Autorka detektivních povídek (E11) (epizoda)

Krimi / Drama / Thriller

Československo, 1986, 59 min

"To uděláme, až na ni budeme připravený. Jako ona na nás." To je vražda, napsala, vřískla a udeřila. Teď to jen dokázat a příprava npor. Pekaře skoro neměla chybu. Jen si to klíčové matení tělem nenechal ověřit, ale na to se policejní statistika neptá. Důležitá je čárka za objasněný trestný čin a dostatek zábavy při shánění důkazů proti namyšlené sedmilhářce.(14.12.2016)

Nádherná ukázka toho, jak musí být vyšetřovatel důvtipný, vychytralý a hlavně nebýt zbrklý když má hlavní podezřelou z vraždy spisovatelku detektivních povídek znající všechny kriminalistické sounáležitosti. Zkušený nadporučík Rudolf Pekař si toho je vědom a tak se i vyšetřovatel Jarolím, který mu pomáhá, nestačí divit. Detektivka jako z povídky oné spisovatelky.(6.11.2016)

Díl plně v režii matadora Rudolfa Pekaře, který od prvního setkání s vraždou v 16. patře panelového domu podezřívá manželku oběti a jen neví, jak na tuto na kriminalisty dobře připravenou ženu ušit bič. Je to totiž zkušená spisovatelka detektivních románů. Nakonec však přeci jen objeví jednu cestu. Velmi dobrý díl, který potvrdil, jak musí být kriminalista dobrý psycholog.(30.7.2017)

Výborná epizoda ve stylu Columba, která ovšem díky postavě Vlastimila Haška měla pro mě daleko větší šmrc. Rudolf Pekař se totiž nechová jako zaostalý primitiv, ale jako ostřílený detektiv, který si jednotlivá tvrzení netahá odněkud z prstu. Pachatelka byla mimořádně nesympatická, takže bylo radost pozorovat, jak detektivové postupně utahovali smyčku kolem jejího krku. Hodně prostoru tu dostal taky Svatopluk Skopal, což rozhodně nebylo na škodu.(21.6.2017)

Jedenásta epizóda televízneho krimi seriálu "Malý pitaval z veľkého mesta" nesie názov "Autorka detektívnych poviedok". Pomerne známa spisovateľka Šípová chladnokrvne zavraždí svojho manžela, keď jej oznámi, že sa s ňou chce rozviesť a vrátiť sa ku svojej bývalej žene. Dokázať jej vinu bude vďaka jej literárnym skúsenostiam s kriminálnymi prípadmi ťažké. Vraždu starostlivo naplánovala. Skúsený detektív Rudolf Pekař však nájde spôsob ako preukázať jej vinu. ***(4.6.2017)

• - Spoiler: V epizodě je zmíněn akt vraždy spáchaný zmraženým kusem skopového. Tato myšlenka prapůvodně pochází z pera britského romanopisce Roalda Dahla, konkrétně ze sbírky povídek „Lamb to slaughter“ z roku 1953, kde manželka zavraždí nevěrného manžela právě kusem skopového, které je posléze nabídnuto vyšetřujícím policistům. U nás vyšlo např. v antologii „Lupiči mrtvol“ (Orbis 1970). (guma)

• - V bytě vražedkyně, kterou hrála Regina Rázlová, visí stejný obraz, který dostal Radoslav Brzobohatý k narozeninám v seriálu Dynastie Nováků (od r. 1982). (M.B)