Lidé se v té divoké a bouřlivé době chtěli bavit jednoduchými komediemi, aby zapomněli na válečné útrapy. Neměli náladu na nějaká složitá dramata, kde se to hemží dalšími mrtvolami. Film je dobrou ukázkou toho, že kočovní herci to neměli jednoduché a že se museli protloukat jak se dalo. Oldřich Kaiser je herec s velkým talentem, ale bohužel ho utápí v chlastu a dělá kraviny.(14.2.2011)

• Lima

Nudný, jako levná televizní inscenace působící historický film z období 30-leté války. Specialista na nákladné velkoprodukce Otakar Vávra si asi chtěl střihnout oddychovku, výsledkem je jeden z jeho nejslabších filmů.(3.5.2003)

Film je vzdorem pověstného "Inter arma silent Musae". Naštěstí zde můzy nemlčely a odvážně stojí ve větru vražedných hrůz Třicetileté války. Poezie divadelních her v kontrastu s krutostmi 17. stoleti asi neuspokojí vyznavače akční tvorby naší doby, nic méně, ocenilo jí i dobytčí obecenstvo tehdejší společnosti?(23.1.2015)

Film z dob třicetileté války. Skupina potulných komediantů zachrání mladého muže ležícího bezvládně na cestě. Ten se snaží mezi ně i jejich diváky vnést trochu kultury. Ač jsem s tím vůbec nepočítala, film mě hodně bavil. Kopa známých herců v netradičních rolích, středověký způsob života, nakonec i poselství. Krásné, smutné.(26.2.2014)

Stejně jako v případě "Putování Jana Amose" nebo "Veroniky" jde o adaptaci díla Miloše Václava Kratochvíla. Vávrovo souznění s tímto autorem se tu projevilo celkem pozitivně a na základě příběhu kočovné herecké společnosti putující střední Evropou zničenou válečným běsněním, se režisérovi podařilo mistrně zachytit chmurnou dobovou atmosféru a zároveň konfrontaci bláhového idealisty s drsnou životní realitou.(21.9.2007)

• - Natáčelo se ve skanzenu Kouřim. (M.B)