Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

zahadum

Proste nemôžem ináč ako dať plný počet...ktorý romantický film o dĺžke 140 minút poznáte ktorý by vás nenudil až do samotného konca ? Toto je snímok ktorý je tak nabitý hláškami ( Nie Grécko je viacej doľava ) nebude nikdy nudiť..je to živé...drzé...stále sa niečo deje....Jack Lemmon bol ako živé striebro ktoré neustále na niečo šomralo..komentovalo a pohotove sa vynašlo ak bolo treba zachrániť situáciu. Film natočený s láskou...slnkom zaliate Taliansko...všade pohoda a krásne scenérie....výborná postava riaditeľa hotela ktorého bravúrne nadaboval Miloš Kopecký. Vrelo doporučujem a nenechajte sa zastrašiť dĺžkou filmu...tento film je vlastne krátky :) ()

Gastovski

Wilder opět nezklamal. Tyto staré romanťárny mají své kouzlo, při kterém pookřeje duše i takového cynika jako jsem já. Je velká škoda, že v pokrokovém 21. století už takové filmy nevznikají. Skvělý Jack Lemmon, čarokrásná Juliet Mills a uhrančivá atmosféra letní Itálie jsou zárukou příjemně strávené filmové chvilky. ()

Brtniik

Že jsem to viděl, mi docvaklo, když padl pojem „tlustoprdka“... No, pěkná staroba už jenom proto, že od roku 72 se toho mnoho změnilo: a) co by asi autor napsal, kdyby viděl kterak nyní vypadají i o mnoho mladší dámy. Julči je sice v Evině rouše kus baby (nebyla-li to kaskadérka), ale i v ohozu je velmi šik, b) všichni hulí, c) je to samé harašení d) o rasové (a všeliké jiné) korektnosti ani vidu. Nyní by se něco takového nenechalo natočit – je tam málo sexu a ŽÁDNÁ krev! Hanče Maciuchová svým hlasem hlavní postavě velmi prospěla, tedy z mého pohledu. Kupodivu i vedlejší postavy jsou báječné. Jo, fotit „porno“ na zapřenou polaroidem považuji za trestuhodné podceňování diváka. Docela milá podívaná, ne že ne a za mě vzpomínka na zašlé časy a počínající pubošku. :-) Edit: Přidal jsem hvězdu. Uvědomil jsem si, že scénář je vymakaný stejně jako ty u CZ prvorepublikových filmů (stejného ražení :-) ) jelikož byly odladěné v kabaretech či na divadelních pódiích. ()

Saur.us

Velice příjemná romantická komedie ze slunné Itálie. Sice trochu delší a vztah Lemmon/Millsová byl podivně vygradován ale i tak, Avanti! ()

zdeny99

Škoda jen té přehnané délky, kvůli které se film dost vleče. Jinak by to bylo skvělé, hlavně Lemmon by rychleji odolal Millsové. Mimo jiné pohled na její obnažené prsa na pobřeží, byl moc pěkný pohled. [4329. hodnocení, 289. komentář, 84%, 488. nejlepší film] ()

ivamka

Prdééél. Všechno je naruby, jen hotýlek stojí a Italové jsou nesměle dotěrní. Nádherný ostrůvek, atmosféra Itálie šedesátých let. Permesso? Avanti.... Amóre mio. ()

GOREGASM

Zubem času nepoznamenaná romantická komedie se špetkou černohumoru z dílny Billyho Wildera pobaví nejen vtipnou zápletkou s řadou po italsku vybarvených vedlejších postav. Ve svém živlu se zde ocitá Jack Lemmon v roli zarputilého amerického byznysmana, kterému je půvabná Juliet Mills (podobnost s Kirsten Dunst je potom čistě náhodná) správným protikladem a důstojným spoluhráčem. Zvolené prostředí italského ostrova Ischia je pro letní romantiku téměř snovou kulisou a zážitek jen umocňuje. 80% ()

Rockerman

Ke čtyřicátému výročí natočení této skvostné komedie jsem se po delší době na to opět podíval. Musím konstatovat, že jsem se zase velmi bavil a na hodnocení nemusím nic měnit. Na tu dobu nezvykle dlouhý film ani chvilku nenudí, přestože děj se odvíjí velmi pomalu. Humor je tu podáván v malých dávkách a žádný vtip není trapný. Zkrátka kouzelná komedie, která nikdy nezestárne a pokud budu toho schopen, tak na padesátiny tohoto filmu bych si ho dal zase (možná i dřív). ()

Rokle

Přepálená stopáž. A i když je Juliet Mills okouzlující, tak mi "tulení chemie" s Jackem Lemmonem nesedla. ()

Ben Nevis

Kdysi uměli Amíci točit romantické komedie, u kterých se divák zasmál. Délka je sice přehnaná, z krás Itálie uvidíme hlavně interiér hotelu, ale vše vynahradí inteligentní humor a sympatický ředitel hotelu, který umí zařídit i modré z nebe, pokud je o to požádán. Snímek je i nadčasový, když si americký pohlavár stěžuje na polední siestu: "Cpeme vám finanční pomoc, abyste si čtyři hodiny odpočívali." Plný počet bodů za to, že Italové mezi sebou nemluví anglicky a za inteligentní humor. A to přesto, že nejsem fanoušek mimomanželských poměrů. ()

Evander

Velice příjemná romantická komedie, která člověka doslova nabije novou energií. Avanti! je typickým zástupcem filmů, které se již dlouhá léta netočí. 85% ()

Rathalos

Tieto komedie zo starych cias mam velmi rad,Juliet Mills a Jack Lemmon boli skveli,zabavna zalezitost,ktora cloveka pobavi a vycari usmev na tvari...:-) ()

Kolssteyn

"...když už jste tady, neměl by jste zájem o bahenní lázeň?" "Ne díky, jednu jsem měl už ve vlaku, ...vypil jsem ji pod názvem s-presso." ()

Denny

Pohodový film, ve kterém se na pohřbu svých rodičů sejdou dva úplně neznámí lidé v cizí zemi a v podstatě začnou jít v jejich kolejích. ()

mi-ib

Já romantickým filmům moc neholduji, ale tady jsem čekal spíše romantickou komedii. Přesněji jsem čekal komedii s trochou romantiky, bohužel to je naopak. Navíc ta celkem přehnaná délka filmu. Za těch pár vtípků a sympatickou Juliet Mills dávám 2*. ()

Biopler

Vydarená Wilderova komédia, v ktorej exceluje Jack Lemmon. Pekne ho dopĺňala pekná Juliet Mills. Režiséra treba pochváliť za výborný balans medzi čiernym, morbídnym a sarkastickým humorom. Mínusom je rozvláčny dej. ()

Martinka21

Výborná romantická komedie, u které jsem se bavila od začátku až do konce. Vtipné hlášky typu: “je velmi talentovaný, píše nový muzikál jménem Žbluňk, je to o potopení Titaniku,“… Jack Lemmon to zahrál výborně a půvabná „tlustoprdka“ Juliet Mills dodala jejich spojení jiskru. Roztomilé jak se z hlavních představitelů stávají jejich vlastní rodiče a nakonec nenuceným způsobem pokračují v jejich stopách. V romanticko-vtipném prostředí našel Billy Wilder prostor i pro spáchání nějaké té vraždy. :)) ()

tranquill

Výborná romantická komedie o tom, jak jablko nepadá daleko od stromu. Jack Lemmon nikdy nezklame a tentokrát mu, místo Waltera Matthaua, skvěle sekunduje Juliet Mills. ()