Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Zagros

Česká lidová komedie v tom nejlepším slova smyslu. Můžete nadávat na Trošku jak chcete, ale tohle se mu, na rozdíl od pozdější tvorby, povedlo. Helena Růžičková si střihla životní roli a ostatní jí k tomu zdatně sekundovali. Z mého pohledu si nejvíce uznání zaslouží velké obsazení neherců, kteří podali výborné výkony a svým neherectví pomohli vytvořit tuto kultovní trilogii. Opět - ať si kdo chce a co chce namítá. Není moc filmů, které bych znal tak dobře a rozhodně to není tím, že film sleduji pořád dokola. Většina scén je natočena parádně a utkví vám v paměti, stejně jako spoustu skvělých dialogů a hlášek, které doslova zlidověly. Zasloužené čtyři hvězdy. ()

MossIT odpad!

Neskutečně trapná sračka... A těm, kteří tvrdí, že je to nejlepší česká komedie vzkazuj: vzpamatujte se kurva! ()

zbysik

Musim dat plne hodnoceni, protoze tahle komedie splnuje vse, co od ni ocekavate. Nemuzu si pomoct, ale pomerne dost nizkych hodnoceni, ktere zde vidim, je podle me zpusobeno spis pokryteckosti a snahou hrat si na neco vic. A taky musim dodat, ze tenhle film prece nemuze za to, ze byl, je casto reprizovan. Polozte si vsichni ruku na srdce a priznejte si, kolikrat jste tuhle komedii videli? Petkrat, desetkrat? ()

I.AM.NOT

Jasně, je to pro blbečky od blbečka, ale je tam spousta (dnes již kultovních vtipů), kterým se rád kdykoli zasměju a se mnou myslím i kdokoli jiný. Dát tomu 1* či dokonce odpad! je čirý alibismus a ČSFD póza. ()

Janega

(S)prostá ľudová zábava o (s)prostých českých bláznoch pre nenáročného (s)prostého diváka. Mňa to proste baví viac, než všetky tie umelohmotné americké komédie. ()

Paity

Krásné nakouknutí do duší českých vesnic a jejich obyvatel, jejich starostí a tužeb. Kdo navíc zná naturel lidí z jižních Čech, poznává v řadě lidí i své příbuzné, byť třeba vzdálené. ()

Hanys_

Král lidové komedie v akci. První Slunce seno je ještě docela koukatelná záležitost a jednou za pár let takovýhle pohled z Hoštic rozhodně neuškodí (což se o novějších Troškovinách zrovna říct nedá). 6.5/10 ()

provitamin

Táto Troškova letná komédia ide trochu mimo mňa a 3 hviezdy som dal len s prižmúrením obidvoch očí a kvôli chytľavému soundtracku. Príliš jednoduchý humor na štýl "babka skryla pod paplón hovno". Za celý film som sa ani raz nezasmial a to malo ísť o komédiu. Pôvodný plán pozrieť celú trilógiu a následne aj Babovřesky stroskotal hneď po prvom dieli. Prekvapivo Kameňák mi až tak neprekáža. ()

pjotr76

Pět hvězdiček bez komentáře...tohle je ještě film na který platí Troškova slova a totiž, že točí prostě komedii, aby se lidé bavili a nehledali pod tím poselství dalším generacím, hlubší filosofii atd. Překvapilo mě relativně nízké hodocení, ten film věrohodně zobrazuje život lidí v prdelích tohoto státu, jejich starosti, stará Škopková v podání Heleny Růžičková nemá absolutně, její manžel chrápající a krkající při Angelice taky ne, neherci zahráli slušně zcela v intencích této významné domény československého filmu, tedy zapojit kvalitně neherce, farář Kopřivy je geniální a celý film je oddychová, dooost dobrá komedie bez přívlastků a kdo tvrdí něco jiného a nějak to pitvá zjevně míjí point. ()

Radim

Lidová komedie, ve které se Troškovi podařilo si udělat srandu z českých povahových rysů, a přitom Čechy neurazit. Má nejoblíbenější komedie, kterou můžu kdykoli. ()

Prochy38

Pilotní díl této Troškovy komedie neměl skoro žádnou chybu. Škoda, že další dva už tuto laťku neudržely. H. Růžičková v životní roli. A nejen ona. ()

Lionheart

Nechápu tak nízké hodnocení u tak kultovní komedie, jakou "Slunce seno" je. Spolu se slabším druhým dílem jsou tím nejlepším, co Troška v žánru komedie natočil. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů