Divný film. Všechno v něm působí tak, jak nejsem v českém filmu zvyklý, respektive film s podobným atmosférickým vyzněním se snad v české kinematografii ani nevyskytuje. Nemluvné záporné postavy banderovců, neobvyklá psychologie postav, depresivně vyobrazené prostředí, již zmíněná ultra dusná atmosféra a ani trochu pozitivně působící léto. Film bych si určitě nedal opakovaně, protože se docela táhl jako asfalt na silnici za horkého dne. Vláčil stvořil režii, která v českém filmu nemá obdoby a srovnání. Přesto film není až tak dobrý z diváckého hlediska. Od diváka žádá až příliš obtížně přijatelné vysoké nároky. Mě si z diváckého hlediska nezískal. 60%(1.5.2012)

Dlouho jsem hledal psychothriller z rodiny "Strašáků" (tedy boj jedince o své území proti přesile), který by se jim svou atmosférou a vzrůstajícím napětím vyrovnal. Až nyní. A překvapení je o to větší, že jej na svědomí nemá Alfred Hitchcock, William Friedkin, Jacques Deray či Juraj Herz, ale František Vláčil. Z poetiky a básnického nadhledu předchozích děl zbylo jen pramálo. Místo toho se dostavila dusná atmosféra poválečných Beskyd, kde horko cítíte až na jazyku. Juraj Kukura ve své životní roli zahrál naprosto věrohodně muže, který se celý život konfliktům a násilí vyhýbá a nyní bere pod tíhou okolností odvahu a záchranu svých bližních do vlastních rukou. Pětice banderovců jsou opravdu odporné držky, obzvláště za albína Bartošku a Augustina Kubáně by se ani v Hollywoodu nemuseli stydět. Co by to bylo za Vláčilovku, bez hudby Zdeňka Lišky - opět bez chyby. Pan Vláčil nás dokáže napnout (rvačka Ondřeje s Bartoškou), dojmout (zaučování synka a loučení s ním) a připravit nám pár luxusních lekaček (úder pistolí, demižon, krev v potoce), aniž by nějak zvlášť tlačil na pilu. Závěr rovněž patří mezi ty nezapomenutelné. Poslední velký film Františka Vláčila. 100%.(6.1.2009)

Nevím, upřímně jsou podle mně *** co jsem tomuto filmu dal málo, ale s porovnáním s díly co mistr natočil v druhé polovině 60tých let jsou *** dostatečné ohodnocení. Opravdu těžká volba. Kdyby pod tímto filmem byl podepsán někdo jiný, byl bych nadšený (velice netypicky natočené syrové drama na tehdy hodně oblíbené téma-humusáčtí náckové co kosí co můžou, viz třeba válečná trilogie pana Vávry). Bohužel jej natočil jeden z našich největších filmařů a na něj je to jen průměr. Jedině co mě na tomto filmu vadilo, byla přehnaná hudba-sem by se hodila mnohem jemnější, avšak drásajícejší než typický styl skladatele Lišky.A povedlo se též obsazení hrstky postav. Avšak komplexnější ohodnocení musím nechat na později-film budu muset skouknout ještě několikrát, pak snad to dilema s hodnocením vyřeším a přehodnotím celý svůj pohled na tento silně atmosférický film.(20.5.2009)

Atmosféricky výborně vystavěný kousek. Plíživé tempo vyprávění je podkresleno "nervní" hudbou Zdeňka Lišky, která filmu ještě více přidává na síle. Vláčil se obešel bez zbytečně popisných dialogů a většinu děje vypráví obrazem, což sice byla dobrá volba, ale na druhou stranu se tím trochu zploštily motivace některých postav (hlavně banderovců). 8/10(4.6.2009)

Zasazený do poválečného roku 1947, přesto nadčasový. Vláčil si všímá na postavě dobrovolného outsidera pod tlakem (tady sedláka daleko v horách v područí prchajících banderovců) téma osobní odvahy a cti. Povaha člověka obstojí ve vyhraněných situacích, jeho činy může soudit jen on sám. Kdo jiný se pak může zpříma podívat do zrcadla a neuhnout? Jen takových charakterů si jeho potomci mohou vážit a hrdě nosit své jméno. Film tak patetický jako tento komentář vůbec není, dýchá z něj spíš melancholie a zvláštní smutek podpořený i vypjatou hudbou Zdeňka Lišky.(10.8.2011)

• - Film získal Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. (M.B)

• - Snímek měl původně natáčet režisér Zdenek Sirový. (Xell)

• - Scéna, kde si Jiří Bartoška jako Banderovec bere nůž od Ondráše (Juraj Kukura) a bodá si nožem postupně mezi prsty, je podobná scéně ve filmu Vetřelci (1986). Ve filmu Vetřelci předvedl podobnou dovednost ve slavné scéně android Bishop. (Horryx)