Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

PTuranyi

Výborná športovo-historická dráma, ktorá na pozadí tragických udalostí počas bežkárskeho závodu vykresľuje atmosféru ako predvojnových Sudet, tak aj socialistického Československa. Tragický osud českých športovcov Hanča a Vrbaty rozširuje smutný príbeh samotného rozprávača príbehu Emericha Ratha, českého športovca nemeckej národnosti. 75% ()

BrusVejn

Hodnotené ako český film: Výborný snímok, ktorý sa ku koncu zmení na survival thriller. Technická stránka bola skutočne porovnateľná so západnou produkciou a väčšinu filmu som pri vonkajších scénach otváral ústa. Dve dejové línie sa krásne a nenásilne pretínali. Film ešte aj dokázal vyvolať emócie. Naozaj skvelá práca. ()

FandaF

Mám z toho rozporuplné pocity. V tom filmu je dost věcí skvělých i dost věcí (slušně řečeno) velmi slabých. Hned na začátku mě trkly některé chyby co se týká dobovosti a zřejmě pánům filmařům vůbec nedošly... Později ve filmu jich ubylo, nicméně se objevily jiné. Za všechny ta scéna kdy lyžníci potkají vdovu... To považuju za holý nesmysl. Nicméně, sám jsem se na lyžích (téměř) narodil, takže horám a lyžím zdar! (SKOL!) ()

Slepejsek

Marná sláva - sportovní film už prostě udělat neumíme! (ani do třetice - Zlatý podraz-Zátopek-a teď tohle...) (ale uměli jsme - třeba zrovna včera v TV METRÁČEK) Na druhou stranu, OK, tolik úsměvů (čert vem, že nechtěných, nevěřícných a potměšilých) jsem v kině už dlouho nezažil... Velký humbuk, velká bublina - a prásk! Splaskla jen co zhasli v sále. Zoufale otravný film, který nedokáže vtáhnout diváka. Natož dát příběhu nějaký nový (pravdivější?) rozměr pozapomenutou (nebo dokonce vyškrtlou?) (ale taky možná zbytečnou?) postavou. (pasáže s Kaiserem byly nejzbytečnější částí filmu - mimochodem, jestli se někdo pozastavuje nad "zideologizovanou" verzí s Pepíčkem Bekem, tak tady by musel na poplach rozhoupat všechny zvony nad námi...). Apropos - jako největší trubky (otcové českých bafuňářů) tady nade všechny ční duo Ořovský-Buchar... ()

EvaBrigancia

Silný film o silných lidech. Byla bych ale ráda, kdyby bylo věnováno více prostoru i pro Hančovu ženu. Co se s ní stalo po smrti manžela? Musela se vystěhovat? Skoro bych i řekla, že by si zasloužila vlastní film. Sama s dítětem a blížící se 2 světové války. ()

Skylord99

Ach díky bože za tyhle snímky! Konečně jsem mohl opět zhlédnout český film, který umí být tak opulentní. Naprostá lahůdka z hlediska kamery. Vypadá to nádherně. Nádherné lokace, velmi sympatické výkony herců, velice emotivně vypjaté. Pro mě jako sportovce a zasvěcence do historie našeho sportu velice poutavé. Bohužel samotný poslední závod mě nedostal na kolena, tak jak bych chtěl. Taky škoda, že nebyl více do hloubky předvedený vztah mezi Hančem a Vrbatou. Ale jinak paráda. 8/10 ()

motyka52

Zatímco u většiny filmů bych minuty spíš osekával, tady bych zgruntu 15 nebo 20 minut navíc snesl. Snad by se pak stihly rozvést a dovyprávět některé zajímavé linky, možná bychom se vyhnuli pocitu, že v některých momentech film zbrkle skáče dopředu a třeba by šlo poslední třetinu filmu ještě o kousek víc vygradovat. A Vrbata by nemusel být tak trestuhodně odbytý. Ale to nic nemění na tom, že máme co do činění s poctivě natočeným a odvyprávěným příběhem, kterému těžko můžeme vyčítat, že známe jeho závěr. Velmi, ale opravdu velmi oceňuju nápad, vyprávět celý příběh očima Ratha, který byl dlouhé roky z téhle story vyzmizíkován. A jsem doslova šokován, jak moc ve formě vypadá Oldřich Kaiser. Hory jsou krásné. A zrádné. V Posledním závodu jsou obě polohy velmi dobře vidět. ()

raikonen16

Film, který tak trochu bloudí jako Hanč ve vánici. Zásadním problémem je to, že scenárista a režisér v jedné osobě neví, jestli se chce více věnovat životu Bohumila Hanče nebo Emmericha Ratha. V obou případech jde o zajímavé osobnosti, které by unesl i jeden film, ale tvůrci jsou tak na půli cesty. Stejně tak se ne úplně podařilo přecházet mezi dobou okolo závodu a obdobím, kdy se starý Rath chystá na olympiádu. Přitom interiérové sekvence a především scény na vrcholcích zvládá film takřka na výbornou a nezadá si se zahraničními velkofilmy. I přes problémy jde o nadprůměrný český snímek. Jen škoda práce s některými (především) ženskými postavami. A také Vrbatou, jehož výstup by šel shrnout slovy přišel-viděl-zemřel. ()

