Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Gumrice

Slunce seno je pro mě klasika, kterou musím několikrát ročně vidět, to se týká všech třech dílů. Není zde žádná inteligence, ale takhle to prostě v Čechách chodí dodnes, jen se jeďte podívat na vesnici. ()

Movie Gourmet

Tak tohle je další z českých klasik. Komedie které nemyslitelně patří k létu a která zas pěkně vystihuje mentalitu českého národa. Série Slunce seno... patří mezi filmy, které jsem za život viděl nejvícekrát, možná že dokonce drží první místo a trumfne u mě můj nejoblíbenější film. Jedná se o opravdovou filmovou klasiku a zlatý fond české kinematografie. Nesmí jej ovšem některá česká televize (jako např. TV NOVA) dávat 3x do roka včetně vánočních svátků. Jinak se na tuhle klasiku může člověk dívat v podstatě pořád dokola a pořád se baví. Verdikt: 4* a 85 %. ()

Marina111

Pre mňa jednoznačne KULTová záležitosť. Jeden z najdôležitejších, najkrajších a najvtipnejších filmov môjho života, čo ako pateticky toto moje vyznanie môže znieť. Radšej sa ani nepriznám, koľkokrát som sériu "slunce seno" videla, pretože by veľactení intelektuáli z čsfd asi utrpeli nervovú ujmu. Čo však po nich ... ! Koniec koncov, o úspechu a neprekonateľnosti tejto komédie hovorí veľa už to, že je takpovediac stálicou tunajších TV staníc, a že svojho času sa DVD s týmto filmom predávali u nás ako rožky ... Ako "erdek" dedinčanka - a to mimoriadne hrdá - si trúfam povedať, že som dosiaľ naozaj nevidela film - drámu, dokumnet, komédiu, scifi, čokoľvek - ktorý by lepšie odzrkadľoval život na dedine. Z tohto pohľadu sa juhočeské Hoštice nijako nelíšia od mojej východoslovenskej "dzedziny" či akejkoľvek inej tuzemskej vidieckej lokality, čo ako bláznivo to môže znieť vzhľadom na to, že "Slunce, seno, jahody" sú predsa len bláznivou komédiou ... Na svojom názore však trvám. A i na tom, že v komediálnom žánri je to neprekonateľný film, na ktorom si zgustne celá rodina, dedina, krajina ... (ak nerátame tých niekoľko stoviek jedincov, z ktorých veľká časť sa koncentruje práve na čsfd : -) A ešte si neodpustím pár hlášok : "Cecilko, odevzdáváme naši Straku do služeb vědeckotechnické revoluce." - "Radši jen pučíme, velebný pane" ... Alebo si radšej zacitujeme Evuš ? :) "Předsedo! Ať mě živočichář nedráždí. Vemte si ho s sebou do chlíva!" ... Nech je skrátka ako chce, pre mňa je TOTO JEDEN PREÚŽASNÝ FILM. A "ať se propadnu, jestli kecám. Ať mi ruka vyschne a dočista oslepnu." ... ()

gurmanik

Komu tohle nepřišlo vtipný, neumí si udělat srandu sám ze sebe. Upřímně řečeno, ať chceme nebo ne, je v tom obrovská dávka "Češství" a mě to nesmírně pobavilo :) Dnešní generaci to přijít trapné musí, ale ta tu ještě nehodnotí :) ()

Jaro_slav

Kolem a kolem, veškerá nenávist k tomuto filmu pramení jen z povinnýho "hejtování" Trošky. Ve skutečnosti to, co ve filmu nefunguje, je technická stránka: zvuk a hlavně střih. Zbytek blbej vůbec neni a některý scény jsou dočista geniální - díky výbornýmu načasování a zahrání. Ale jak říkám, Troška, TATY, Bieber, Britney... ()

mira007

Jako komedie to je trapárna, ale dvě hvězdy dávám za to, že nějakej řiťopich přijede domů do vesnice, kde sebere sousedy, doplní je několika herci a natočí komedii, kterou vysílají příštích třicet let čtyřikrát do roka. ()

jilda

Vcelku dobrá dacanská komedie, neustálým omíláním na Tv Nova se mi z ní však už začíná dělat zle. ()

