Svobodník Milan Kouba (J. Langmajer) je nejlepším členem elitní vojenské průzkumné roty. Svou reputaci u velitele kapitána Tůmy (K. Roden) si však kazí svými četnými zálety. Tůma je starý mládenec a vztahy se ženami považuje za překážku ve vojenské disciplíně. Milanovy pozdní příchody a jiné průšvihy ho v tom jen utvrzují. Avšak je to právě Kouba, kdo dokáže uspět jako jediný během náročného cvičení v terénu. Třicetikilometrový přesun průzkumníků po vlastní ose s vojenskými a policejními jednotkami v patách je tou nejtěžší prověrkou bojových schopností Tůmových svěřenců. Jenže během plnění úkolu pozná Milan dívku Vlastu (V. Gajerová), do které se na rozdíl od svých předchozích milenek skutečně zamiluje. To se ovšem kapitánu Tůmovi těžko vysvětluje… (Česká televize)

Willy Kufalt

Akční filmy (na naše podmínky asi lépe řečeno: filmy s výrazným akčním nádechem) jsou v čs. kinematografii výjimkou. Dobrá akční komedie nám tu vznikla jednou za čtyřicet let (před "Vojákem" rozhodně Nikdo nic neví z roku 1947). Nepřipraven zde na tenhle styl jsem byl vhozen do velkého překvapení. Ještě po 15ti minutách sledování jsem měl pocit, že film stále pořádně nezačal... To už mi vedle samotných akčních útěků všech vojáků a každého jiným směrem totálně zrak vytíral střih filmu, který ve velmi rychlém tempu střídal jeden záběr za druhým ve stylu videoklipů. Sledovat veškerý děj s naplno zaměstnanou pozorností jsem stíhal, rozeznávat jednotlivé vojáky a uvažovat nad viděným spektátklem už moc ne... což ale v takovém nasazení vůbec nevadilo. Opravdu skvělo odvedeno a zrežírovano a dotaženo s pointou cca v druhé třetině. Nevadí mi ani, že jde o humorně zkreslený pohled na vojnu, u kterého je i nám mladým jasné, že to takhle veselé určitě doopravdy nebylo. Spíš mě nakonec po té vší báječné podívané zklamalo v druhé polovině to postupné stagnování děje až upadnutí do trochu průměrného love story příběhu z vojny. Ale rozhodně skvělý film - po Pražské pětce další perestrojková komedie, kterou jsem dlouho s nezájmem odkládal a pak jen překvapeně s neutichajícím zájmem na to zíral. Režisér Petr Tuček má u mne jednu čestnou pětihvězdu za jiný snímek, ale VOJÁK se k němu může hravě přiblížit. (80%) ()

Snorlax

Tenhle film mě bavil kdysi a baví mě i dnes. Je škoda, že Jandák dostával tak málo příležitostí v dobrých komediích, má skvělý cit pro gag a výborný timing. Souboj dvou velitelů v jedné místnosti patří k tomu nejlepšímu, co tento snímek herecky nabízí. A podílí se na tom stejnou měrou Roden i Jandák. ()

Karlos80

Sice osvědčená televizní zábava, komerčních stanic ale jinak silně poplatná své době. Ale co? Alespoň byla sranda že i když někdy těžce stravitelná? Nebýt však Rodena (kterého museli diváci po této jeho roli znovu milovat), a tehdy ještě na slušné úrovni hrajícího Langmajera tak by šel celý tento film rapidně dolů, nehledne na těch pár akčních akcí a několik málo vtipných momentů a osvědčených hlášek. Jako puberťák bych tomu dal jednoznačně za pět, dnes s odstupem času nemůžu dát tomuto filmu víc jak za tři, a důvodů je zde hned několik, ne jen těch politicky systémových, po této stránce já ale filmy nehodnotím..Navíc se zcela jistě dá tento film označit také za vysoce nadhodnocený zde na čsfd. I když jsem si na začátku říkal že se znovu koukat nebudu, přesto jsem po pár okamžicích a kolovrátkové hudební složce (která mi ještě stále zní v uších) neodolal a nakonec jsem alespoň kousek shlédl. No, ptákovina pro mladé nebo vojnou ještě neodkojené a bohužel dnes už nikdy neodvedené chlapy, chlapce a muže to sice byla, je a bude, ale už jen za tu konečnou pátrací akci mezi vojáky, příslušníky VB a tehdejšími LM dávám za 2,5/5* !! ()

Wacoslav1

No tipl bych si, že taková švanda, jak to prezentuje tenhle film to na vojně u paragánů asi nebyla. Já nevím, já jsem tam nebyl. Každopádně celkem pohodový komediální kousek a dobrá souhra dvou budoucích hereckých hvězd Langmajera s Rodenem i když ten druhý to pravda nejen na vojně, kde chtěl být ve třiceti majorem, ale i na herecké dráze dotáhnul o něco dál. Bavila mě hlavně ta první půlka spojená s honem na vojáky který byl zdrojem nejrůznějších vtípků a únikových situací. Nic světaborného, ale vidět se to v pohodě dá.60% ()

easaque

taková lehká socialistická klasika ... pěkně se tam to soudružství zakomponovalo a nevadilo. Prostě zářivější 3 rudé hvězdy a určitě to lepší z Husákovské éry.  Samozřejmě se to nedá brát vážně a opravdu to na vojně dřív tak lehce nechodilo. Ale s  nadhledem a pochopením se to dá překousnout a pobavit. A Jiří Langmajer poprvé zazářil. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

• Před nástupem do helikoptéry, při rozhovoru kapitána Tůmy (Karel Roden) s desátníkem Koubou (Jiří Langmajer), má Kouba natržené kožené polstrování přilby. V záběrech z vrtulníku již však má polstrování v pořádku. (Mr.Hudson)
  • Dle výpovědi tehdejšího náčelníka štábu průzkumného útvaru, se kterým natáčení filmu probíhalo, se v ději odráží i několik skutečných událostí, jako například Koubův (Jiří Langmajer) skok z okna. Autentické bylo tehdy útvarové nástupiště, posádkové cvičiště, veškerá výstroj i výzbroj, i podoba výcviku přežití, během kterého se skutečně konzumovaly slepice... ale i ryby, hadi, žáby a čaje z jehličí nebo bylinek. (ČSFD)
  • „Byl jsem pozvaný do kavárny někde na Vinohradech, kde seděl režisér Petr Tuček. Asi jsem nějak blbě koukal, protože se na mě podíval, ukázal prstem a řekl: ‚Ty to budeš‘,“ zavzpomínal Jiří Langmajer (Kouba) na moment, ve kterém přišel ke své první hlavní filmové roli. (SONY_)