Atmosféricky výborně vystavěný kousek. Plíživé tempo vyprávění je podkresleno "nervní" hudbou Zdeňka Lišky, která filmu ještě více přidává na síle. Vláčil se obešel bez zbytečně popisných dialogů a většinu děje vypráví obrazem, což sice byla dobrá volba, ale na druhou stranu se tím trochu zploštily motivace některých postav (hlavně banderovců). 8/10(4.6.2009)

Další z velmi vydařených děl Františka Vláčila pojednává o tom jak skupina prchajících nacistů násilně obsadí statek Ondřeje Barana. Ten je nucen se o ně starat, jelikož mají nacisté jeho rodinu jako rukojmí. Příběh diváka stáhne a ke konci není nouze o napětí. Vláčil také dokázal geniálně zachytit těžký život sedláků na statku, stejně jako rozpálené pastviny ve spalujících letních dnech. Vláčil měl šťastnou ruku na herce. Kukura i ostatní hrají úžasně. Například bělovlasý Bartoška se zde uvedl dobře, i když celý film ani nepromluvil. O atmosféru se také stará tísnivá hudba Zdeňka Lišky.(10.1.2007)

Zasazený do poválečného roku 1947, přesto nadčasový. Vláčil si všímá na postavě dobrovolného outsidera pod tlakem (tady sedláka daleko v horách v područí prchajících banderovců) téma osobní odvahy a cti. Povaha člověka obstojí ve vyhraněných situacích, jeho činy může soudit jen on sám. Kdo jiný se pak může zpříma podívat do zrcadla a neuhnout? Jen takových charakterů si jeho potomci mohou vážit a hrdě nosit své jméno. Film tak patetický jako tento komentář vůbec není, dýchá z něj spíš melancholie a zvláštní smutek podpořený i vypjatou hudbou Zdeňka Lišky.(10.8.2011)

• lucascus

Docela zklamání. Možná i proto, že film jsem si opravdu pouštěl za velmi horkého léta, tak horkého, že větší přehřátí jsem si už nemohl dovolit. Otřesná a vtíravá hudba filmu zcela zkazila jakýkoliv požitek z dobré atmosféry, zdlouhavé a nudné scény rovněž. Vláčilova poetika zde nějak nefunguje, a porovnávat s perfektní "samotou Berhof" se to snad ani nedá. Ta má narozdíl od tohoto filmu spád. Herci jsou nevýrazní, film pomalý, a slovo "Vláčil" je zde opravdu příhodné.(8.8.2013)

Dějový motiv z poválečného období je epický baladický příběh, ústřední postavou filmu není voják ani idealizovaný hrdina. Režisér „František Vláčil“ opravdu uměl, mistrovsky obdařil hlavní postavu rytířskými vlastnostmi, kde potlačil manýry filmových schémat a tím vytvořil neotřelý obraz postavy drobného hospodáře, který se postaví proti banderovcům. V hlavní roli exceluje slovenský herec Juraj Kukura, který tu vytvořil nádhernou roli podbarvenou úžasnou hudbou a břeskným zvukem. Film byl velmi dobře zfilmovaný.(17.9.2007)

• - Snímek měl původně natáčet režisér Zdenek Sirový. (Xell)

• - Film získal Velkou cenu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. (M.B)

• - Natáčení probíhalo ve Velkých Karlovicích a Štramberku. (Xell)