Nejlepší Troškův film a vrchol vesnické trilogie. Proti jedničce je rozmáchlejší, bere si na paškál více situací a zdejší místopis/osobopis šlape na sto procent. Princip celé série recykluje vesnické zvyky, které po použití vrací zpět na místo v notně přemrštěné verzi a kupodivu není ve své logice úplně stupidní - je to trefné. Oddechové, blbé, zábavné. Nic víc.(26.12.2006)

Československá letní komedie, bez které se snad ani nedá představit správné léto. I když většina zdejších chytráků tuto "buranskou" komedii sráží na pozici odpadu českého humoru, tak tato komedie dokáže zabavit všechny generace a stala se naprostou klasikou, která už v dnešní době těžko vznikne. Zdeněk Troška měl dokonalý nápad a natočil komedii o běžném venkovském životě v jedné zapadlé vesnici, kde středem všeho dění je zdejší kravín. Velkým plusem je také neherecké obsazení, které tomuto snímku dodává jedinečné kouzlo, které funguje i po více než dvaceti letech, když k tomu připočítáme nezapomenutelné herecké výkony jejich profesionálních kolegů, tak dostaneme autentické vyobrazení vesnického života. Zejména výkony paní Ružičkové a pana Kopřivy coby faráře Otíka jsou jedním slovem geniální. Ve srovnání s prvním dílem lze konstatovat, že pan Troška trošku přitvrdil a film má jednoznačně svižnější tempo i lepší a vtipnější příběh, který je korunován famózní vesnickou rvačkou, za kterou by se nestyděly ani různé americké akční filmy. Tento film rozhodně patří do zlatého fondu československé kinematografie a komu je tento humor cizí tak ať se na to nedívá. Moje hodnocení 75%(28.7.2012)

• dobytek

Zdeněk Troška točil samý sračky. Myslel si, že je to známka punku. Mě teda malicherný problémy několika naprosto zbytečnejch existencí, který všichni vypadaj, že postrádaj jakýkoliv známky inteligence, zkrátka vůbec neberou. Narozdál od Civala jsem se jednou zasmál. Pobavil mě ten dabing porna. Ale to je asi tak všechno. Jako komedie tim pádem NIC. A jako cokoliv jinýho taky nic. Osudy živočicháře Bédy a účetní JZD Evičky mě holt k obrazovce nepřitáhnou.(1.5.2006)

Musím se tohohle filmu zastat, ať už má humor jakkoli jednoduchý, mě to bavilo. Řekla bych, že je to nejlepší z trilogie Slunce seno, i když je možná ještě šílenější než díl první. Na tomto filmu (i celé trilogii) mi ale přijde jedinečné, jak skvěle vystihuje mentalitu tohoto národa a přes všechny ty hlášky a situace ukazuje tu absurdnost jejího myšlení. Je tu sice pár scén, které jsou absolutně mimo mísu, ale jako celek to myslím funguje, tak jak má. 4,5*(3.12.2009)

• sinp

Bylo dobře, že se Troška nevrhnul po hlavě do dalšího dílu a nechal filmu čas. To pomohlo po scénáristické stránce a rovněž je druhý díl profesionálnější. Mohl si odpustit stopáž skoro dvě hodiny, nad kterou musíte kroutit hlavou. Je pravda, že v některých pasážích tahle bláznivina ještě překonává první díl, ale ta trefnost (tak důležitá pro "jahody") je na míle daleko. Její absence značí místy až pokleslou zábavu. Přesto, pokud je pro Vás jednička srdcovka, jednu si přidejte.(28.10.2005)

• - Film svým ziskem zachránil krachující barrandovská studia. (nopud)

• - Rodina Škopkových vlastní auto typu Lada 1500 z roku 1976 so značkou ST-12-48 a Venca Konopník (Broněk Černý) jazdí na motorke Jawa 350 - typ 634. Jozef (Jiří Růžička) jazdí na aute GAZ 69 s poznávacou značkou ST-21-65. (Raccoon.city)

• - Ve scéně, kdy se hlavní hrdinové převlékají v lese, si běží Blažena (Veronika Kánská) k paní řídící (Jiřina Jirásková) pro kytku a sedá si na motorku za Vencu (Broněk Černý) obkročmo. Když však vyjíždí z lesa, sedí na motorce bokem! (Mr.Hudson)