Hráč

• Maďarsko

A játékos

Drama / Romantický / Životopisný

Nizozemsko / Maďarsko / Velká Británie, 1997, 97 min

Trochu opomíjený film, kterýžto docela slušne ilustruje jednu z epizod života F.M.Dostojevského. Dobu, kdy geniální spisovatel psal ve spěchu (na zakázku) novelu Hráč a zároveň potkal svoji druhou ženu Annu Snitkinovou. Film se opírá hlavně o velmi dobré herecké projevy Michaela Gambona a Jodhi May (ta získala dokonce za svou roli ocenění na dvou filmových festivalech), těm je veskrze věnován největší prostor a to je moc dobře, dále se objeví i několik povědomých hereckých tvářiček např. Polly Walker. Škoda jen, že tento film proplul našimi zeměpisnými vodami jen lehce (noční filmový klub ČT) a nedotknul se širšího filmožroutského obecenstva. Zajímovostí jest také účast Károlyho Makka na režisérské stoličce, myslím, že podnikl výlet do krajin jemu zcela odlišných.(26.2.2003)

Klasický životopisný film z evropské produkce, který je dobře natočený, ale nijak nepobaví. Spíše než životem Dostojevského se zabývá jen určitou kapitolou, kdy byl zadlužen a musel rychle napsat novelu Hráč. Půlka filmu je o tom, jak novelu psal a půlka je příběh samotného Hráče. [51. hodnocení, 6. komentář, 78%](24.9.2015)

• Malarkey

Nebyl to kdovíjaký zážitek, který jsem od toho původně očekával. Herecky to možná bylo na úrovni, ale příběh byl asi tak napínavý jako když hledám kostičku lega při stavbě vesmírné ponorky. A to se přitom samotný film z velké části odehrával u rulety, která za jiných okolností dokáže být napínavá jak natažený provaz u sebevraha.(1.12.2016)

Inu, výprava byla skvělá, ani Hollywood by se za to nemusel stydět, ale jestli u celovečerního filmu ocením nejvíc výpravu, je něco trochu špatně. Ten film má v podstatě velmi rozumnou stopáž, ale subjektivně mi přišel tak o 20 minut delší a po větší část té doby mi přišlo, že něco skřípe v dramaturgii. Ruské reálie jsou sice vystižené dobře, po herecké stránce se nikdo stydět nemusí, ale jak říkám, plynutí času jsem si přesto stále uvědomoval. Tahle koprodukční záležitost nakonec spadá do široké skupiny filmů, co neurazí, ale ani nenadchnou. Celkový dojem: 60 %.(20.12.2015)

----- "Pokud jde o knihu, nečekám, že jí budete rozumět, občas jí ani sám nerozumím." ----- Příběh který se soustředí na jednu epizodu ze života slavného spisovatele. Je originální formou i obsahem, když vypráví o lásce i o vášni ... té hráčské i té milostné ... ve všech jejích podobách - a přitom jen tak mimochodem bere i dává iluze. Příběh, který obelstil čas.(26.9.2015)