Suchinnen

Společně s princeznou Jasněnkou v podstatě jediné koukatelné dílo Zdeňka Trosky, pardon Trošky. Musím uznat, že některé gagy jsou (resp. byly) opravdu vtipné a celkově se jedná o dobrou komedii bez nějakých závažnějších chyb, ovšem klenotům typu Marečku podejte mi pero nesahá ani po konečky prstů na nohou. To co přišlo po tom tady vůbec nehodlám rozebírat, protože se nechci rozčilovat. ()

Greg25

Nejsem prostě příznivec filmu Zdeňka Trošky. A vesnický neděj s přirozeností herců mi ke spokojenosti taky nestačí. Prostě ne, je to jeden z těch snímků, které už znova vdiět nepotřebuji, viděla jsem ho aspoň z části už tolikrát při neustálých reprízách v českých televizích, že už Slunce, seno, jahody do konce života nechci vidět, jako koneckonců všechny Troškovy filmy. 50% ()

Vesecký

Režisér Zdeněk Troška viděl dobře do duše českého venkova v tehdejší době. Sám tvrdil, že všechno, co v tomhle filmu natočil, má pravdivý základ. Zároveň jím vyznával lásku k rodnému kraji, k vesnici, v níž vyrostl a sousedům, s nimiž mu bylo vždycky nejlíp. Ten jadrný humor mě bral už při premiéře za bránice, ačkoliv kino řvalo tak, že byla slyšet sotva půlka hlášek. A ty hlášky vstoupily do lidového povědomí. Ano, takoví jsme byli a já sám se za to nestydím. Protože za tím prostým a někdy i sprostým chováním byla cítit poctivost a upřímnost vesničanů. Jak se říká, co se škádlívá, rádo se mívá. Ovšemže se Troška vysmíval lidské závisti, trochu i poměrům v tehdejších družstvech, s úsměvem shlížíme na postavu faráře Otíka a jeho babské domobrany v čele s roztomilou Cecilkou. Nádherný film a jeden ze skvostů filmové komedfie 80. let; škoda že druhý a zvláště třetí díl už byly pouhými nastavovačkami. ()

Lilloos

Kritika Trošky za to, že se nebál ukázat, jak to na venkově chodí, je jen převlečený strach z toho si přiznat, že takhle to v Česku prostě vypadá (nebo alespoň vypadalo). Samozřejmě s trochou nadsázky, ale většina scének dopadla přinejmenším mile a úsměvně. Sice by stačila poloviční stopáž, ale některé hlášky mi z hlavy už nic nevymaže. "Se pobleju." "Aby ses neposral!" ()

Bukysh

Zdenek proste nevie sklamať. Vždy sa prekoná a vždy jeho najnovšie video (to vážne nie je film) je ja jeho najhoršie. ()

nonick1

Slunce seno jahody aneb Jak se dělá parodie. Současné veskrze spíše jen trapné pokusy českých filmařů (samotného Trošku nevyjímaje) nesahají této léty prověřené taškařici ani po kotníky. Ostatně - stačí si porovnat bodové hodnocení zde na CSFD. Tipuji, že časem Slunce, seno, jahody nakonec skončí v červených číslech. :-) ()

Grafito

Na svou dobu originální a vtipná záležitost.. srovnání s Homolkovýma opravdu není od věci.. nicméně ani tak to není na víc než tři hvězdičky.. Asi jen málokdo tehdy čekal, jakej satan nám v osobě Zdeňka Trošky roste.. ()

Zeek

Celá trilogie Slunce, seno …. je super. Vždy se směju od začátku filmu do konce, jedna z nejlepších českých komedií plná humoru a vtipných scén, kterou jsem viděl snad 100x a nikdy neomrzí. Akorát by to Nova nemusela dávat 3x do roka. Moje hodnocení: 80% ()

Šmoula

Naprosto nejlepší, co kdy Troška natočil. Komedie u který se bude řechtat každej a kdo ne tak je asi divnej. By se zdálo, že na vesnici se nemůže nic dít, ale naopak... jak se všichni znají navzájem a každej je drbnam, vycházejí najevo pravdy a upravený verze a to je k popukání. Ružičková se svým velice osobitým stylem je nepřekonatelná a nechtěl bych jí přijít pod ránu. Radši ty králíky budu jíst :D ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů