poster

Gallipoli

 • anglický

  Gallipoli

 • slovenský

  Gallipoli

Drama / Válečný / Dobrodružný / Historický

Austrálie, 1981, 110 min

Režie:

Peter Weir

Scénář:

David Williamson

Kamera:

Russell Boyd

Producenti:

Robert Stigwood
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sir-Filip
  ***

  Zdá se neuvěřitelné, jak se dá plýtvat lidskými životy. První světová válka byla jedním velkým vojenským fopa. Nenašli bychom příliš mnoho dobrých velitelů, kteří byli schopni v této válce racionálně uvažovat. Gallipoli, jakožto noční můra australanů a novozélanďanů, je totéž, co Somma pro brity, či Verdun pro francouze. Za britské impérium zde položilo nesmyslně život tisíce vojáků. O tomto "nesmyslu" však vypráví až závěrečné dějství filmu a to je podle mě velká škoda. Do té doby se film hodně utápí v nudných nic neříkajících pasážích, ve kterých se o válce jen mluví, a to více či méně s humorem. Výcvik také nepřipomíná pověstný vojenský drill, kterým museli určitě vojáci projít. Armáda se zde jeví po 3/4 filmu jako naprostá ulejvárna, kde se člověk vlastně baví. Takhle to určitě nebylo a není. Uvítal bych daleko více opravdu "válečných scén", pocity zoufalství a beznaděje, o něž se Weir sice pokouší, ale je to až příliš pozdě. Takže - na podívání to určitě je, ale žádný zázrak to rozhodně není!!! "ENJOY IT !!!"(20.1.2010)

 • frashmaker
  ****

  Stoupající hvězda Mela Gibsona zde zazářila v celé své kráse. Byť i on mi příjde jedním z herců, kteří ve všech filmech hrají stejný charakter, tak ho hraje skvěle a není mu co vytknout. Celý film člověka provází bezbřehá pohoda, která se ke konci začíná pozvolna přetvářet v jakousi krizi bytí a v příjemně nepříjemné obavy o život hlavních hrdinů. Konec je jen příjemně nepříjemnou tečkou za kvalitním snímkem, který absurditu války staví do pozadí vztahu mezi dvěma kamarády.(6.7.2011)

 • Maq
  **

  Podezřívám tento film z něčeho, co jsem u Australanů pozoroval již ve více filmech i při jiných příležitostech. Oni totiž mají pocit, že ve 20. století dvakrát pomáhali imperiální Británii z jejích globálních průserů, a vždycky byli diskriminovaní, skoro jen kanónenfutr. Tenhle film takto jednoznačně vyznívá, ale realita byla přece jen jiná. --- Je myslím dost zřejmé, o co Weirovi šlo: ukázat, jak je mladý a nadějný život nesmyslně a neodvolatelně zničen válkou. No dobrá, jenže má-li to implikovat, že válka jako taková je jen nesmyslným a zbytečným ničitelem životů, musím oponovat. Válka není a priori zbytečná a pochybuji, že je hloupější než život v míru. Nápadný a drsný rozdíl je v tom, že všechny chyby a blbosti, které lidé dělají v každém okamžiku, mírovém stejně jako válečném, se ve válce vymstí bleskurychle a definitivně, zatímco v míru leží na člověku jako mokrá deka, ze které se marně vymotává přibližně 75 let.(7.8.2013)

 • Mishqo
  ****

  80-85% ... Po dlhšom čase som konečne narazil na niečo z WWI a nie z WWII a stálo to za to. Bitka o Gallipoli, na ktorú spojenecké vojská nespomínajú v najlepšom. Skromný austrálsky film, ktorý mieša pocity hrdosti brániť svoju krajinu (ktorá síce aj tak v bezprostrednom ohrození nebola a mnohí ani nevedeli o čom táto vojna je) a vyjadrenia o zbytočnosti zúčastňovania sa týchto bojov. Na pozadí náhodného ale silného priateľstva dvoch mladíkov (Gibson a Lee). Sprevádzané krásnou hudbou a úžasne ponurou výpravou.(18.6.2015)

 • fragre
  ***

  Film, který nepostrádá působivosti, i když mi připadá, že nedrží zcela pohromadě a rozpadá se na dvě části. V první dlouhé části (cesta do války) občas zdlouhavý, v druhé části sevřenější a působivější. Dost mi tam vadila ta elektronická muzika, zcela se míjela s obrazovou složkou. Zajímavé, že budoucí hvězda Mel Gibson hraje v tak protiválečném filmu, když pak byl schopen účinkovat v tak propagandistické slátanině jako Údolí stínů.(24.2.2011)

 • - Film byl nominován na Zlatý globus v kategorii nejlepší film. (Terva)

 • - Ve filmu byly používány pušky Lee- Enfield a revolvery Webley. (K98)

 • - Natáčení probíhalo v jížní Austrálii. (Terva)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace