Zelená karta

• Francie

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

Tenhle film jsem viděl před pár lety takže ale jakmile sem ho tu uvidělu vybavilo se mi dost známých situací a hlavně výborné výkony jak Gerarda tak jeho hnědovlsé kolegyně s krásným širokým úsměvem. Jestli jste viděli Čtyři svatby a jeden pohřeb tak v tomhle filmu asi zahrála svou roli ještě o něco lépe. Už jen ta myšlenka.Poznej někoho za dva dny tak, aby si o něm věděl vše. Povídám vše, ne jen základní věci.Vše od kartáčku na zuby po parfém. Až si tenhle film prohlédnete (utoníte nějakou tu slzičku) tak se zamyslete jestli víte dost o svých přátelích a zjistíte že možná nevíte skoro nic. O partnerech se radši nezamýšlejte mohlo by to mít nedozírné následky(18.3.2007)

Weir není zrovna typ režiséra, který by stavěl na dynamickém ději, gradaci scény, či těžkotonážních emocích a tak je Green Card sice solidní, avšak nikterak extra zábavnou komedií. Úvod je nepřehledný a seznámení diváka s hlavními postavami relativně nemotorné. Poté následuje trochu kostrbatá honba za vysněným cílem (karta, resp. skleník) a nakonec nesmí chybět trochu toho klišé, avšak způsob, jakým k němu dojdeme je více než solidní. Žádné stokrát viděné rádoby romantické scény, minimum patosu. Po celou dobu vidíme jen svěží a relativně bystře zahrané/napsané scény. Nic extra, ale jakožto jednohubka na odpoledne je to ucházející.(20.8.2007)

70 % - Já nevím, no... K dokonalosti a bezchybnosti podle mě Zelené kartě poměrně dost chybí. Špičkování a dohady mezi GD a AMD jsou skvělé, také všechny prekérní situace, které se díky jejich situaci rodí, jsou výborné. Akorát jsem z toho necítil silnější pocit jejich vzrůstající náklonnosti, rodící se lásky, citů... Pár pohledů do pseudoalba nebo okouzlený pohled při recitativu básně za doprovodu klavíru je málo. To tam Weir vecpal jaksi mimochodem. Pokud by Zelená karta byla i v tomto ohledu stejně propracovaná jako zbytek, určitě bych si ji užil mnohem víc. Přece jenom, je to film romantický, takže té vznikající romance tam mělo být víc.(30.7.2007)

!!! ---- SPOILER ---- !!! Osviežujúci zážitok, pretože najslabšia je Zelená karta presne tam, kde iní podávajú vrcholný výkon. Aspoň pre mňa bola kontrola v "ich byte" doslova utrpením; až takí hlupáci neboli, aby sa nezvládli aj lepšie pripraviť. Ale to je len epizóda. Inak bez výčitiek, to pre žáner najdôležitejšie (chémia medzi ústrednou dvojicou) zafungovalo až tak, že som pri finálnom lúčení veril obom každé slovo a mal tak z toho úplný happy end. A vôbec mi to nevadí.(25.1.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $29,888,235Tržby Celosvetovo $38,700,000║ Prvá tretina filmu dosť rozpačitá, dej nedokáže nijak zvlášť upútať, potom to začne naberať grády a dej sa začne rysovať do celkom príjemnej ľahkej drámy aj vďaka rozdielnym charakterom ústrednej dvojice, svoje čaro tu spraví aj sprievodná hudba od Hansa Zimmera. /60%/(7.6.2009)

• - Skladba, kterou hraje paní Adlerová (Victoria Boothby) na večírku, je Chopinův valčík „Na rozloučenou“ (L'Adieu), v A dur, op. 69. (Idée_fixe)

• - První anglicky mluvený film pro Gérarda Depardieu. (Karlos80)

• - Peter Travers, filmový kritik z časopisu Rolling Stone, popsal film jako "okouzlující romantický bombónek". (Terva)