Zelená karta

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

• kingik

Film mě neoslovil. Herecké výkony velmi lákavých protagonistů jako je Gérard Depardieu a tehdy ještě neodkvetlá a žhavá kost Andie MacDowell ke mně dostatečně nepronikly. Na vině je jednoznačně režie Petera Weira. Jak já toho chlapa nemusím. S tímto režisérem dlouhé roky bojuji a ptám se pro koho je vlastně příběh francouzského emigranta a newyorské vegetariánky vlastně určen??? Milovník komedií se nezasměje, tedy zasměje se, ale nechci uchichtnutí, ale chci ohlušující smích a ptám se je tam scéna, kdy se budu válet smíchy po zemi se slzami v očích?! Není! Ten film se šine jak housenka a zábavný je asi jako Vladimír Hron. Ale ano, dialogy mají jistý půvab, ovšem jako celek je to nuda převeliká. A mezi Depardieu a MacDowell není pořádná chemie. Mně tahle dvojice k sobě nepasovala. Panovala mezi nimi určitá disfunkčnost. a nevím čím to přesně bylo způsobeno. Něco jako kdyby jste k Megan Fox obsadili Jirku Krytináře. Je mně líto, ale já ji v jejich hezkém a líbezném vztahu neobjevil nic. Ovšem zjistil jsem, jak perfektní je to film pro zhmotnění abstraktního pojmu jménem nuda. Každá scéna chtěla být až moc realisticky romantická, což je prvek a záměr neotřelý, ale Depardieu zkrátka není ten typ, sice to ustál, ale není to typ pro takový zamilovaný film. Podle mě je herecky jinde. Andie MacDowell sem zapadá o mnoho lépe, ale mám pocit, že film by sama neutáhla. A Peter Weir? To je nejnudnější režisér, kterého znám. Opravdu jsem "wejral", jak dlouho mu trvá instruovat scénu, která by se klidně dala zkrátit o polovinu a nic zásadního by se nestalo. Nedaří se mu ani v nejmenším zahustit děj a i když se dá hovořit, že příběh má svůj originální rukopis, tak přes značné množství roztahaných scén, jsem ho nedokázal naplno ocenit. Film mně mnohdy připadal o mnoho delší než ve skutečnosti je. Mnoho diváků se však nechá zlákat na značku Weir-Depardieu-MacDowell a pokud mají rádi dialogové komedie v nichž to má údajně mezi hlavní dvojicí jiskřit, tak pak objevili romantickou komedii u které se budou dobře bavit. Bohužel, já takové divácké štěstí neměl. Pro mě utrpení. Po filmu jsem byl opravdu hodně zelený a to i bez karty. Asi vzteky, jak to je přechválené. Mé hodnocení: 20%(2.7.2014)

Weir není zrovna typ režiséra, který by stavěl na dynamickém ději, gradaci scény, či těžkotonážních emocích a tak je Green Card sice solidní, avšak nikterak extra zábavnou komedií. Úvod je nepřehledný a seznámení diváka s hlavními postavami relativně nemotorné. Poté následuje trochu kostrbatá honba za vysněným cílem (karta, resp. skleník) a nakonec nesmí chybět trochu toho klišé, avšak způsob, jakým k němu dojdeme je více než solidní. Žádné stokrát viděné rádoby romantické scény, minimum patosu. Po celou dobu vidíme jen svěží a relativně bystře zahrané/napsané scény. Nic extra, ale jakožto jednohubka na odpoledne je to ucházející.(20.8.2007)

Vždycky jsem říkal, říkám a říkat budu, že v žánru romantické komedie jde o to, čím je tento ozvláštněný a netradiční. Aby byl zajímavý a nápaditý. Tady jde tohle všechno ruku v ruce - netpická ústřední dvojice, originální nápad, univerzální (skvělý) režisér a naprosto dokonalý (nepatetický a hlavně nedoslovný) konec. VY MÁTE VÍC RÁDA KYTKY NEŽ LIDI.(11.4.2007)

Krásný a dojemný film. Peter Weir je skvělý režisér a myslím, že ještě lepší scenárista. Scénář filmu naprosto originální, vtipný a chvílemi zároveň velmi dojemný až smutný. Gérard Depardieu nepatří mezi mé oblíbené herce, ale to je nejspíš tím, že ho moc neznám. Viděl jsem ho v opravdu málo filmech. Zde, ale podle mě předvedl jeden z nejlepších výkonů své kariéry. On je výborný herce, o tom žádná. Andie MacDowell byla samozřejmě také vynikající a neumím tento film si bez ním neumím představit. Samozřejmě ani bez Gérarda Depardieua:-). George Faure a Bronte by bez těchto dvou nebyli takovými jaké je ve filmu vidíme:-). Ostatní herci byli též velmi dobří. Kamera velmi dobrá. Pěkné záběry jednotlivých postav při klíčových scénách. Především záběr Georgeho hry na piano. Hans Zimmer složil krásnou a podmanivou hudbu a ze soundtracku mám nejraději skladbu Restless Elephants. Nebál bych se ho nominovat na Oscara. Zvuk, střih, masky, hlavně ta Depardieuovo, skvělé, kostýmy i výprava také. Nejlepší scénou je pro mě scéna kdy George hraje na piano a nejsilnější je finální scéna s rozhovorem a rozloučením. Film skončil smutně, ale pobavil. A to mám na romantických komediích rád. Celý film je nesmírně vtipný a na konci je smutný, někdy až tragický. Zelená karta je krásná romantická tragikomedie, která si zaslouží to nejlepší hodnocení. Bohužel jen jedna nominace na Oscara za původní scénář. Já bych nominoval i oba hlavní herce a klidně i Hanse Zimmera za nejlepší hudbu. Alespoň, že na Zlatých globech uspěl:-). Skvělý a výtečný film. Takhle by měla vypadat romantická komedie. Podle mě jedna z nejlepších romantických komedií všech dob.(31.8.2017)

Určitě jedna z nejlepších romantických komedií, zaručí skvělou zábavnou podívanou. Je vystavěná na vtipném příběhu, protikladných povahách partnerů v podobě bouřlivého, poživačného ale zároveň něžného francouzského hudebníka George a Bronte. Georg, kterého skvěle hraje můj oblíbenec Gérard Depardieu, potřebuje povolení k práci a bydlení (zelenou kartu) v USA. Bronte je jeho úplný opak, vegetariánka pečující o rostliny v prostředí newyorské komunity s velkým střešním bytem se skleníkem. Aby získala pronájem, potřebuje rychle manžela:-). Spousta emocí, zápletek a vtipných situací jsou společně propojené do obdivuhodného filmu.(5.2.2007)

• - První anglicky mluvený film pro Gérarda Depardieu. (Karlos80)

• - Peter Travers, filmový kritik z časopisu Rolling Stone, popsal film jako "okouzlující romantický bombónek". (Terva)

• - Film získal dva Zlaté glóbusy, a to v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec v hlavní roli, o kterého se zasloužil Gérard Depardieu. (Terva)