Český film režiséra Vladimíra Vlčka, laureáta Stalinovy a Čs. státní ceny, „Advent" je filmovým zpracováním stejnojmenného románu spisovatelky Jarmily Glazarové. Je to baladický příběh ze života obyvatel moravských Beskyd. Jeho hrdinkou je mladá žena Františka Plesníková. Františčin milý byl zabit padajícím stromem dříve, než se s ní mohl oženit a dívku čekal trpký osud „zavitky" nemanželské matky. Františka bojovala ze všech sil za lepší život svého synka Metúdka. Kvůli němu se nakonec provdala za starého vdovce sedláka Podešvu. Brzy však poznala, že svým sňatkem neprospěla ani sobě, ani dítěti. Život na Podešvově statku se oběma stal řetězem příkoří a utrpení. Františka je dlouho snášela trpělivě a mlčky. Až ve chvíli nejvyšší úzkosti o Metúdkův život se dovedla vzepřít a setřást pouta, do kterých ji lakomý Podešva a zlá služka Rozina, sedlákova milenka, sevřeli. Uvědomila si propast, která je dělila. Uvědomila si nesmyslnost Podešvovy selské lakotnosti a náboženského pokrytectví. Navždy odešla ze statku na Javorové ve chvíli, kdy oba její trýznitelé našli smrt v hořícím seníku. Právem nazývá Vladimír Vlček „Advent" dramatem mateřské lásky. Františka a Metúdek jsou dvěma krásnými postavami české literatury. Vlčkovou zásluhou se nyní stali dvěma krásnými postavami českého filmu. (Filmový přehled)

HonzaBez

V kouzelných kulisách beskydských hor se odehrává silné sociální drama. Formou retrospektivy se postupně dozvídáme o všech trápení, která postihla mladou ženu Františku a sledujeme jak statečně se s nimi vypořádává.  Co mi tedy zrovna moc nesedlo, byl dosti proti náboženský tón filmu (viz chování sedláka Pedeštvy, kdy Františky synka Metúdka nejprve hrubě nutí, aby se modlil, a pak když se dotyčný ztratí, se sedlák dovolává boží spravedlnosti a říká, že to byl Boží trest za jeho nezbednost). Vůbec bych se ale nedivil, kdyby v tomto film jen vycházel z předlohy politicky angažované spisovatelky Jarmily Glazarové. Jinak je taky otázkou, zda barevný vizuál celkové vyznění snímku podtrhuje či mu naopak něco na působivosti ubírá. Sice je fakt že už díky postavě malého Metúdka (a roztomilému dětskému představiteli této postavy) není film po celou dobu jen smutný, ale díky barevnému vizuálu na mě i tak působil víc "jásavě", než by asi (s ohledem na děje, co popisuje) bylo zdrávo. Weissova Vlčí jáma má v tomto směru hutnější atmosféru. ()

lucascus

Film je velice věrný své literární předloze, řekl bych, že až moc. Někdy to film trochu svazovalo, ale výběr herců byl perfektní. Nejvíce filmu prospěla Marie Vášová alias Rozína, neznám ďábelštější ženu českého filmu. ()

Master19

Velmi ponuré, skličující, depresivní... a nakonec rychlý dobrý konec. Ten mi trochu vadil, ale jinak hodně silný příběh, výborně natočený a dobře zahraný. To nářečí je sice takový eintopf, ale dá se přežít. ()

štísko

Viděl jsem to po dlouhých třiceti letech. A zatímco jiné filmy podobnou pauzou v mých očích ztrácely, na tomto jsem si nyní "pochutnal". Film jen zdánlivě nemá v některých momentech moc logiku. Proč se starej Podešve ženil, když pak svoji ženu téměř utejral? Ale tak to někdy chodí. Potřeba ovládat toho druhého je ve většině z nás. Jde o to, jak moc ji vůbec chceme zvládnout, aby nepřerostla jako u té Podešve, do takhle obludnejch rozměrů. Tři hvězdy jsou rozhodně málo. Myslím, že čtyři jsou akorát. Na filmovou produkci z padesátých let je to velmi nadstandartní snímek. ()

vitekpe

Vyborne a pekne natocenej film, drasave drama z beskydske oblasti. Hilmar za surovce a primitiva dobrej, Jirankova takovy naivni nablblo, ...ale kralovnou tohoto filmu je bezpochyby silena Vasova, ktera je uplnej superpadouch. :) 4+ ()

Kovaja

Mooc těžká doba a lidé byli tvrdí jak žula,hospodář byl pěkně zásadový člověk ale za své chování k Františce by si zasloužil bičem.Se divim když tak o ni stál a doslova žebral at se za něj provdá,že pak dával na tu proradnou mrchu Rozinu.Tu měl vyhnat bičem.Z toho utrpení co musela Františka zažívat se mi doslova svíralo srdce a musel jsem si opakovat že je to jen film. ()

Renfield

Advent má sice převážně smutný děj, přesto mi použití barvy sedne. Samozřejmě ty temné, často až hororové pasáže (Rozina), by v případě černobílého provedení působily ještě syrověji, ovšem film není jen o nich, má i mnoho pozitiv. Například scény zobrazující tradice (nejvíce právě svatba), letní práce, nebo prakticky denní život lidí na horách - tvrdý, přesto krásný, bez ideálu. Překvapivě i komediální části, především díky scénám malého Metúdka... "cigarety", či nejlépe "slunce v Africe". Zároveň právě tato postava je přítomna i v téměř každé silné dramatické scéně, když chce odcházet, když to všechno vidí. A v neposlední řadě onu barvu potřebuje i kamera, která k navození atmosféry často využívá úchvatné krajinné kompozice, ale i detaily z luk. Každopádně dění v domě je i v barvě tím nejsilnějším, scény s Rozinou opravdu občas až hororové... Marie Vášová je v její roli výborná, ale opomenout nelze ani Gustava Hilmara a Ninu Jiránkovou. Ale proč vlastně ten název Advent? Toť pro mě otázka. Každopádně Vladimír Vlček dobře věděl o čem točí, už jen proto bez ideálu. 80% ()

Greg25

Střety duševně prázdných lidí ve vesnických poměrech s těmi přemýšlejícími a inteligentními. Věrohodné zpracování s hlobokou charakterovou analýzou a vynikajícími hereckými výkony. Pošlapaná morálka, bezvýchodná situace a tolerovaná hrubost hloupých lidí, to vše najdete v Adventu, připočtete-li dobu svého vzniku, je to jeden z filmů, který by neměl uniknout vaší pozornosti. 80% ()

Vesecký

Do roku 1989 jsem nevěděl, co slovo advent znamená. Ale román Glazarové byl v ukázce v našich čítankách. Tento film je další ukázkou českého sedláctví, které ubíjelo lidskou svobodu v zájmu gruntu. Příběh se v lecčems podobá Maryše, dokonce i závěrečná scéna hořící stodoly je jakousi obdobou, když stejně jako Vávra umírá Podešva, týrající nejen svou mladičkou manželku, ale i jejího synka Metúdka, jehož po tragické smrti vychovává. I Podešva několikrát slibuje nápravu, ale sedláctví je v něm příliš zakořeněno, než aby myslel na nějaký citový život. Hilmar vytvořil na sklonku své dráhy jednu ze svých stěžejních rolí. ()

pipapa

Monotónně a až příliš přímočaře natočené drama, podbarvené místy nesnesitelně uřvanou, uši trhající hudbou, zvyšuje svoji kvalitu povedenými interiéry, ale zvláště pak nádhernými exteriéry moravských Beskyd. Kolor 50.let zbožńuji, takže i tady u mě silně boduje. Výborný Vojtěch Rosenberg v roli Metúdka. Aktéři v dospělých rolích nedostali prostor, aby unikli z plochosti a povrchnosti této adaptace literární předlohy. Propracovanější děj, a tím i delší stopáž, by tu určitě měly svoje opodstatnění. ()

Tiiso

Silný příběh. Z realizace je ještě cítit kvalitní studiové zázemí první republiky. Tak jak děj běží, více a více jsem se dostával do atmosféry 19.století a blíže k tehdejší mentalitě lidí, která si v negativních oblastech ničím nezadá se současností. Kvalitní herecké výkony. Zvláště pak představitel chlapecké role působí dojmem profesionála. Dnešní svobodná a uspěchaně agresivní doba způsobuje, že jsem při sledování některých scén s Rozinou, vykřikoval do vzduchu: Proč jí pro boha nehodíš do hnoje? Některé, zvláště ty pokořující, scény jsou natočeny bravurně a dobře vzbuzují emoce. Některé naopak méně. V celkovém kontextu pak film působí lehce nadprůměrně, kde kvalitu snižují dialogy v nepříliš dobře nastudovaném nářečí. Lépe řečeno, ne všem představitelům se dobře dařilo imitovat tamnější obyvatelstvo. Nicméně snímek je na padesátá léta neobvyklý počin a jeho shlédnutí neurazí. ()

jarabacek

Docela psycho, když si představíme, že to tak opravdu chodilo. Myslim, že jestli si chce někdo udělat obrázek o dřívějších poměrech, tak by měl vidět tento film. Taky vřele doporučuji místo povinné četby- film je věrným obrazem stejnojmenné knihy. Napínavý a znepokojující film s krásným moravskoslezkým nářečím. ()

Radu1

Výborný český film, svou barevností mi připomněl pohádku Byl jednou jeden král, malý Metúdek je určitě nejvýraznější postavou filmu. Škoda že se film již nereprízuje... ()

Alenkita

Příběh silný a herecké výkony obstojné a působivé (nesnesitelná Rozina Marie Vášové například). Metúdek byl jednou z hvězd filmu. Roztomilý, dojemný a přirozený. Taky vám jeho představitel Vojtěch Rosenberg připomínal Tomáše Holého? Komunisti si nemohli odpustit útoky na křesťanství. A vzhledem k tomu, že su z Valašska, jsem háklivá na každou naučenou "valašštinu" se slyšitelným přízvukem pražských herců. Ti se zřejmě text s přízvukem učí jako z notové osnovy aniž by o jeho pravém znění měli potuchy, bohužel některým schází hudební sluch... U některých dětí se s autenticitou tvůrci ani neobtěžovali (Václavek: "Pojme váááán" znělo spíš jako žižkovskej Venca). Nebýt těchto technických a režimních nedostatků, jednalo by se o povedené drama. ()