Leslie Crosbie (Bette Davis) žije jako žena anglického plantážníka poblíž Singapuru. Když zastřelí z bezprostřední blízkosti Jeffa Hammonda, upadne v podezření z vraždy. Její starostlivý manžel Robert (Herbert Marshall) a jemná anglická singapurská společnost však uvěří jejímu živému líčení, že zastřelila Hammonda v sebeobraně, bráníc se jeho chtíči. Robertův nejlepší přítel, právník Howard Joyce (James Stephenson), se ujímá obhajoby. Howard je poněkud překvapen Lesliiným klidným vystupováním. Když ho malajská vdova po Howardovi (Gale Sondergaard) vydírá dopisem, jejž obdržel její manžel od Leslie v den své vraždy, pochybuje i on o Lesliině nevině... (Pohrobek)

radektejkal

Stále mít něco v ruce, většinou je to háček na háčkování, ale je tam také pistole a nůž. Stále něco produkovat; když to nejsou krajky, jsou to báchorky a pod nimi zasuté city, které lze odhalit jen v největším afektu zoufalství - krajky jsou také to poslední, co zůstává a s čím si pohrává už jen vítr. A takový jako krajka je celý film, vše do sebe přesně zapadá, všechno má svoje místo a svůj význam v čase. Poslední krajkový vzor se nemůže lišit od ostatních, a je také uháčkován s mimořádnou přesností; končí posledním (logickým) zapíchnutím háčku, v okamžiku, kdy začínáme pochybovat, že tuto krajku háčkovala paní Crosbieová, a nikoli paní Howardová. Další komentář po třech letech (jak se občas ve filmu cituje): Williama Somerseta Maughama jsem četl až ve středním věku a jeho nejen exotickými, ale současně i nápaditými psychodramatickými (především) povídkami jsem byl okouzlen. Stejným kouzlem na mě působil i tento film, který jsem viděl podruhé. Co dodat k tomu, co jsem poprvé neřekl? Snad jen: 1. Leslie není zkažená / je to jen žena. 2. Ženu může přemoci jen žena s hadíma očima. 3. Pokud má Robert pravdu a milované osobě odpustíme všechno / pak Leslie nemilovala Roberta ani Jeffa Hammonda. 4. Přidal jsem poslední volnou hvězdu. ()

OG_Swifty

"With all my heart, I still love the man I killed!" Tento film patří určitě k mým oblíbenějším filmům z přelomu 30. a 40. let, přičemž v tomto období vznikl velký počet kvalitních noir snímků. Film byl natočen na základě velmi úspěšné divadelní hry z roku 1927, která vznikla na základě skutečné události z roku 1911. Během tohoto vývoje samozřejmě došlo k odklonění / manipulaci se skutečnostmi, které se promítly do samotného filmu. V roce 1911 žena xy (jméno si nepamatuji) skutečně zabila cizího muže u sebe doma, zatímco byl manžel mimo. Nicméně v soudním procesu byla zbavena viny a z Malajsie se dostala se zdravou kůží pryč (zemřela až někdy v 70. letech v USA, býv. manžel někde v Argentině o hodně dřív). Když byla napsána divadelní hra podle tohoto příběhu, autor si vymyslel dopis, který dokazoval její nevěru, a kolem kterého se celý film (a hra) de facto odvíjí. Mno a jelikož Warner Bros. byli bukvice (a taky protože byla taková doba) nemohl dopustit, aby zfilmovali něco tak skandálního, museli scénář upravit a cizoložství (tehdy stále zločin) museli potrestat smrtí hlavní herečky, za což taky po zásluze sklidili oprávněnou kritiku. Přesto se film stal legendárním a to nejenom zásluhou skvělé mrchy Bette Davis. Mimo ní jsem si užil herecké představení Jamese Stephensona v roli advokáta Howarda Joyce (což byla víceméně jediná jeho pořádná role a byl v té době prakticky neznámý), jeho pomocníka Sen(a) Yung(a) (který tady nepochopitelně nemá profil, ačkoliv hrál v desítkách filmů), a v neposlední řadě taky Gale Sondergaard, která skutečně naháněla hrůzu. Především u vetešníka se celou dobu dala atmosféra přímo krájet. Podtrženo a sečteno, kromě zmršenýho konce, který je prostě dílem doby, je to skvělý snímek a všechna čest Williamu Wylerovi. ()

