Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

ladno

Po skončení filmu som si musel pretočiť pár scén a pozrieť si ich znova. A pochovať všetky svoje sympatie k ľuďom. Tento film je psychicky neuveriteľne odzbrojujúci a nesie hlbokú a nepríjemnú myšlienku, a síce, že ľudia sú svine, svine a nič viac. Všetko vo mne sa prieči a kričí, že predsa až takto krutý nemôže byť nikto, na druhú stranu však Lars von Trier vo vykreslení neľudskosti v ľuďoch nič neprehnal a ani by som sa nečudoval, keby bol príbeh natočený podľa skutočného príbehu. Forma filmu je úžasná, extrémne nápaditá a jedinečná, herci sú výborní a scenár, hoci je to čisté zlo, je zdrvujúco perfektný. Druhá projekcia je nutnosťou, aby som dokázal poriadne vstrebať to, čo sa to preboha za tie tri hodiny odohralo. Lars je síce temnejší než diabol, ale pritom génius. Hodnotenie: 100% ()

Mona-Lisa

Nejpravdivější film o lidech a lidské povaze, co jsem viděla, který mi jen potvrdil mé oblíbené přísloví - Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy. Jasné místo v mé topce. ()

Hogo Fogo odpad!

Trápna moralita, natočená vizuálne nezaujímavou a únavnou formou. Najúbohejší je však pohľad na zúfalých hercov, ktorým evidentne chýba režisérske vedenie. Potĺkajú sa po scéne bezradne ako stratené deti v supermarkete a nevedia, čo majú hrať ( s výnimkou naozaj dobrých hercov ako napr. Stellan ). Nikdy viac Trier! ()

Mike.mk1

Divadelní formát filmu? Proč ne. Aspoň se můžeme v klidu soustředit na herce a nelámat si hlavu s ničím jiným, a že je na co koukat! Až do této chvíle jsem netušil, jaká je Nicole Kidman herečka, a nejen ona. Konec mě doslova rozcupoval. ()

Mattezs

Film o tom jaký jsou lidi kurvy, scénář supr, minimalistická forma hodně zajímavá a Nicol i když ji nějak zvlášť nemusím hrála skvěle...SPOILER!...jen jsem se na konci chvilku bál že to těm zmrdům projde, ale díky Larsi, neprošlo... ()

gogoroxy

Nádherné sadistické dílo, ktere nemělo ani minutu navíc. Neuvěřitelné, že i když film neměl prakticky žádné efekty, přišel mi reálnější než všechny jiné. V poslední kapitole kdy se Grace rozhodne zkažené městečko vymýtit ze světa jsem zažila jednu z nejemotivnějších filmových scén v zivote. Herecké výkony byly výborné! ()

Colleague

100%, tenhle film nemá obdoby. Svým unikátním zpracováním i nečekaným závěrem. Trochu mi to připomínalo Idiota od Dostojevského, tohle prostě musíte vidět! ()

Heroine

Na Dogville jsem se dívala s maximální skepsí, jako ostatně skoro vždycky na všechno. Ale musím říct, že mne zcela originální provedení celého filmu, výborní herci, a ponurá atmosféra imaginárního maloměsta nakonec úplně dostala. Nemám ráda Nicole Kidman, vůbec ne. Ale když v každém záběru vypravěčův hlas mluvil o myšlenkách postav, a všechno ostatní jsem si musela domyslet jen díky vlastní fantazii, neměla jsem ani čas se soustředit na jednotlivé herce, nebo drobné názorové neshody s celým vyzněním filmu. Ale nebylo jich moc. Jde jenom o to, vybrat si mezi zlem a menším zlem. Nebo o to, že i v odpuštění může být arogance. Kdo si to dneska dovolí říct? ()

loki5

Některé věci si člověk musí udělat sám. A jsi arogantní jelikož odpouštíš ostatním co bys sama sobě nikdy neodpustila. Co povědět o tomto filmu ? Výborně vystavěný příběh se spoustou zvratů a situací, které vás naprosto emociálně dostanou. Celu dobu jsem čekal, že se původní kulisy změní do běžného filmu. Místo toho jsem zjistil, že po půlce filmu je mi to vlastně jedno. Tohle byla jasná ukázka toho, že i v divadelní formě, která šla vždy mimo mě je možné vidět skutečné drama o zradě a nenávisti. A jedna ze závěrečných scén kdy Grace přemýšlí jak dál mě dostala do kolen. A ať je to jak chce zachoval bych se ve výsledku asi stejně, což je dost kruté a zdrcující zjištění. Trier je výborný režisér a některé střihy mě hodně překvapily. Z herců dostal to nejlepší a ačkoliv jsem Kidmanovou neměl nikdy zvlášť v oblibě teď už mám. U některých filmů se dlouze rozhoduju jestli si zaslouží i jen tu 4* tady jsem ani chvíli neváhal s pátou. P.S. nechápu proč je v popisu filmu napsáno mysteriózní jelikož tahle složka ve filmu jaksi není. ()

danek22

Tohle je pro mě film se vším všudy, má to smysl, má to nápad, má to atmosféru a je to o nás samotných. Pomalu tenhle snímek rozdýchávám, dávám pět hvězd a říkám, že už jej nikdy nechci vidět, pač na to nemám sílu. Protože tenhle film mě vyždímal. A teď budu jen pomalu rozdýchávat ....... ()

GOREGASM

Lars von Trier opět dokázal rozdělit filmovou obec ostrým řezem v podobě rozhodně originálního uchopení filmové látky, které nechává herce před kamerou bezostyšně napospas vlastním hereckým schopnostem. Trierův záměr, respektive alespoň se domnívám, že šlo o záměr, prolnout filmový zážitek s divadelní stylizací boduje na poli hereckých emocí a místy opravdu specifické a obtížně popsatelné atmosféře, kterou si Dogville vybuduje. Prohnilost pokryteckých základů městečka Dogville určitě i díky vizuální strohosti promlouvá pouze skrze na různý způsob pokřivené charaktery jeho obyvatel, a přestože Nicole Kidman svým křehkým a na první pohled zranitelným projevem dominuje, bez špičkových výkonů všech zúčastněných by se Trierovo Dogville rozsypalo jako domeček z karet. Stává se to zřídkakdy, ale u Dogville mi finální hodnocení dozrávalo v hlavě několik dní, a právě teď mám setsakramentské nutkání si jej pustit znovu. 100% ()

viktorka181

Silně nemusím některé rádoby husto-intelektuálně-šokujícně-neotřelé filmy tvůrců Triera a spol. Silně nemusím Kidmanku. Není mi sympatická a nijak zvlášť se mi nelíbí. Příběh jednoduchý a vlastně nijak převratný, poselství: "lidé jsou svině", to už tu bylo tolikrát... Tak proč se mi to sakra vlastně tak moc líbilo? Asi proto, že Kidman je tady krásná a dokonale hrající, husto-intelektuálně-neotřelá forma není použita prvoplánově, proto mi nevadí, a na konci toho prostého příběhu mě tak hrozně mrazilo v zádech. ()

BOURQUE

Pánovi Lars von Tier sa podarilo napísať a natočiť taký film, čo nielen vizuálne ale hlavne obsahovo nám má čo povedať. Film o ľudských vzťahoch, o osobnosti človeka a o tom ako nepoznáme sám seba. Lars počas skoro 3 hodín geniálne zobrazuje zmenu ľudského chovania, morálny vstup a pád ľudskej bytosti. Samozrejme k tomu dostal pomoc od citom vybraných hercov a herečiek, kde prakticky všetci podali sto percentný výkon. Samozrejme, výraznejšia bola dvojica N. Kidman a P. Bettany. Samotný film je rovno najlepším príkladom toho, že pre veľké a silné filmy nie vždy potrebujeme drahé vizuálne pozadie. PS: Záver filmu je veľmi silný a pre ľudí s veľmi citlivou duší asi nie je vhodný! Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

gootchy

Kua, co sem serou divadlo? Na to se nedá dívat. A ještě je ten paskvil dlouhej jaxmrt. TOHLE že má přes 80%??? Neblázněte. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall