Vzápětí po natočení Občana Kanea se Orson Welles ve studiu RKO pustil do filmové adaptace románu Boothe Tarkingtona Skvělí Ambersonové. Film líčí osudy vysoce postavené rodiny z amerického středozápadu, která během počátku 20. století zažije strmý pád a přijde o majetek, společenský vliv a veškerá privilegia. Ústřední postavou je jediný dědic Ambersonových, sebestředný George, jenž se snaží zničit vztah své čerstvě ovdovělé matky a jejího bývalého nápadníka Eugena Morgana. Obětuje kvůli tomu i lásku k Morganově dceři Lucy.
Orson Welles natočil film s obdobnou technickou a uměleckou brilancí, jako své předchozí dílo Občan Kane. K velké škodě věci však němel plnou kontrolu nad konečnou verzí svého díla. Vytvořil sestřih o délce 131 minut a poté odjel natáčet další film do Jižní Ameriky. Představitelé RKO shledali film příliš dlouhým a depresivním a v režisérově nepřítomnosti se rozhodli pro drastické úpravy. Svou roli patrně sehrála i averze, kterou si Welles získal kvůli svému egocentrismu. Po zkrácení filmu na 89 minut nechal producent George Schaefer zničit vyřazený materiál, čímž znemožnil rekonstrukci původní verze a spáchal tak svým způsobem kulturní zločin. Zachoval se alespoň Wellesův scénář, podle kterého vznikl v roce 2002 televizní remake filmu.
Film byl nominován na Oscara ve čtyřech kategoriích: nejlepší film, černobílá kamera, herečka ve vedlejší roli (Agnes Mooreheadová) a nejlepší výprava v černobílém filmu. Autor předlohy Booth Tarkington (1869-1946) je držitelem Pulitzerovy ceny za román Alice Adams. (oficiální text distributora)

kaylin

To, že se jedná o film Orsona Wellese je přece jen celkem rozpoznatelné, je zde skvělá kamera, je zde dobře vystavěný scénář, výborná práce s herci, ale bohužel je to tak nějak všechno, co mě navíc nechávalo docela chladným. Možná budu muset filmu později dát novou šanci, stejně jako jsem ji dal "Občanu Kaneovi". ()

Skip

I přes nucený prostřih (snad se za to nekdo smaží v pekle) je to výborný film, který diváka vtáhne a už nepustí. Že byl Orson geniální, o tom se prostě nedá pochybovat. Jeho režie bere dech. ()

Toj

Tenhle film se v mnoha okamžicích dotýká dokonalosti... Od úvodního povrchního vhledu do klanu Ambersonů, plné legračních postaviček odkazující se ke grotesce, až po hluboké a temné drama děsivých postav. Podobně jako ve Wellesově prvotině, i tady se dočkáme různých fromálních vychytávek a ani obsah není njiak upozaděn. Jediná škoda spočívá v tom, že se nejedná o Wellesovu vizi, ale o znásilněné zbytku jeho velkého projektu... Škoda! ()

Vědma

Úžasné. Budu se muset znovu podívat na občana Kana, až po tomhle filmu vidím, že režie Orsona je geniální. Film, kde každé bouchnutí dveří, každý stín na zdi má svou váhu. A může být tisíckrát zkrácený a zmrzačený, u závěrečných titulků mi vhrkly slzy do očí, jak úžasné byly. A dobrá úvaha o autech, která změní válku a změní i mír, a která si nás zotročila. Pokrok nelze zastavit. Škoda. Ta pomalu plynoucí doba, kdy tramvaj počká na dámu, která dává služce pokyn co uvařit, měla něco do sebe. ()

Aleee89

Doháním filmové resty, kterých mám ještě nepočítaně, protože filmů, jež chci vidět, je taky nepočítaně. Občan Kane je klasika klasik, povinnost každého, kdo to s filmem myslím aspoň trochu vážně. Klasikem je dnes i Orson Welles, tudíž bylo logickým krokem zhlédnout nějaký jiný film tohoto režiséra. A beru to dá se říct popořadě, takže volba padla na Skvělé Ambersony. No, co říct, čekala jsem hodně. Jenže jeden Kane už tu je, takže film po formální stránce velice podobný, byť je ta formální stránka možná ještě preciznější, mě zkrátka na kolena nedostane. Ano, freska rodiny je vystavěna, stejně jako charaktery, navýsost dobře, drama se stupňuje, pád rodiny je strmější a strmější, závěrečné titulky s Wellesovým hlasem jsou výjimečné, ale to je asi vše. Možná si říkáte, copak je tohle málo? Pro mě však spíše ano. Nemůžu si pomoct, ale nedá se říct, že bych si sedla na zadek a film si užila, že by mě to ani jednou nenudilo. Možná na tom má podíl i studiem prostříhaná verze, ale zkrátka a dobře: Orson Welles bohužel natočil svůj vrcholný film hned jako první, takže nic dalšího ho prostě nemůže překonat. ()

Cafú

Vše podstané tu už zaznělo. Totalitní diktát hollywoodských producentů odsoudil geniální dílo k nevyrovnému až nedotaženému filmu. I přes některé výborné scény musm dát se slzou v oku "jen" tři hvězdičky. ()

Martin741

Reziser Orson Welles sa rok po natoceni Obcana Kane-a pustil do dalsej filmarskej prace, ktora dostala nazov The Magnificent Ambersons. Tematicky pojednava o rodine Ambersonovcov, ktora ma najprv vsetko, po com tuzi /majetok, postavenie, moc a vplyv/, ale behom par rokov o to vsetko prijde, a tak musi zacinat od nuly. Velmi dobre je vykresleny vztah Ambersonovcov k plebsu, a hlavne pohrdanie plebsom. Vo filme je ustrednou postavou jeden dedic Ambersonovcov- George - a tento George sa pokusa znicit vztah svojej matky k jej napadnikovi. Potom sa okolo tohto toci dej filmu. Vila Amberson-ovych je krasna, dialogy vyborne a prepracovane, a dejova linia na urovni. Je tu vsak jedno obrovske ale. A to ten fakt, ze povodna verzia mala tusim 130 min, ale akonahle reziser Welles kamsi odisiel, studio RKO Wellesovi zostrihalo film na vyslednych 88 min. Plus to samozrejme nebolo vsetko : zostrihany filmarsky material sa spalil, aby ho reziser nemohol pouzit, a tak napokon sla do kin verzia 88 - minutova. Film myslim nebol ani financne bohvieako uspesny, a tak aj Wellesa samotneho vyhodili z RKO, ziskal titul neschopneho filmara /neschopneho natocit uspesny film, aby sa veci dali na pravu mieru/. Z toho mal samotny Welles silne depresie /raz darmo, studio RKO patrilo do tzv. Velkej Patky filmarskych studii/ a nikdy sa z toho uz nespamatal. Film samotny je to vsak kvalitny, rezisersky nnamakany /prostredie Ambersonovskej vily, dialogy, dejova linia, herecke vykony/, avsak u mna rovnaky level ako Obcan Kane. 100 % ()

Streeper

Orson Welles natočil dokonalého Občana Kanea, který pro mě byl spíše průměrným filmem a tenhle jeho další film řadím hned na pozici vedle něj. Kompozičně a vizuálně mi to přišlo úplně stejné jako Občan Kane a to se mi na tom líbilo. Příběh mě ale skoro vůbec nebavil, rozhodně to nedávám za vinu Orsonovi, ale spíše společnosti, která film prostříhala a zbytek materiálu zničila, kdyby to neudělala, tak by byl film sice delší, ale myslím, že by mu to naopak dost přilepšilo. Příběh totiž utekl strašně rychle a pak se objevil šťastný happyend, to se mi moc nezamlouvalo. ()

C0r0ner

Skvělí Ambersonové jsou vyzbrojeni velkou dávkou legendárnosti především co se týče režie a scénáře. No, já jsem si ničeho zvláštního nevšiml a při sledování jsem spíš po očku sledoval hodiny, než že bych se vyloženě soustředil na děj. Když film skončil, akorát jsem pokrčil rameny a vymazal ho z počítače. 50% ()

Wormboy

Na svoju dobu dozaista novatorske a jedinecne, avsak v sucasnej dobe len meno Orson Welles nestaci na to, aby bol film vynasany do nebies...teda aspon mne to nestaci. Skvelí Ambersonovci su dobrym a zaujimavym filmom o pade jednej rodiny, v ktorom je vsak vsetko akoby len nacrtnute a nedotiahnute. Neostava mi tak nic ine ako pridat sa ku komentarom ostatnych a vyslovit zial nad prestrihanim Wellesovej povodnej vizie. ()

zette

Skoda, ze byl film sestrihan, je totiz natoceny velmi napadite.I tak by si me snimek asi moc neziskal..., pribeh neni nijak uchvatny a z hereckych vykonu v mych ocich taky nikdo nezazaril. ()

E=mc2

Trochu sklamanie. Môžme sa len domnievať ako by tento film vyzeral bez zásahu, verím že lepšie. Dobré herecké výkony, zaujímavá téma. Ale nezasiahlo ma to tak ako iné Wellesove filmy. ()

hans500

Není to na úrovni Občana Kanea, ale fantastický výkon Josepha Cottena a Tima Holta to vynahrazuje. Přesto pouze 4*. ()

