• slovenský

Peter Weir

David Williamson

Russell Boyd

Robert Stigwood

Zdá se neuvěřitelné, jak se dá plýtvat lidskými životy. První světová válka byla jedním velkým vojenským fopa. Nenašli bychom příliš mnoho dobrých velitelů, kteří byli schopni v této válce racionálně uvažovat. Gallipoli, jakožto noční můra australanů a novozélanďanů, je totéž, co Somma pro brity, či Verdun pro francouze. Za britské impérium zde položilo nesmyslně život tisíce vojáků. O tomto "nesmyslu" však vypráví až závěrečné dějství filmu a to je podle mě velká škoda. Do té doby se film hodně utápí v nudných nic neříkajících pasážích, ve kterých se o válce jen mluví, a to více či méně s humorem. Výcvik také nepřipomíná pověstný vojenský drill, kterým museli určitě vojáci projít. Armáda se zde jeví po 3/4 filmu jako naprostá ulejvárna, kde se člověk vlastně baví. Takhle to určitě nebylo a není. Uvítal bych daleko více opravdu "válečných scén", pocity zoufalství a beznaděje, o něž se Weir sice pokouší, ale je to až příliš pozdě. Takže - na podívání to určitě je, ale žádný zázrak to rozhodně není!!! "ENJOY IT !!!"(20.1.2010)

Stoupající hvězda Mela Gibsona zde zazářila v celé své kráse. Byť i on mi příjde jedním z herců, kteří ve všech filmech hrají stejný charakter, tak ho hraje skvěle a není mu co vytknout. Celý film člověka provází bezbřehá pohoda, která se ke konci začíná pozvolna přetvářet v jakousi krizi bytí a v příjemně nepříjemné obavy o život hlavních hrdinů. Konec je jen příjemně nepříjemnou tečkou za kvalitním snímkem, který absurditu války staví do pozadí vztahu mezi dvěma kamarády.(6.7.2011)

• Maq

Podezřívám tento film z něčeho, co jsem u Australanů pozoroval již ve více filmech i při jiných příležitostech. Oni totiž mají pocit, že ve 20. století dvakrát pomáhali imperiální Británii z jejích globálních průserů, a vždycky byli diskriminovaní, skoro jen kanónenfutr. Tenhle film takto jednoznačně vyznívá, ale realita byla přece jen jiná. --- Je myslím dost zřejmé, o co Weirovi šlo: ukázat, jak je mladý a nadějný život nesmyslně a neodvolatelně zničen válkou. No dobrá, jenže má-li to implikovat, že válka jako taková je jen nesmyslným a zbytečným ničitelem životů, musím oponovat. Válka není a priori zbytečná a pochybuji, že je hloupější než život v míru. Nápadný a drsný rozdíl je v tom, že všechny chyby a blbosti, které lidé dělají v každém okamžiku, mírovém stejně jako válečném, se ve válce vymstí bleskurychle a definitivně, zatímco v míru leží na člověku jako mokrá deka, ze které se marně vymotává přibližně 75 let.(7.8.2013)

80-85% ... Po dlhšom čase som konečne narazil na niečo z WWI a nie z WWII a stálo to za to. Bitka o Gallipoli, na ktorú spojenecké vojská nespomínajú v najlepšom. Skromný austrálsky film, ktorý mieša pocity hrdosti brániť svoju krajinu (ktorá síce aj tak v bezprostrednom ohrození nebola a mnohí ani nevedeli o čom táto vojna je) a vyjadrenia o zbytočnosti zúčastňovania sa týchto bojov. Na pozadí náhodného ale silného priateľstva dvoch mladíkov (Gibson a Lee). Sprevádzané krásnou hudbou a úžasne ponurou výpravou.(18.6.2015)

Film, který nepostrádá působivosti, i když mi připadá, že nedrží zcela pohromadě a rozpadá se na dvě části. V první dlouhé části (cesta do války) občas zdlouhavý, v druhé části sevřenější a působivější. Dost mi tam vadila ta elektronická muzika, zcela se míjela s obrazovou složkou. Zajímavé, že budoucí hvězda Mel Gibson hraje v tak protiválečném filmu, když pak byl schopen účinkovat v tak propagandistické slátanině jako Údolí stínů.(24.2.2011)

• - Film byl nominován na Zlatý globus v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Ve filmu byly používány pušky Lee- Enfield a revolvery Webley. (K98)

• - Natáčení probíhalo v jížní Austrálii. (Terva)