Epizody(10)

Príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska. (RTVS)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (8)

Milan Rastislav Štefánik (2020) (E01)

Asi najlepší životopisný film o Štefánikovi, aký som zatiaľ videl. A to som videl, myslím, všetky. Štefan Chrappa vstupuje do deja aj do obrazu nenásilne, prihovára sa s citom a vysvetľuje veci štýlom vhodným úplne pre každého. Slovenská televízia sa celkom pochlapila a aspoň v tomto prípade vytvorila dokument hodný názvu Panteón. ()

Jánošík (2020) (E03)

Ďalšia legenda v Slovenskom panteóne má trochu iný charakter a tiež nejasný dátum narodenia. Nejasnosti objasňuje profesionálna historička v rámci možností. Originálne hrané pasáže sú trochu rozpačité a tak najviac poteší súhrn filmov, kde je Jánošík presne taký, akého máme vysnívaného, teda hlavne ten od Paľa Bielika. –––– Smrťou Jánošíka skončil život reálneho človeka. Ale zrodila sa legenda. ()

Ľudovít Štúr (2020) (E04)

Kým sa z Prešporku stala Bratislava, chvíľu to trvalo. Kodifikovanie spisovného slovenského jazyka je najväčší počin Štúra, ale nie jediný. Film to podáva kompletne, zoširoka a modernou pútavou formou a nechýba tam asi nič. Chrappa vstupuje medzi postavy hraných dokrútok nenásilne a často aj veľmi vtipne. Krátke trvanie umožňuje doplniť si zabudnuté znalosti úplne každému. –––– Pracovať, bojovať, žiť a mrieť za svoj národ. ()

Jozef Gabčík (2020) (E05)

Kvalitné dramatické aj poučné spracovanie, ako je v tejto sérii zvykom. Prináša mnohé neznáme detaily zo života Gabčíka, o ktorých sa nehovorí, pretože je všeobecne známy iba svojím jediným činom. –––– Bojovať proti zlu je určite správne. Otázne je, akým spôsobom. –––– Bol vojak a splnil ten najťažší rozkaz. Zostáva preto slovenským vojnovým hrdinom. ()

Andrej Hlinka (2020) (E06)

Trochu veľa politiky, ale tak to tentokrát muselo byť. Hrané pasáže o niečo slabsie oproti štandardu série. –––– Pozrite sa na túto holotu, na toto pustošenie, čo alkohol spôsobil na našej krajine! ()

Cyril a Metod (2020) (E07)

Zrozumiteľne a pútavo podaná história, ktorú v učebniciach skoro nikto nemal rád. Tentoraz sa to scenáristovi podarilo a pomohli aj dobre vybraní herci Mikulčík a Hajdu. ()

Gustáv Husák (2020) (E08)

Komunista z presvedčenia, o svojom názore presvedčený aj v najťažších chvíľach, keď ho komunistická bezpečnosť vyšetrovala a uväznila, až trikrát vylúčený z komunistickej strany. Aj také osobnosti máme v panteóne a nič s tým neurobíme, lebo Top10 si ľudia demokraticky zvolili hlasovaním asi pred rokom. Dokument je klasicky výborný, zaujímavý a zapamätám si z neho určite viac ako z učebnice dejepisu. ()

Peter Sagan (2020) (E10)

Keď predchádzajúce panteóny boli oslavnými ódami, tak táto je ódou plusultra. Nie je sa čo diviť, takéhoto športovca máme raz za desaťročie. Pritom materiálu na film nebolo málo a u mňa vedú domáce zábery asi päťročného Sagana, do ktorých samozrejme vstupuje moderátor. –––– Where the f**k is Slovakia? –––– Sagan zmazal úvahy o kométe. Zrodila sa totiž hviezda. ()