LeoH

Vstupní komentovaná přehlídka pánské módy jako úvod do děje, doby a prostředí naprosto neodolatelná, následuje (nejdřív pozvolný) sešup, ke konci už se film pod producentskými nůžkami citelně rozpadá. Přesto se původní velké ambice z celku úplně nevytratily a navíc – oproti chladnému odstupu Občana Kanea v sobě Ambersonové mají pořádný kus lidské vřelosti. ()

brando

Welles, rok po milníku světového filmu, jenž sám postavil, se vrhl do adaptace ságy jedné rodiny, jejího pádu, na pozadí průmyslové revoluce a industrializace. Jakožto skvělý vypraveč, Welles kouzelně uvádí do příběhu, kdy poeticky objasňuje, mj. vývoj ošacení vyšších vrstev v druhé polovině 19.století, které ač nemělo s příběhem samotným nic společného a sloužilo jako pouhý úvod, díky skvělé režii byl naposto trefný. Jelikož neznám přesné změny, které Wise pro studio udělal, vyjadřovat se k nim nebudu, ovšem zejména v závěrečných scénách bylo patrné, že má vyprávění možná až přespřílišný "tah na branku" , a zejména postava George prošla proměnou tak jaksi mimo kameru. Jinak ovšem jedinečný skvost a další úkaz toho, že Orson Welles je jedna z největších person světové filmu. ()

Euky27

Tomuto snímku bohužel velmi uškodilo sestříhání Orsonovi původní verze producenty o rovných 40 minut - z původních 130 minut tak zbylo pouze 88, což není dostatečná plocha k rozpoutání tak velkolepého příběhu, jímž film oplývá. Takto si divák sice vybuduje určité sympatie a antipatie k postavám, ale nemá čas je dostatečně prohloubit. Kdyby se to povedlo, nebál bych se díky výpravnosti film řadit k takovým velkodílům jako jsou Barry Lyndon, Il Gattopardo či Sever proti Jihu. Námět šlechtické rodiny a jejího utrpení a vztahů s okolním prostředím (městem) a lidmi by k tomu přímo vybízelo. Škoda, ale i tak výborné dílo, k postavám si ten vztah totiž celkem vybudujete i přes výše zmíněné sestříhání. ()

Amputace

Výjimečnost Skvělých Ambersonových a jejich stěžejní motiv stojí a padá na pozoruhodné postavě syna George, který bojuje proti nápadníkovi své matky. Je arogantní, bohorovný, naivní, rozmazlený – jeho boj proti lásce jeho matky a jejího nápadníka postrádá jakýkoli společenský význam, je spíše samoúčelným rozmarem bohatého synka, který přes veškeré bohatství postrádá ve svém životě smysl (na otázku, co chce v životě dělat, několikrát v průběhu filmu odpoví, že nic, že pracovat nepotřebuje, ať pracují jiní). Jako domnělý smysl svého konání si vytyčí obranu rodinné cti před cizím vlivem (matčin nápadník), ve skutečnosti však tento vliv nepředstavuje pro rodinu žádné nebezpečí, ba právě naopak. Jeho charakter symbolizuje období před dvěma světovými válkami, kdy mladým lidem chyběl skutečný nepřítel, proto si museli své nepřátele vytvářet sami. Je to touha po boji, po ochraně hodnot, které však nepotřebují být chráněny – snaha ukotvit se ve světě, dát smysl svému životu. ()

GeorgeHans

Áno, bez hlúpeho prestrihania zo strany producentov to mohol byť film kvalít Kane-a, no narozdiel od väčšiny tunajších užívateľov (a väčšiny filmového sveta) ho nebudem oceňovať len preto, že mohol byť úžasný. Welles-ovej réžii ako vždy nie je čo vyčítať, no chýbajúcich 40 minút je priveľa. To sa najviac podpísalo na kolísavom tempe a slabšej súdržnosti deja, ktorý škrípe a dôsledkom toho mi bol osud tejto rodiny pravdu povediac úplne ukradnutý. ()

Han22

Mě se prostě Wellesovy filmy nelíbí. Forma zde vítězí nad obsahem a to mě nebaví. I když jsou tu slušné herecké výkony a líbila se mi na pozadí měnící se doba (vývoj automobilismu a vůbec civlizace) co je pod tím vším? Absurdní melodrama. SPOILERY. Považte sami - dívka odmítne svou pravou lásku jen proto že rozsedne basu při serenádě a veme si muže, kterého nemiluje. Po letech mají další šanci, ale v cestě stojí její syn, arogantní sobecký parchant s ukázkovým Oidipovským komplexem. Po nečekaném úmrtí rodina zchudne protože nemůže najít darovací smlouvu. Doba utíká, ale hrdinové jsou stále stejně staří. A nakonec vše vyšumí tak nějak do ztracena. Jako WTF? Proč zde je hodnocení 76% je mi záhadou. V nulové konkurenci drama roku 1942. ()