Volná adaptace stejnojmenného románu Jarmily Glazarové, realizovaná režisérem Jiřím Weissem, zachycuje nerovné manželství dvou povahově protichůdných lidí, starší, citově prázdné ženy a jejího mladšího manžela, milovníka přírody, umění a krásy. Jako třetí, rozhodující činitel, vniká mezi tyto dva lidi mladičká schovanka Jana, která hluboce přilne k otčímovi. Také on k ní chová jiné city než jen otcovské. Prokletí maloměstského domu však nedovedou překonat.

Režisér Jiří Weiss dokázal nejen sugestivně vylíčit dusné a nelaskavé prostředí, ale především velmi pečlivě vybral herecké představitele tohoto zvláštního trojúhelníku. Křehká krása Jany Brejchové, strhující herecká kreace Jiřiny Šejbalové a rovněž skvělý výkon Miroslava Doležala zaujaly diváky i kritiky hned při premiéře v prosinci 1957. Film získal na MFF v Benátkách 1958 cenu FIPRESCI. (oficiální text distributora)

Cushing

Jeden z nejlepších československých filmů, komorní drama par excellence. Můžu vidět znova a znova a furt nemám dost. ()

Thommie

Velmi přesvědčivě zahráno, deprese z toho pořádně sálala a Jiřina Šejbalová byla správně nesnesitelná :) Nesnášel jsem ji od první chvíle do poslední. Až si myslím, že k nám divákům mohl být režisér milosrdnější. ()

Natabar

Píšu sice 4*, ale výkon Jiřiny Šejbalové je snad na 6* (stejně tak kamera a režie). Delikatesa. (A bezvadný materiál na studium fixací.) ()

lucascus

Perfektní herecký výkon Jiřiny Šejbalové bohužel nestačí, abych mohl plně ocenit kvality tohoto filmu. Ano, Šejbalová je opravdu skvělá, Brejchová zatím ještě průměrná, zaujala mě ještě stará Skrbková, ovšem samotná látka zas tak silná nebyla, dalo se z ní určitě vytěžit mnohem více. Kdyby v hlavní roli nevystupovala právě Šejbalová, film by jistě zapadl tak jako většina filmů padesátých let... ()

Autogram

Tomu hovorím filmárske umenie. Stačí jednoduchý príbeh a trojica skvelých hlavných postáv doplnená pár figúrkami. Z hlavných postáv hrajú prím ženy a hlavne tá staršia je úplne nezabudnuteľná so svojimi hláškami a scénami. Jana Brejchová je asi najkrajšia zo všetkých filmov, detsky nevinná a zároveň skryto túžobná. Ústredná milostná pieseň bola toľko krát prerušená, a ani som nedúfal, že ju budem počuť kompletnú, ale predsa... Naviac veľavýznamné kamerové detaily podania rúk, na začiatku aj na konci, a ďalšie geniálne zábery ako trik so zrkadlom alebo ranná hygiena. –––– Robertku, vezmi si med! Med čistí hlas. –––– Chlupek! Ale, ale! Zase vyrost. Zlobivý chloupek. –––– Ruku líbám. Bylo mi ctí. Milostivé pani matce není dobře? ()

jatamansi

Glazarová a její pravda o tom, jak funguje manželství věkově odlišných partnerů. Tady je mladší muž a stará žena se vší silou snaží se mu vyrovnat a stále líbit. Jiřina Šejbalová byla Paní herečka a ve Vlčí jámě je jako vnucující se a lásku vyžadující manželka a ž směšná a dotíravá, neustále potřebující být o lásce ujišťována. A její mladý manžel Miroslav Doležal ji o tom dokáže poměrně zdatně přesvědčovat do doby, než na scénu vstoupí mladá, krásná a romantický bytost Jana Brejchová. Drama v čistém slova smyslu a jak se tak probírám českou kinematografií z roku 1957 tak jasná jednička. A v uších mi zní ten nešťastný Doležal“ „Jsi všechno to, co mohlo být, a nikdy nebude.“ ()

Sdoom

Jiřina Šejbalová je vskutku sugestivní, její terorizování a komandování bych na vlastní kůži opravdu zažít nechtěl. Ale bohužel je to jediné, co mě na filmu zaujalo. ()

vitekpe

Psycho drama jak se patri, kazda figura vyhrocena do maxima. Sejbalova jako hloupa uzurpatorka demonicka, Brejchova ustrasena subinka, Dolezal had ktery je vlastne porad pryc, sluzka jako nekromantka...husty. Ale diky tomu taky bohuzel malo uveritelny...skoda. ()

MARTIN*I

Hodně dobrý psychologický film.. Neuvěřitelně precizně vystižen domácí teror a úzkost... Už to líčení postav a zobrazení domova, události kolem Jany a Roberta... Uplně si řikáte, že byste v takovémhle prostředí nevydrželi ani minutu a že byste se museli zbláznit.. A to je účel! Je to velice kvalitně natočeno a je tu i několik vtipných scén... ()

klúčik

Výborný český film. Jasný trojuholník..... Prekrásna Jana Brejchová, a výborná J.Šejbalová. Moja mama mala tento film strašne rada........85%. ()