PISTA226

4/10 Budeme k sobě upřímný a narovinu si řekneme, že kdybychom věděli jak to bude vypadat, tak bychom za to těch 150 - 200 kč nedali. Celý tenhle film má sice celkem nadějný potenciál, ale udělali to tak, jak to dělávají Češi. Nechci být zlý a přehnaně kritický k českým filmům, ale obrovská většina se prostě nemůže srovnávat s celosvětovým měřítkem už jen kvůli rozpočtům, které tu prostě tak veliké nejsou a tak to pak i vypadá a také, že se často snažíme pouze o "normální" filmovou komedii, bez špetky fantasy a jiných originalit a zůstáváme tak i ve filmech na stylu, který je skoro až totožný s českými seriáli, které působí opravdu komicky. Tady u tohoto filmu opět neriskovali a zůstali u běžného historického vyprávění reálné skutečnosti, ale i to je aspoň něco. První půlka je celkem dost nudná a vlastně jediné aspoň trošičku zajímavé scény jsou v baru s Němci, kde jsem ale čekal na nějakou pořádnou akci, či jiné vyvrcholení. Všichni přátelé hlavní postavy jsou i celkem zajímaví, ale příběh jim prostě nedává dost prostoru. Hlavní postavy jsou tu vlastně dvě - Hanč a také Emerich, kterýho sledujeme jako druhou linku v budoucnosti, což je za mě na tady naprosto úžasná věc, která se mi strašně líbí. Celý film divák vlastně ani neví kdo je ten stařec, který vypráví celý příběh a je to škoda, protože ani jeho příběh a postava není za mlada téměř vůbec pořádně vykreslena na to jak je důležitá. Celkově ti kamarádi nejsou až tak moc ovypravění a od začátku filmu divák vůbec neví kdo ten stařec na konci je a to je velká škoda, protože kdyby toho Emericha víc rozváděli a dávali mu vic prostoru, tak by to bylo mnohem zajímavější. Po Hančově smrti krom jednoho téměř nikdo nevypadal až tak zdrceně, jak bych čekal a už vůbec ne jeho manželka, která v tomto filmu působí dost děsivě a člověk z ní má strach a skoro jakoby až drží Hančovi pistoli u hlavy. Efekty tu jsou takové makové, ale jelikož tu skoro nejsou potřeba tak to nevadí tolik, ale když je vichřice a je opravdu silný vítr a žádné stromy se nehýbou, tak to vypadá dost divně. Na české poměry to opravdu byl celkem v pohodě film, ale prostě se světem se to nemůže srovnávat. ()

TondaCer

Poslední závod má vše, co od dramatických filmů chceme. Postupná eskalace, zvraty i momenty, při kterých běhá mráz po zádech. Jako první musím opravdu ocenit precizní kameru a skvělou hudbu, obojí si jde pro Českého lva. Příběh je dobrý a svižný. Je však škoda že film nedotáhne několik vedlejších dějových linek, které byli velmi zajímavé. Hádek, Bárdos, Adamczyk, Kaiser či Pokorný hráli dobře, byť nepředvedli žádný vrcholný výkon. Pochvalu zaslouží i Hodan za dobře zvládnutou režii. Se vším všudy se jedná o velmi nadprůměrný Český film, který má co nabídnout širokému spektru diváků. 80% ()

Joachim36

Začátek sliboval velmi zajímavou podívanou, plnou zajímavých příběhů a detailů. Film načrtl několik velmi zajímavých nápadů, jako stířdání příběhové roviny Hanče s manželkou a o pár desetiletní později příběh správce chaty a jeho manželky. V kině jsem si v tu chvíli strašně přál, aby to bylo dál rozpracováno. Na začátku byla slibně ukázána řevnivost Němců a Čechů, a klidně i zde se mohlo jít do většího detailu. Přijde mi že pan Hodan nasbíral opravdu hodně podmětů a měl k tomu i hodně dobrých filmových nápadů, ale bohužel neúprosně tlačila stopáž. Celé to téma by asi šlo rozsekat do nějaké minisérie. Představte si 6 dílů, které by se vzájemně prolínaly, ale řešili by individálně nějaký segment do větší hloubky. Podle mě by to fungovalo a bylo by to i záslužné :-) ()

Trageeed

Takovýchto počinů na poli naší kinematografie bychom si měli rozhodně vážit a podporovat a tady se to hlavně i povedlo po filmové stránce. Víc takových to tvůrců, víc peněz pro ně a ono to pak půjde... ()

maticka90

Na to, že je to film o jednom závodu a má hodinu a půl, tak člověka pohltí. Film je pojat jako vhled na smrt Hanče a Vrbaty skrz příběh Emericha Ratha a byla to trefa do černého. ()

Mates Hradecky

I přes účast četných hereckých hvězd velmi průměrné. Po 15 minutách mi bylo jedno, jestli Hanč zahyne a to je špatně. Kaiser v roli nadaného sportovce, olympionika a disidenta nebyl k uvěření, možná kdyby se závodilo v kalbě. Z celého filmu budu si pamatovat pouze výkon trenéra Javorského a hostinského Hájka. Umrznutí sportovců bylo tak spojeno s úlevou, že film bude končit. ()

kojot.name

Na film jsem kdysi přispěl koupí píšťalky a konečně jsem jej zhlédl. Já snad začnu více sledovat současnou českou kinematografii, protože už mi nějak přestává připadat pitomá! Filmu by bylo možné pár drobností vytknout, ale v zásadě drží pohromadě s je vlastně zejména poctou neznámému hrdinovi celého příběhu, skvěle zahranému jak v mladé (Marek Adamczyk), tak i staré (Oldřich Kaiser - podle mě zřejmě v nejlepší roli svého života!) inkarnaci. Co tomu chybí... obě ženské postavy by si zasloužily větší péči a druhý zemřelý v "posledním závodu" rovněž, protože vykonal dobrý skutek pro bližního a doplatil na to životem. Odsunout to do absolutně vedlejší postavy je škoda. Nicméně, i vzhledem k tomu, že film je velmi věrný historickým faktům, rozhodně stojí za vidění! ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací