Ani předbělohorská doba nebyla idylická. Přesvědčí se o tom i bakalář, pozvaný konšely do Rakovníka, aby pozdvihl tamnější školství. Jenže lakotným a pyšným měšťanům se záhy znelíbí a ani láska se nevyvíjí podle jeho představ. (oficiální text distributora)

Pitryx

Excelentní výkon pana Štěpánka povyšuje celkem obyčejné příběhy na vyšší metu. Snímek o lidskosti a právu chudých si jistě získá každého diváka stejně jako mne. Občasná legrační hláška je jen k dobru. A proto dávám filmu celých 70%. *** A PŮL ()

route60

Nezbedný bakalář je tak trochu hořká historická komédie Otakara Vávry u které se nezasmějete sice často ale zato o hodně více než leckteré rádoby komédie dneška, pohled na dobu která nebyla zrovna procházkou je tak trochu poplatná době svého vzniku to se nedá upřít ale herci v čele s jako vždy výborným Zdeňkem Štěpánkem si své role vychutnali a to doslova a k tomu budoucí skvělí herci v dětských rolích jako Vlastimil Brodský či Jozef Vynklář je záruka že se divák opravdu nenudí. ()

hronik

Opet herecke vykony Z.Stepanka,J.Marvana a dalsich z doby kdy film mel jeste srdce.Myslim ze zrovna tento film patri mezi Stepankovi nej.Taktez se zde zacinaji obevovat pozdejsi herecke talenty v detskych roli jako treba pan Vinklar, ktery me pozdeji zaujal v roli dr.Cvacha.Pribeh odehravajici se v prvni polovine 16 sto. kdy skola byla pro mensi mesta jen pritezi presne zachycuje rozdil mezi dobou ve ktere se film natacil a dobou davno minulou.Jasne 100%. ()

Petkon

Tato veselohra na motivy povídek Z.Wintra jistě patří k těm méně známým filmům se skvělým Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli , o to více překvapí svou lehkostí a množstvím skvělých hlášek . Svým tématem – postoj vrchnosti a mocipánů ke vzdělání a umění vůbec – si uchoval naprostou aktuálnost až do dnešních dnů, až si člověk povzdychne, jak málo se od té doby změnilo. Za pozoronost stojí mimo jiné i často opomíjená hudební stránka filmu. Příjemný film s trvale platným poselstvím. ()

Logicomix

Upřímně řečeno nechápu vysoké hodnocení tohoto filmu. Jedná se přinejlepším o průměrný snímek. Sociální drama ze „školního prostředí“ nevytrhne ani solidní obsazení. Z. Štěpánek má své momenty, ale zbytek herců toho zde k hraní mnoho nemá. Film ve mně vybudil zájem o tehdejší vzdělávání chudých, ale to je vše. ()

Andrmen221

Štěpánek, Marvan, Smolík, Trégl, Kreuzmann, Rašilov a mladí Brodský s Vinklářem… mám ještě něco dodat? Podmanivá hudba, hezky natočený film rok po ukončení druhé světové. Historické filmy nám v tomto období zkrátka šly. ()