• Austrálie

Austrálie, 1981, 110 min

Peter Weir

Russell Boyd

Robert Stigwood

Peter Weir je kvalitný režisér, ale z tejto látky mohol vyťažiť aj o čosi viac. Gallipoli je ale dobrý film, ktorý sa oplatí si pozrieť. Mel Gibson v jednej zo svojich starších úloh podáva tradične dobrý výkon a spolu s austrálskymi hercami vytvorili zaujímavé postavy. Záver filmu tvorí jednu z najsilnejších častí filmu a tak je škoda niektorých slabších miest, ktoré zhoršujú inak pozitívne hodnotenie.(7.8.2004)

U režiséra bez slabých míst Petera Weira si odborná kritika i samotný divák cení mimo jiné toho, že ani po odchodu z rodné Austrálie neslevil ze svých osobitých představ a nároků a pokračoval v laťce, kterou si sám nastavil u protinožců. Bezmála třicet let staré protiválečné a tragicky laděné drama Gallipoli o „zbytečném“ masakru australských vojáků u tureckého pobřeží během první světové války upoutá svou čistotou i velkorysostí, podpořenou krásou filmové kamery (za ní se po boku jiného slavného Australana Russella Boyda učil dnes oscarový John Seale). Zlomový byl film nejen pro Weira, ale i představitele jedné z hlavních rolí – Mela Gibsona. Svůj vstup do Hollywoodu pak stvrdili následnou spoluprací, dramatem Rok nebezpečného života.(5.4.2010)

{671/1001} Závěrečné scény ze samotného Gallipoli na jedničku, vata předtím překvapivě docela dobrá, ale přece jen bych od válečného filmu čekal víc války. Chápu, že pro Weira tohle nebyl obyčejný válečný film, ale snaha v jeho kabátě prodat určitou myšlenku, která celým filmem prostupuje. Z tohoto úhlu pohledu se dá absence války v cca 4/5 filmu pochopit, nikoliv ale zcela odpustit, protože v některých scénách už jsem si připadal jako ve Zkrocené hoře. Nic to ale nemění na tom, že Weir je výborný režisér a Gallipoli výborný film, i když, jak už jsem napsal, mohl být možná mnohem lepší. A možná taky ne, možná by to bez rozsáhlého úvodu nebylo v závěru tak úderné. Kdo ví... 80 %(27.8.2013)

Při sledování Gallipoli jsem si vybavil český Tobruk a uvědomil jsem si, jaký je rozdíl mezi tím, když točí někdo, kdo se snaží a chce, a tím, kdo umí a má prostředky. Gallipoli je výpravný snímek o jedné ne tak známé válečné epizodě 1. světové války, kdy se díky Churchillově nápadu vyřadit Turecko z války nečekaným vyloděním v blízkosti Istanbulu a rozhodným útokem na hlavní centrum Osmanské říše dostali do centra válečné vřavy australští vojáci a dostali lekci ze zákopové války, když původní Churchillovy plány vzaly díky houževnaté Atatürkově obraně rychle za své. První půle filmu nám představuje hlavního hrdinu a jeho romantizující mladické představy o kariéře u armády a vznik přátelství se svým sportovním konkurentem v podání Mela Gibsona. Film nikam nespěchá, ale není to ke škodě věci. Weir umí zprostředkovat atmosféru a vyprávět příběh tak, aby se zapsal do mysli diváka. V druhé půli pak houstne napětí po prvních bojových zkušenostech, abychom byli v závěrečné scéně svědky bezpříkladného masakru. Celkový dojem: 80 %. Není to film, který bych řadil do absolutní žánrové špičky, ale nic podstatného mu na druhou stranu nemůžu vytknout.(12.5.2013)

Smutné drama o přátelství dvou kamarádů, kteří se potkali na běžeckých závodech v Austrálii a poté se vydávají na dobrodružnou, pro jednoho ale tragickou, cestu, která končí v zákopech na březích Gallipoli. Spíše než válečným snímkem je to silný příběh o přátelství a dlouhé cestě, ale jako protiválečný film je hodně působivý. Celkově mě to ale tak nějak nechytlo. Jsou určitě lepší protiválečné snímky. Líbilo se mi ale prostředí v Egyptě, až velmi skutečné. Výkony hlavní dvojice Gibson a Lee jsou asi to nejlepší, co mi film dal. Mezi 4* a 3*.(13.3.2010)

• - Film byl nominován na Zlatý globus v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v jížní Austrálii. (Terva)

• - Russell Boyd získal za jeho práci na snímku cenu Australské společnosti kameramanů. (Terva)