Dotek zla

Touch of Evil

• slovenský

Dotyk zla

Krimi / Film-Noir / Thriller

USA, 1958, 95 min (Director's cut: 111 min)

Klenot a naprostá klasika Noir filmů!!! Orson Welles byl opravdu jeden z největších filmových guru a o jeho přínosu světové kinematografii nemá cenu diskutovat. Touch of Evil má v sobě dokonalou atmosféru, perfektní práci s kamerou, promyšlený scénář, skvělé herecké výkony a dokonalou režii Orsona Wellese, který se doslova vyžívá v dlouhých záběrech bez střihu. Nemám vůbec co vytknout, tohle je prostě povinnost pro každého filmové nadšence.........(7.2.2009)

• nascendi

Wellesov Dotyk zla bude vo mne evokovať pocit veľkého sklamania. Tešil som sa na film nabitý skvelými menami, ale netrvalo dlho a pôvodné očakávania sa pod náporom nereálnosti, naivity a trápnosti rýchlo zmenili na nudu a odmietanie. Neviem, prečo bolo nutné každý detail vyjadriť tak, aby to pochopil nielen americký, ale aj mexický divák. Neviem aký zmysel malo deformovanie Wellesa do podoby nafúknutého štvorzubca. Neviem toho v spojitosti s týmto filmom oveľa viac, ale viem, že ma vlastne odpovede na otázky ani nezaujímajú.(26.10.2012)

Dotek zla... se mě nedotkl tolik, kolik bych si byl býval přál, protože Ramirez a noir, to se rýmuje. Ono natočeno je to velice kvalitně (jak jinak, když jde o dílo Orsona Wellese), ale mně osobně to přišlo celkově takové chladné, nedokázal jsem tomu věnovat pozornost, nedokázal jsem sympatizovat s padouchama a přát nehappy-end Hestonovi s krásnou Janet Leigh (jestli ta neměla z motelů noční můry, tak už nikdo :-). Ale každopádně se tento film může směle řadit mezi ty nejklasičtější díla, leč mě to krapet minulo, my bad :-)(17.11.2014)

Můj třetí Orson Welles, myslím, že své jsem si prozatím splnila a je čas jít dál. Nedávám mu úplné sbohem, ale nevím, kdy se k němu zase vrátím. Každopádně mě těší, že chvilkové loučení bude pozitivní, že jsem si vybrala právě Dotek zla, který natočil po návratu do Hollywoodu. Welles zde opět dokázal, jak dobrý filmař (hlavně po technické stránce, která je naprosto precizní) je. Dokonce i příběh, klasický noir, se mi líbil. Říkám dokonce, protože před pár dny jsem viděla Skvělé Ambersony a tam jsem s tím vtáhnutím do děje měla trochu problémy. Tady ale ne. Postava Quinlana byla správně hajzlovská, takže jsem si na konci mohla nehty ukousat. A tak to má být. Za mě dobrý.(17.4.2012)

(1001) Především geniální hudba, v návaznosti na to atmosféra. Dál taky nevím, jak to ten Orson dělal, ale obraz je zkrátka skvostný! (To platí ke všem filmům, ale nikde jinde jsem to myslím ještě nenapsala, tak si tady vyrovnávám manko, vykřičník vykřičník.) Osobně bych řekla, že je to asi nejlepší film, který jsem od něj zatím viděla, ačkoli... Proces mám pořád trošku víc radši, srdíčkem.(14.7.2010)

• - Film byl natočen za 39 dní. (Kulmon)

• - Orson Welles strávil svou proměnou v obtloustlého policistu každý den 4 hodiny v maskérně. (HellFire)

• - Orson Welles původně ve filmu vůbec hrát nechtěl. (Kulmon)