůj půvab, ale přesto jako by něco scházelo. Doufala jsem, že objasnění Santiho smrti bude jakýmsi vyvrcholením, že bude mít ve filmu větší váhu, že za ní bude možná nějakým podílem nadpřirozeno a ne od začátku jasně vykreslovaný padouch. Nakonec šlo víc o zlato než o chudáka v nádrži, ale ve výsledku šlo o krásný film s atmosférou del Torovi tak vlastní. Možná, že právě uvedení dávné vraždy do hlavní linie příběhu, by celému filmu dodalo jemný nádech hollywoodského dojáku, což by mu rozhodně neprospělo.(26.1.2010)

Rukopis del Tora je tu zrejmý od začiatku. Atmosféra odľahlého miesta kdesi ďaleko od civilizácie je správne pochmúrna a tu rozohráva svoj dej. Chlapec ponechaný znenezdajky v sirotinci, spočiatku nepriateľský kolektív, kladní aj záporní obyvatelia a navyše duch. Z klasického béčkového koktailu del Toro namieša prvotriedny drink, ktorý si vychutnávate až do poslednej kvapky..(18.3.2010)

Lehký předkrm před hlavním chodem, který nám del Toro naservíruje v podobě Faunova labyrintu (r.2006). V Ďáblově páteři Del Toto teprve piluje svůj osobitý rukopis, ale už na plno ukazuje, jakým je výjimečným režisérem nebo to, že jeho mexicko-španělská tvář mu sluší víc než hollywoodsky hellboyovská. Působivost, atmosféra nebo vyzrálé výkony mladých herců dávají zapomenout na lehčí vizuální chudost i zbytečnou duchařskou linii příběhu. Pokud Vás toto téma dotklo a ještě jste neviděli Faunův labyrint, tak neváhejte – budete slintat blahem :)(9.6.2011)

Syrová a brutální polopohádka, která působí oproti Faunovu labyrintu prostěji a tvrději, ale zase jí trochu chybí fantaskní poetika, která je ale ve Faunově labyrintu na takové úrovni, že i zde potěší mírou vrchovatou. Občas mi přišla dramaturgie až příliš sebevědomá, ale jinak super. *** Ve zkratce: Santiho vodní spánek.(4.5.2012)

Guillermo del Toro dokáže s filmom parádne veci. Všimla som si to pri Faunovom labyrinte a tentokrát som si to len a len potvrdila. Diablova chrbtica nie je čistým hororom, v značnej miere sa zaoberá práve príbehom osirelých chlapcov a personálom sirotčinca a kde tu sa prelína s prvkami duchariny. Myslím, že tieto prvky boli zvládnuté fajn, ale čo sa mi páčilo najviac bol práve príbeh, ktorý udržiaval moju pozornosť a veľmi ma zaujímalo ako sa postavy so svojím údelom vysporiadajú. Príbehovú líniu teda pokladám za najsilnejšiu v rámci filmu a vďaka nej sú to jednoznačné 4*.(22.6.2014)

Atmosféra filmu by se dala krájet mačetou. Stejně tak mistrná práce pana režísera i kameramana. Vůbec šechny elementy do sebe krásně zapadaly. Tempo je pomalé a vláčné jako táhnoucí se krev. Nicméně všechna ta krása je bohužel na úkor děje, který vlastně nepřináší žádnou inovaci, žádný zvrat, prostě cokoliv co by odlišovalo film od ostatního bahna v žánru drama - horror. Je to chvilkama nuda k zbláznění.(4.2.2016)

Není to rozhodně první duchařský španělský film, ktrerý jsem viděl. Bohužel tady je ale duch, v podání Santiho, silně opomíjen a kdyby tam nebyl, vlastně by se ani nic nestalo, a to je veliká škoda. Nakonec tak vícěméně musí všechno vzít do svých rukou samotné děti. Film, ve kterém je jen velmi málo hororových prvků je pro mě v téhle oblasti jen lepším průměrem.(31.7.2008)

Vynikajici Del Torova rezie a cit pro atmosferu dokazi tento, v podstate hodne banalni a stokrat videny pribeh povsnest nad 90% soucasnych filmu o nazlobenem duchovy, touzicim po pomste. Vsemu napomaha i skvela vyprava - nehostiny sirotcinec uprostred pouste, nevybuchla bomba na dvorku, doktorova kancelar s macerovanymi lidskymi embryi - coz je u Del Torovych filmu standart. Casto byva tento film srovnavan s jeho pozdejsim Faunovym labyrintem, ale jde o uplne jiny typ pribehu, ktere spojuje akorat to, ze se oba odehravaji ve 30. letech ve Spanelsku. Ale vyuziti valky a nadprirozenych prvku je zde naprosto odlisne.(16.9.2008)

Dal jsem 5*, protože jsem to sledoval se třema ignorantama, který to nazvali píčovinou, takže to ze čtyř zvedám na 5, abych jim udělal radost :D ale je fakt, že se mi líbilo, sice to nebyl moc horor, umím si představit, že by z toho třeba rodriguez udělal skvělou komedii, ale del Toro to zvládl na vážno a dobře. Když se na to nahlíží jako na příběh jednoho dětského domova, ve kterém se odehrávají podivné věci, tak je to vskutku zajímavé a velmi invenční, ale pokud v tom hledáte pointu a nějaké poselství, jako ve většině filmů, tak se nedočkáte a asi se to bude zdát poněkud debilní. Nicméně si myslím, že se nejedná o běžný film a běžného režiséra, takže vzato s nadhledem a pochopením si to nakonec těch 5 hvězd zaslouží. Jedním slovem: zajímavé a místy ponuré i ve slunečném španělsku.(1.12.2010)

Asi by sa mal opravit zaner tohto filmu. Nie je to horor a podla mna sa o to ani ktovieako nepokusa, co mi vobec neprekazalo. Filmy takehoto charakteru velmi oblubujem - zahada z minulosti, tragedia, smrt a napokon prichadza moment, ked sa vsetko navonok vyriesi. A Eduardo Noriega mi v ulohe chladnokrvneho vraha naozaj poriadne zahral na city. Svoje robi aj atmosfera, historicke pozadie a jazyk. Tento film s americkymi hercami produkovany v Hollywoode by ma asi tak nebral.(17.12.2010)

Z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Je to guláš všetkého možného, no ani jedno do kopy nedáva poriadny zmysel. Je to ducharina? Priheh chlapčenskej školy? Film o Španielskej občianskej vojne? Ani jedno z toho nie je dotiahnuté do konca. Tú jednu hviezdičku dávam za naozaj pekne spraveného ducha chlapca.(27.1.2011)