Hráč

A játékos

Drama / Romantický / Životopisný

Nizozemsko / Maďarsko / Velká Británie, 1997, 97 min

• Malarkey

Nebyl to kdovíjaký zážitek, který jsem od toho původně očekával. Herecky to možná bylo na úrovni, ale příběh byl asi tak napínavý jako když hledám kostičku lega při stavbě vesmírné ponorky. A to se přitom samotný film z velké části odehrával u rulety, která za jiných okolností dokáže být napínavá jak natažený provaz u sebevraha.(1.12.2016)

Klasický životopisný film z evropské produkce, který je dobře natočený, ale nijak nepobaví. Spíše než životem Dostojevského se zabývá jen určitou kapitolou, kdy byl zadlužen a musel rychle napsat novelu Hráč. Půlka filmu je o tom, jak novelu psal a půlka je příběh samotného Hráče. [51. hodnocení, 6. komentář, 78%](24.9.2015)

Inu, výprava byla skvělá, ani Hollywood by se za to nemusel stydět, ale jestli u celovečerního filmu ocením nejvíc výpravu, je něco trochu špatně. Ten film má v podstatě velmi rozumnou stopáž, ale subjektivně mi přišel tak o 20 minut delší a po větší část té doby mi přišlo, že něco skřípe v dramaturgii. Ruské reálie jsou sice vystižené dobře, po herecké stránce se nikdo stydět nemusí, ale jak říkám, plynutí času jsem si přesto stále uvědomoval. Tahle koprodukční záležitost nakonec spadá do široké skupiny filmů, co neurazí, ale ani nenadchnou. Celkový dojem: 60 %.(20.12.2015)

Hráč je jediný román Dostojevského, který jsem nepřečetl, tedy nedočetl. A tak jsem myslel, že to vyženu kozí "filmovou" brankou. Ale ani to neklaplo. I když se scénáristka Katharine Ogdenová (a další) pokusili oživit neslaný nemastný příběh známými reáliemi jeho vzniku, ani to jaksi nezabralo. Film i text distributora se nám navíc snaží namluvit, že " stárnoucího, v naprostém chaosu žijícího spisovatele...", ale ani tak to nebylo. Dostojevskému bylo 45 a před sebou měl svá největší díla Idiota, Běsy a Bratry Karamazovy (jak může někdo žít/nežít v chaosu, když má v hlavě "Zločin a trest"). A co se týče Anny Snitkinové, i její kniha "Život s Dostojevským" se na "Hráče" může dívat svrchu.(25.9.2015)

• robbez

Neustálé prolínání a přepínání z Dostojevského života na příběh jeho novely mi moc příjemné nebylo, ale mnohem víc mi vadilo, že v tom prvním případě se pořád psalo a v tom druhém zase hrálo. Celé to jen líbivě klouzalo po povrchu - rozervaný umělec, nevinná zamilovaná dívka, krásné ženy v dobových kostýmech, nablýskané herny...a nic hlubšího za tím. Film vlastně vyvolává dojem, že Dostojevského "vnitřní démoni" vycházeli z hráčské vášně, což by asi bylo silně zjednodušující.(18.10.2015)