Kovaja

Film mě až tak nedostal jako naprosto skvělý herecký koncert J.Šejbalové,takovou hysterku mít doma tak to pěkně děkuji to bych se asi uchlastal v hospodě.:-)))No a J.Brejchová jako totálni nevinátko taky dobrá ()

derryl

Vydařená adaptace, velmi dobře vybraní herci a prostředí. Je až s podivem, jak tehdy mladinká Jana Brejchová zvládla přihrávat výtečně zlé Jiřině Šejbalové. Dvě herečky, které dodávají filmu na realističnosti a výtečně souzní s režií pana Weisse. Jednoznačně skvost československé kinematografie. ()

dormouse

Vlčí jáma je psychologický film podle románu Jarmily Glazarové. Tři hlavní postavy jsou: manželský pár Rýdlových se starší a despotickou manželkou, mladším, poddajným ne příliš charakterním (proč by si také pohledný muž bral starší, nesnesitelnou a zámožnou ženu?) mužem a jejich schovanka Jana .Temná a dusná atmosféra rodiny ovládané Jiřinou Šejbalovou (Rýdlová) se zdá být projasněna láskou vzniklou mezi schovankou Janou a jejím otčímem, ale jen na chvíli. Film je velmi sugestivní, děsuplný až hororový. Všechny tři hlavní role jsou úžasné. Jiřina Šejbalová coby Klára Rýdlová, Miroslav Doležal coby Robert Rýdl a Jana Brejchová coby Jana. Říkám si, kde jsem byla, když jsme ve škole probírali Glazarovou? ()

Asmodin

Zpočátku jsem si přála, aby ta tetka rychle zemřela a milenci mohli být konečně spolu, ale z pohledu diváka mi i otčím v závěru filmu přišel jako srab vedle statečné Jany, ale dokázali by se lidé chovat na jeho místě jinak? ()

Rozjimatel

2,5  To čo ťahá film nahor, je oduševnelý (možno až príliš) výkon Jiřiny Šejbalovej a mladučká Jana Brejchová v prvej veľkej roli, ešte mierne prehrávajúca, ale s nevyčerpateľným šarmom. Naproti tomu nemastné-neslané herectvo Miroslava Doležala rozhodne vyzdvihnúť nemôžem. Na filme mi príliš nevyhovuje tá nesmierna patetickosť scén a úplne čiernobiele postavy. Postava Kláry (Jiřina Šejbalová) je tak hnusná, že horšie to už ani byť nemôže, postava Jany (Jana Brejchová) zase tak nevinná a čistá ako anjel z neba. Keď ešte pridám tie strojené herecké výkony a často dosť silné prehrávanie, výsledok je niečo tak neprirodzeného, že o nejakej psychologickej dráme sa dá hovoriť len veľmi ťažko. Stačí len tento film porovnať so psychologickými drámami, ktoré vznikali vo svete v tom istom čase (Bergman, Fellini) a ten rozdiel začne byť strašne vypuklý. Mne je český film veľmi blízky a nestranne mu nadržiavam (preto zaokrúhľujem na 3), ale všetko má svoje medze. ()

kebom

Úplná a 100% paráda, výkon J. Šejbalovej mi proste vyrazil dych. Psychologická dráma najvyšších kvalít vo všetkých smeroch. Niet čo dodať. ()

Dasa321

Skvělý herecký koncert všech hlavních hrdinů. Z toho vážně běhá mráz po zádech, jak bylo dříve všechno neúprosně sešněrované a v podstatě i dané. ()

Greg25

Dokonalé psychologické propracování postav, neuvěřitelně dokonale zahrané paní Jiřinou Šejbalvou. Zlatý klenot československé filmové tvorby. 95% ()

Vesecký

K téhle klasice není co dodat. Našim babičkám se vždycky nejlépe líbila scéna se šlapáním zelí, v tom byly i ony doma. Jenže tenhle film podle Jarmily Glazarové byl především o něčem jiném. O typickém projevu českého maloměšťáctví, když si tetička vezme k sobě svoji osiřelou neteř, aby před lidmi ukázala svou dobrotu, a přitom je jí vlastní lakota, panovačnost, ale i chorobná žárlivost na jejího mladšího manžela, který ovšem zahoří platonickým vztahem ke své schovance. Vše je podřízeno tomu, aby rodina vypadala dobře před lidmi, ani chvastounství není tetičce cizí, chce se ukázat, ale nakonec to dopadne velmi trapně, když přijde za manželem do Opavy v tak nepatřičném ustrojení, že se stává terčem posměchu... Její tragédii pak divák na konci filmu nemůže jako tragédii přijmout. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu