• Georgex
  ****

  Československá letní komedie, bez které se snad ani nedá představit správné léto. I když většina zdejších chytráků tuto "buranskou" komedii sráží na pozici odpadu českého humoru, tak tato komedie dokáže zabavit všechny generace a stala se naprostou klasikou, která už v dnešní době těžko vznikne. Zdeněk Troška měl dokonalý nápad a natočil komedii o běžném venkovském životě v jedné zapadlé vesnici, kde středem všeho dění je zdejší kravín. Velkým plusem je také neherecké obsazení, které tomuto snímku dodává jedinečné kouzlo, které funguje i po více než dvaceti letech, když k tomu připočítáme nezapomenutelné herecké výkony jejich profesionálních kolegů, tak dostaneme autentické vyobrazení vesnického života. Zejména výkony paní Ružičkové a pana Kopřivy coby faráře Otíka jsou jedním slovem geniální. Ve srovnání s prvním dílem lze konstatovat, že pan Troška trošku přitvrdil a film má jednoznačně svižnější tempo i lepší a vtipnější příběh, který je korunován famózní vesnickou rvačkou, za kterou by se nestyděly ani různé americké akční filmy. Tento film rozhodně patří do zlatého fondu československé kinematografie a komu je tento humor cizí tak ať se na to nedívá. Moje hodnocení 75%(28.7.2012)

 • -bad-mad-wolf-
  ***

  Nejlepší Troškův film a vrchol vesnické trilogie. Proti jedničce je rozmáchlejší, bere si na paškál více situací a zdejší místopis/osobopis šlape na sto procent. Princip celé série recykluje vesnické zvyky, které po použití vrací zpět na místo v notně přemrštěné verzi a kupodivu není ve své logice úplně stupidní - je to trefné. Oddechové, blbé, zábavné. Nic víc.(26.12.2006)

 • shantim
  **

  Nenápaditost a scénaristická bezradnost snižují tuto komedii na naprostý podprůměr. Srovnávám například s italskými "lidovými" komediemi sedmdesátých a osmdesátých let, ale tento film ve všech směrech prohrává. Inspirace těmito komediemi je jasná, ale Troška prostě dané úrovně nedokázal dosáhnout. Jednu hvězdičku dávám za pár dobře implementovaných vtipů a za pár slušných hereckých výkonů a druhou hvězdičku pak za dobrou závěrečnou masovou scénu rvačky na svatbě. Dohromady tedy film hodnotím 40 % hvězdiček. Víc opravdu nedám!(17.8.2015)

 • Johanka
  *****

  Druhá z trilogie Zdeňka Trošky o osudech lidí z jedné jihočeské vesničky. Jejich každodenní starosti naprosto přesně a s humorem vystihuje pan režisér ve všech dílech. Aby ne, vždyť je to jeho rodná víska a polovina obyvatel jsou jeho příbuzní. Ústředním motivem tohoto dílu je chystaná svatba Blaženy Škopkové. Je to humorné, ale ne každý má tento druh humoru rád. Já ano.(3.4.2003)

 • Hejtmy
  ****

  Klasická Troškova komedie, která je na rozdíl od třetího dílu Slunce, seno a od Kameňáků ještě poměrně zdařilá. Špatná hodnocení jsou určitě trochu ovlivněná tím, že ať chceme, nebo ne, tak tento film opakují v televizi nejméně dvakrát do roka a i ten nejlepší film se postupem času "ohraje". Tím nechci říct, že by film byl nějaký skvost, ale určitě je vtipnější a hlavně herecky zdařilejší než 80 % současných komedií. Zvlášť druhá polovina filmu, kdy Helena Růžičková usilovně hledá pro Blážu ženicha, je prostě zábavná. Bohužel už zde ale začínají krystalizovat pro Troškovu pozdější tvorbu typické trapné "lidové vtipy". Nebýt toho, mohlo by být hodnocení ještě vyšší. Na druhou stranu není moc filmů, na které se dá dívat pořád dokola bez toho, aby se člověk nudil. První dva díly Slunce, seno k těmhle filmům patří. 75 %(6.10.2007)

 • - Ve scéně kde Blažena (Veronika Kánská) pije rum s Milunou (Petra Pyšová), tak mají cca půl láhve. Na to k nim vtrhne Škopková (Helena Růžičková) a je v lahvi tak 3/4. (ludva10)

 • - Mezi prvním a druhým dílem je časový rozestup maximálně dvou měsíců. Lze tak usoudit z těhotenství Blaženy (Veronika Kánská), žní apod. Současně však za stejnou dobu stihl Šimon Plánička (Pavel Kikinčuk) dostudovat, jít na vojnu, přičemž nástupní termíny byly duben a říjen, a jeho otec si pořídil novou manželku. (CrownThomas)

 • - Ve scéně, kdy přijde Venca (Broněk Černý) za Milunou (Petra Pyšová) a povídají si před hospodou, lze v pravém horním roku vidět část mikrofonu. (tyna97)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace