Dějový motiv z poválečného období je epický baladický příběh, ústřední postavou filmu není voják ani idealizovaný hrdina. Režisér „František Vláčil“ opravdu uměl, mistrovsky obdařil hlavní postavu rytířskými vlastnostmi, kde potlačil manýry filmových schémat a tím vytvořil neotřelý obraz postavy drobného hospodáře, který se postaví proti banderovcům. V hlavní roli exceluje slovenský herec Juraj Kukura, který tu vytvořil nádhernou roli podbarvenou úžasnou hudbou a břeskným zvukem. Film byl velmi dobře zfilmovaný.(17.9.2007)

Téměř plný počet, nevyšlo to jen kvůli třem negativním aspektům – ne vždy mi seděly hudební tóny jinak vynikajícího Zdeňka Lišky, závěrečná konfrontace s banderovci byla zbytečně uspěchaná a ve filmu je jedna výrazná nelogičnost, totiž doktora zavolal kamsi Baran, ale proč se v následujících dnech nepřišli zeptat jeho, kam se doktor poděl? Tím spíš, když na to sám upozornil... Jinak ovšem vynikající záležitost, fantastické herecké výkony v čele s Jurajem Kukurou, dusná letní atmosféra, strach z toho co bude, před kterým není úniku, a zároveň klid, který z otce vyzařuje, zatímco připravuje syna na převzetí hospodářství.(20.2.2013)

• lucascus

Docela zklamání. Možná i proto, že film jsem si opravdu pouštěl za velmi horkého léta, tak horkého, že větší přehřátí jsem si už nemohl dovolit. Otřesná a vtíravá hudba filmu zcela zkazila jakýkoliv požitek z dobré atmosféry, zdlouhavé a nudné scény rovněž. Vláčilova poetika zde nějak nefunguje, a porovnávat s perfektní "samotou Berhof" se to snad ani nedá. Ta má narozdíl od tohoto filmu spád. Herci jsou nevýrazní, film pomalý, a slovo "Vláčil" je zde opravdu příhodné.(8.8.2013)

František Vláčil možno natočil pôsobivú baladu, podľa mňa však natočil pôsobivý eastern. Stíny horkého léta je film, ktorý z jeho filmografie najviac odsýpa a ktorý ma od neho najviac bavil. Možno bol lepší Adelheid, Stíny sú však počas celej stopáže konzistente nenudiace. Kukura mojím obľúbencom nie je, úloha roľníka je v mojich očiach jeho životnou.(28.5.2015)

Vláčil prostě byl pan Režisér, takže skvělý byl i jeho film, který točit nechtěl. Banderovci sice za celou dobu neřeknou ani slovo, což vypadá hodně divně, ale v opačném případě by se film nedostal do kin. Další ukázka socialistické absurdity v praxi. Trochu mě rušil pouze blonďatý Bartoška, který prostě vypadal divně. Baladickou atmosféru dramatu výborně dotváří hudba Zdeňka Lišky.(21.2.2013)

• - Jako exteriér bylo využito Karlovského fojtství. Postavil ho roku 1793 vyhlášený tesařský mistr Jan Žák, stavitel místního dřevěného kostela. Fojt Ján Bill, nechal budovu upravit tak, jak ji známe nyní. Fojt byl dědičný rychtář. V obci stojí i Karlovské museum, které by správně mělo být nazvané Karlovické (stejně tak fojtství), ale užitý tvar lépe odpovídá místnímu nářečí. (Brtniik)

• - Film získal Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. (M.B)

• - Snímek měl původně natáčet režisér Zdenek Sirový. (Xell)