Kdysi se většina dřeva z horských lesů dopravovala na pily po řekách. Voraře postupně vytlačily nákladní automobily a železnice, oni však stále vzpomínají na dny své slávy a romantiku vodních putování. Dvěma zkušeným starým plavcům Váňovi a Šindelářovi se podařilo prosadit návrat ke starému způsobu alespoň pro jednu cestu. Sehnali si partu podobných nadšenců a vory svázané z klád se mohou vydat po říčním proudu... (oficiální text distributora)

arcticsky

Absolutně nesnáším komunistické agitky, ale na toto se dalo koukat. Opět zdůrazňuji - KOUKAT ! Příroda, lesy, řeka.... Je dobré ale vypnout zvuk... ()

Vesecký

Milá komedie s vynikající plejádou našich herců od předválečných po právě začínající - to je největší plus filmu. Naopak je tu mírně nadneseno budovatelské úsilí 50. let, které někdy zabíhá do schématičnosti. Parta dědků se dá dohromady a po třiceti letech zachraňuje národní bohatství před zkázou, když dokáží doplavit přes všechny těžkosti kmeny k daleké pile a sklidí za to bouřlivé ovace (asi nejslabší scéna filmu je ta závěrečná, ale to s tenkrát nosilo). Pro mne je ten film klasikou české komedie 50. let, promítal se nesčetněkrát a předchozími generacemi byl velmi oblíben, takž čtyři hvězdičky. Marvan hraje svým typickým způsobem, stěží jsem poznávat v roli nahluchlého voraře Jiřího Plachého v jednom z jeho posledních filmů před sebevraždou. A usmát jsem se musel Theodoru Pištěkovi v roli stranického předsedy, když ho máme v paměti jako bodrého měšťanostu nebo sedláka... ()

johnymdoe odpad!

Komunistický žvást. Po 15ti minutách sledování kdy uvědomělí mladí raděj jdou stavět kravín než by hráli fotbal jsem znechuceně vypnul. ()

pipapa

Budovatelská témata, kolektivismus apod. mi rozhodně nevadí, naopak, ale i budovatelský film musí mít nějaký ten "šmrnc", aby se divák při tom budování také pobavil. Plavecký mariáš, bohužel, žádný"šmrnc" nemá. Tvůrci vsadili na hezké exteriéry a kvalitní herce a vyznění samotného příběhu je asi už příliš nezajímalo. Natočeno fádně, otravně, bez dynamiky, v podstatě pouze jen s jednou/jedinou dějovou linií. Postavy lezou neustále sem a tam a dohadují se, kdo a jak splaví dřevo po řece na pilu, než docela shnije. Socialistický realismus se zde scvrkl jen na snůšku šedivých budovatelských klišé. ()

Véronique

I přesto, že film je černobílý, je moc malebný a příroda je opravdu krásná. Navozuje to pěknou letní atmosféru... Jaroslav Marvan,jako vždy, rozsvítí příběh i zde. Jeho "živočišnost" je neopakovatelná, za zmínku stojí také přítomnost mladičké Květy Fialové. ()

Trixi

Sice taková agitka poplatná době, ale když to trochu opomenem, tak prostě - Marvan je Marvan. A i Fiala, Nezval, Pištěk, Plachý................ ()

BigBang

Pitomá agitka, ale dá se na to dívat. Méně obvyklá sestava staré generace herců. Skvělé záběry na plovoucí vory. Archetypální pohledy skrz celý film na trojici dědků u vesel. Vypadají trochu jako skupina Katapult, mohlo by se to pustit na pozadí. Jen je dost vidět, že p. Marvan je o dva roky mladší než jeho filmový syn. Za zmínku stojí i jeden z řady záporáků p. Mareše. ()

Hannibal1913

Že ten film je bolševická agitka, to je sice fakt, ale nic to nemění na tom, ze to má kvalitu. A plavit dřevo po vodě je snad aj pro největší EkoKus velmi uvědomnělá činnost, ne? Echt příroda je další plus. Líbilo i na třetí shlédnutí. ()

Vikinec

Snad k tomu přispělo pár dobře mířených panáků, možná i to, že jsem těsně před tímto filmem viděl jiný skvost "Za volantem nepřítel", ale rozhodl jsem se nedat Plavečáku svůj obligátní budovatelský odpad. Příběh je samozřejmě jednoduchoučký, postavy jednoznačné, láska ryzí a příroda panenská. Zjevuje se tady však nová akční hvězda českého filmu, Bruce Willis zestátněné kinematografie, nezdolný hrdina a vzor všech mladých - Jaroslav Marvan, který své nadlidské záchranářské schopnosti projevil i v Železném Dědkovi. Takže na agitační hovadinu slušné 2. ()

FrankieCZ

Dějově je to samozřejmě poplatné době vzniku, ale podíváme-li se na tehdejší situaci trochu blíže, je dost pravděpodobné, že většina plavců skutečně byla komunisty, nebo sociálními demokraty (tedy značně levicově zaměřenými voliči), takže to že "pracují pro kolektiv" není až tak zvláštní. A film má (podobně jako Stíhán a podezřelý) nezanedbatelnou historickou hodnotu, protože zachycuje zmizelé řemeslo (prameny vedou skuteční plavci). ()

subic

A davy přihlížejících u řeky skandují: Ať žijou dědkové, ať žijou dědkové. Proměna staré vzpomínky a slávy vorařů ve skutečnost, alespoň jednou, alespoň ve filmu. I když se jinak jedná o ukrutnou stranickou agitaci. ()

ostravak30

Jasně...není to nejkvalitnější film naší historie. Ono se jich taky v 50. letech moc neudělalo, ale já mám tyhle starší snímky rád. Tak za prvé, odráží dobu. Není lepší důkaz a svědek tehdejší doby než film přímo z té doby. Jasně, agitace tady funguje dokonale. Podobně jako ve filmech s Andělem na letní dovolené a na horách. Ale tomu všemu dodává nějaké větší kouzlo pan Marvan. Mohl on za to, že žil v době komunismu a takové filmy prostě brát musel? Ano, hrál i v kvalitnějších, ale když přišla nabídka, tak herec jeho kvalit ji prostě vzal a neofrňoval se nad tím, co musí hrát. Navíc byla taková doba a nevím, jak by to fungovalo, kdyby zrovna v podobných snímcích hrát odmítl. Možná by dostal zákaz na pořád, kdo ví. Dávám nízké hodnocení, protože sám pan Marvan všechno nezachrání. Mě agitka komunismu až tak nevadí, když na ten film chci koukat, tak už holt musím počítat s tím, že tam je. Mě spíš vadí, že se ve snímku toho až tak moc neděje a že není zase až tak vtipný ač je brán jako komedie. To už i zmíněné filmy s Andělem byly zábavnější. Ale na dobový snímek, navíc s panem Marvanem, ať je jaký je, se stejně rád podívám znovu. ()