Dědička

USA, 1949, 115 min

William Wyler

Předloha:

Henry James (kniha)

Ruth Goetz (scénář, divadelní hra), Augustus Goetz (scénář, divadelní hra)

Leo Tover

Aaron Copland

William Wyler

Scénografie:

Harry Horner

Kostýmy:

Edith Head

Zařazení pod romantický žánr je v tomto případě opravdu mimo mísu. Krutost si tu podává ruce s necitelností a nejsmutnější na tom je, že ačkoliv byl otec v zásadním rozhovoru s dcerou až moc tvrdý, měl bohužel pravdu. Stejně jako to, že teprve až následný cynizmus dokázal vykřesat z průměrné husičky Catherine jiskru zajímavější osobnosti. Jen netvrdím, že lepší, té hořkosti tam bylo nakonec přeci jen až příliš.(9.7.2016)

Olivia de Havilland předvádí další úchvatný herecký výkon. Jedinečná herečka, které skvěle sekunduje Montgomery Clift, skvělý herec své generace, který sice vypadá jako floutek, ale dokáže zahrát skvělé role, což předvedl už ve filmu "Červená řeka". Trochu mě mrzelo dobové ukotvení, ale je pravda, že k příběhu se hodí, alespoň v tom stylu, jak byl vyprávěn.(13.10.2014)

Intenzivni filmovy prozitek darovany Olivii de Havilland a Williamem Wylerem. Dve hodiny primrazen k obrazovce - pritom dejem zdanlive banalnim. Dle meho jde o prekrasny a poucny pribeh, v kterem podepisu bez vycitek svedomi kazdou vyrcenou vetu... Ohromnou radost mi tez delala az neskutecne mila Miriam Hopkins. Nadhera z kategorie "nutno videt"... :-)(17.9.2009)

Skvěle vybalancované. Pohnutky postav jsou velmi jemné, takže si divák nemůže být jistý, kdo cítí co doopravdy a co jenom předstírá. Myslím, že příběh mohl mít jiné vyústění, tady záleželo jen na hlavní hrdince, jaký výklad toho, co se stalo, zvolí. Vybrala hodně tvrdě, ale i obdivuhodně. /24. 12. 11./(24.12.2011)

Naprosto brilantní film. Jako by byl natočen včera. Vynikající herecké výkony jsou v takto kvalitním scénáři bezmála samozřejmostí. Příběh běž zcela logicky, jako by opisoval ze života, ale přitom není minuta, kdy byste mohli s jistotou říct, co bude následovat. Stejně tak konec je prakticky jediný možný, ale po závěrečných titulcích se vám honí hlavou, jestli to mělo opravdu skončit právě takhle.(5.2.2011)

• - Rozhlasová verze příběhu byla vysílána v roce 1950, namluvila ji Olivia de Havilland. (SeanBean)

• - Hlavní postava byla nabídnuta Ginger Rogers, avšak ta odmítla. (SeanBean)

• - Spoiler: Aby Olivia de Havilland, představitelka Catherine, dostala ten správný výraz fyzické i emoční znavenosti při zjištění, že jí dal Morris (Montgomery Clift) košem, nechal ji režisér Wyler naplnit kufry těžkými knížkami. (JayZak)