Nebožtíci přejí lásce

• USA Avanti! (více)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

KaterinaN

Každý rok po dobu deseti let, od patnáctého července do patnáctého srpna, prožívají daleko od domova dva postarší lidé letní romanci. Právě na tomto ostrově nedaleko Neapole, se po tragické nehodě setkávají potomci obou, aby se postarali o jejich ostatky. K mému překvapení tehdejší kritika přijala tenhle úžasný film spíše chladně, dokonce i samotný režisér byl konečnou podobou filmu víceméně zklamán. Moje původní hodnocení bylo také jen lehce nadprůměrné, ale když jsem si druhý den po shlédnutí neustále zpívala tu překrásnou titulní melodii (Carlo Rustichelli), tak jsem si film musela pustit znovu, tentokrát v romantické náladě a s větší pozorností. On to opravdu není film, u kterého se budete řezat smíchy a dokonce si myslím, že některé dějové linie mohly být klidně vynechány. Je sice pravda, že zachycují něco z typické italské nátury, ale děj to jen natahuje a odvádí od tématu. Proč i přesto pět hvězd? Scenérie Ischie a Capri, skvělá hudba, milý příběh, pohotový Carlucci, a jednu hvězdu nakonec musím chtě nechtě přidat za to, že Jacku Lemmonovi to šíleně sekne (víc než obvykle), a pokud se někdy vypravím k neapolskému zálivu, tak si vzpomenu na to, že někde tady se opaloval na kameni právě on. ()

v.indruchova

Příjemná odedechovka, bez nasilností a lascivnosti. Osvěží ducha v tomto světě. Doporučuji pro nenáročného diváka, na relax. Je to průměr, ale nelituji. ()

p.a.douch

"Můj otec tu úpí v márnici." "Kam ho uložili? Moc pěkné místo - městská márnice." Tak takovéto věty si vyslechneme v úvodu této parádní komedie. Billy Wilder, Jack Lemmon, Juliet Millsová a Clive Revill - co dodat. ()

kolodej1

skvělá komedie, ve které exceluje Jack Lemmon, v podobných rolích bývá nejlepší. V této roli srší krásným jemným humorem, celý film je pak takovou milou připomínkou let minulých a taky italského léta. Velmi zábavný a příjemný film, je radost ho sledovat, patří k filmům, ke kterým se člověk rád po čase vrátí ()

metztlimoon

Nedosahuje to kvality Niekto to rád horúce (lebo od Lemmona tam som sa prepracovala sem), ale aj tak velmo rozhošný film. Milo ma prekvapili "kozy ven" v americkej produkcii, to už len tak nevidí v týchto časoch. A dialógy tiež ešte v starých dobách dávali zmysel a boli počúvateľné :D ()

ČR

90% Nádherná Romatika.......Clive Revill už v Holmesovi ukázal jaký to je talent na jazyky a přízvuk. ()

Tempest

Jeden z těch polozapomenutých , ale naprosto kouzelných filmů. Jack Lemmon a Juliet Mills jakou skvělá dvojice, která se setkává při pohřbu svých rodičů, kteří zahynuli společně při automobilové havárii. On s hrůzou zjišťuje, že byli dlouholetí milenci, kteří jednou ročně strávili spolu několik týdnů na jednom z kouzelných italských ostrovů. Ona o tom ví, a je naprosto v klidu. Každý z nich je jiný, ale jak spolu tráví stále delší čas, tak zjišťují, že je stále obtížnější se rozejít. Krásná romance, kterou mohu doporučit každému příznivci tohoto žánru. ()

meda2016

Jak v podstatě jednoduchý příběh lze v každém okamžiku zaplnit myšlenkou, pohnutím, vtipem. Nejde o to se smíchy plácat do stehen, je to daleko jemnější a shovívavější. Škoda, že nemohu shlédnout úplně první divadelní hru. ... Protože i pošesté mne baví, tak 90%+1. ()

allegria

K tomuto filmu se během let neustále vracím a pokaždé se mi líbí ještě víc. Svěží, neotřelý humor, krásná krajina, svižný děj, romantika, skvělé herecké výkony... (Rakev z bazaru.... nebo: "A kdy spíte vy?" "V zimě"...) ()

endrix

Překvapivě zábavná komedie. I když vlastně nevím proč. Vtipy jsou často primitivní, založené na stereotypech. Základní milostná zápletka je vychází z přesvědčení, že nevěra je vlastně normální a důvodu netřeba, a žena má být ráda za měsíc lásky za rok. A přesto to celé tak nějak funguje, je to zábava a člověk si přímo přeje navštívit tuhle neexistující Itálii, kde všichni obědvají do čtyř odpoledne. ()

Muf911

Shlédnuto na doporučení. Starší film, který jsem před tím nikdy neviděl, nějak mi unikl. No, čekal jsem větší bombu. Je to trochu moc dlouhé a chvílemi nuda. Jinak samozřejmě krásná slunná jižní Itálie, atmoška, vespy, fiátky, super vohozy… Časem to trochu vyčpelo, ale je tam stále pár fórků, kterým jsem se zasmál i dnes. ()

FandaF

Velmi příjemný film, odehrávající se na Ischii, který kazí jen ignorantský americký megakretén, který je skoro celý film zralý minimálně na facku (Jack Lemon). Nechápu kdo a proč jej tam obsadil... Naopak o 16 let mladší Juliet Mills, překrásná, půvabná anglická herečka je přesně na svém místě. Nebýt toho blba, hodnotím 5*. ()

Paulia

Výborný film s výborným Jackem Lemmonem. Láska kvete v každém věku, obzvláště na takovém romantickém místě. Taky bych si přála mít připravený apartmán od 15. června do 15. srpna a pak se vyhřívat na slunci jako tulenní mláďata. :) ()

ABC1

Jedna z nejlepších romantických komedií, kterou můžete vidět 10x a pořád vás to nebude nudit. Nepřekonatelný Jack Lemmon, nedovedu si představit nikoho, kdo by to zahrál líp než on.. a také - potřebovali bychom víc takových režisérů jako je B. Wilder!!! Dabing úžasný..jediné, co by se snad dalo vytknout, je délka filmu ()

Formanka

Celou dobu mě štvalo, že vzali štíhlou atraktivní herečku a nechali ji o sobě mluvit jako o neatraktivní a obézní. S takovým přístupem se pak těžko divit, že holky umíraj na anorexii. ()