Zelená karta

• Francie

Zelená karta

Komedie / Romantický

Austrálie / Francie / USA, 1990, 103 min

Úžasne zábavná romantická komédia s mojim obľúbeným prerasteným Gérardom D. Z nenápadného pomáhača v kuchyni sa vykluje sympatický talentovaný "kvázi" umelec, ktorý svojim predstavením politického baletu už navždy zostane špičkou klavírnej avantgardy. :))) Všetky peripetie s narýchlo vymysleným sobášom len prinášajú smiešne situácie.(5.11.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $29,888,235Tržby Celosvetovo $38,700,000║ Prvá tretina filmu dosť rozpačitá, dej nedokáže nijak zvlášť upútať, potom to začne naberať grády a dej sa začne rysovať do celkom príjemnej ľahkej drámy aj vďaka rozdielnym charakterom ústrednej dvojice, svoje čaro tu spraví aj sprievodná hudba od Hansa Zimmera. /60%/(7.6.2009)

Překvapivě se mi hlavní představitelé k sobě hodili, stále tomu nevěřím, ale je to tak. Celou dobu jsem jim držela palce, Bronty aby si uvědomila, kdo je pro ni ten pravý a Georgovi aby to nezvoral. Monticello - to je to slovo, které to celé pokazilo. Taky nechápu, proč hlavní hrdinka neměla jiný jako např. Nivea či Dove, na tom není nic k pokažení!(7.7.2009)

Pri slovnom spojení "romantická komédia" sa mi ježia vlasy na hlave, tento žáner mi nič nehovorí... Isté však je, že spolu s Love Actually je Zelená karta asi tým najlepším, čo sa v danej oblasti natočiť dá. Skvelý Depardieu je absolútne prirodzený, verím mu úplne všetko a viem si predstaviť, že jeho repliky mu hovorili z duše a bol s nimi stotožnený aj v civile :) Námet a zápletka je výborná, o vtipné situácie nie je núdza a zároveň je to film, ktorý vás môže nakopnúť k zamysleniu, možno na základe neho si uvedomíte aké dôležité je žiť naplno a vykašlať sa na život podľa pravidiel...(tých domnelých pravdaže...) Film plný zaujímavých kontrastov: upätá vegetariánka versus mäsožravý, francúzsky gurmán, bývalý kriminálnik, divoch a večný rebel-mestská betónová džungľa vs. prekrásny Brontein skleník-surový ruch veľkomesta, trúbenie áut vs. nádherná hudba s nádychom afrického folklóru, ešte podporená Enyou a Mozartom... Inteligentná, romantická zábava s vynikajúcimi hereckými výkonmi, myšlienkou a pár hláškami, ktoré mi zostali v hlave dodnes. ("...sloni byli už zase neklidní...")(6.5.2008)

Na nadpriemerných 80% túto podarenú romantickú komédiu Austrálčana Petra Weira, ktorý ňou prekvapivo úspešne a nečakane hladko emigroval do USA, povyšuje krásna hudba (Hans Zimmer, Enya), netradičná, ale o to pôvabnejšia a sympatickejšia dvojka MacDowell/Dépardieu, hra na klavír, realistická koniec a Bronteina strešná záhrada.(27.12.2004)

• - Film získal dva Zlaté glóbusy, a to v kategoriích nejlepší film a nejlepší herec v hlavní roli, o kterého se zasloužil Gérard Depardieu. (Terva)

• - Peter Travers, filmový kritik z časopisu Rolling Stone, popsal film jako "okouzlující romantický bombónek". (Terva)

• - První anglicky mluvený film pro Gérarda Depardieu. (Karlos80)