Martin741

Moja fascinacia filmom noir opat uspesne pokracuje, a tentokrat padla volba na Wylerov The Letter. Film je to vyborny, tak trochu kriminalka /vysetrovanie vrazdy/, ale hlavne hodne silny posobivy noir film /temne charaktery postav, drsne a cynicke dialogy a temne nasvietenie scen - prave preto milujem noiry/. Bette Davis bola proste skvela, a pre mna genialna herecka, takze divak si plnym priehrstim uziva herecke vykony. A tato pani a snazi ocistit sa od podozrenia z vrazdy, co sa jej nie vzdy dari. William Wyler bol rezisersky genius, tam je to bez debaty, a tymto filmom len potvrdzuje, preco patri k legendam svetovej kinematografie. Ako je u noir filmov tomu dobrym zvykom, koniec nesrsi prave optimizmom a prepracovanost postav a kazdej jednej sceny je u Wylera samozrejmostou. Vyborne, este som sa nerozhodol, na co padne moja volba pri dalsom noir filme. 100 % ()

Topco

Raný melodramatický noir z exotického prostredia Singapuru s krásnym expresionistickým nasvietením a poetickou náladou (to finále!). Kamera a hudba sú na tú dobu špičkové! ()

zette

Na prvni pohled velmi jednoducha kriminalni zapletka, ktera vsak divaka zaujme temer dokonalym zpracovanim. Pro me osobne jeden z nejlepsich Wylerovych filmu. Noirovka se vsim vsudy, vynikajici kamera a hudba. Zde okoreneno exotickym prostredim Singapuru, ktera dodava filmu jedinecnou atmosferu-scena z cinske ctvrti, kde kupuji dopis je uzasna. Stejne tak, jako snad vzdy stoji za videni herecky vykon Bette Davis. Zajimava postava Onga a predevsim malajske vdovy, ktera se ve snimku moc nevyskytuje, kdyz je ale v zaberu, pusobi az mysteriozne! Vyborne drama. ()

majo25

Wyler tentoraz v noirovke s milostným trojuholníkom a záhadným listom, ktorý sa nesmie dostať do tých nesprávnych rúk - do rúk prokurátora i manželových. Oceňujem skorý dejový rozjazd, na 40. roky málo vídané, ktorý sa postupne utlmuje a dvíha, utlmuje a dvíha. Presne v štýle jednoduchších dobových melodrám. Bette Davisová typicky v roli rozmaznanej mrchy, ktorá manipuluje ľudmi okolo seba. Škoda, že sa viac prestoru nevenovalo súdnemu procesu, ten je časovo až odfláknutý. Hoci nepoznám americké právo, zdá sa mi prinajmenšom divné, že vrahyňa nejde do väzenia len kvôli tomu, že strieľala v sebaobrane, aby sa vyhla znásilneniu. V európskom práve nemôžte beztrestne zabiť strelnou zbraňou svojho protivníka ani v sebaobrane, ak ten má iba nôž alebo iný menej nebezpečnejší predmet ako vy. A ak išlo iba o znásilnenie a nie o obavu svojho života, je to o to divnejšie, že bol nakoniec verdikt "nevinná". Druhou vecou, ktorá mi nesadla, bola oná činská manželka zavraždeného, ktorú hrala beloška. Pri toľkých čínskych heroch, ktorí hrali, sa nenašla aspoň jedna ozajstná Číňanka? Manželia sú spolu 10 rokov a manžel nevie prekuknúť manželkyne lži a teátro? Tiež nebolo vysvetlené, ako mohol advokát manipulovať s klientovým bankovým kontom bez jeho priameho súhlasu a už len následne ho informovať o vybranej nemalej čiastke. Napriek iba čisto štúdiovým scénam je noirovská atmosféra zachovaná, tam Wylerovi nemôžem nič vytknúť, ale v príbehu bolo niekoľko aspektov, ktoré ma vyrušovali. ()

Vencisak

Atmosférický noir, ve kterém za měsíčního svitu září nejenom skvostná Bette Davis, ale především chladnokrevná povaha "kata-mstitele" Mrs. Hammond. 40's Hollywood se vším, co k němu patří. ()

zigíš

Exotické prostředí -úžasné, pro styl noir záběrů- je bohužel záporem, v značně zjednodušujícím -nechtěně komickém- vykreslení asijských charakterů, chápu, že ´taková, byla doba´ jen, mě to zbytečně rušilo, od jinak znamenitě natočeného snímku ()

mikulem

Bebáčku, nemaž svoje komentáře; myslím, že tento byl velmi výstižný. Davisová mi s výjimkou DECEPTION ještě nikdy nesedla. Alternativní konec je o hodně lepší právě proto, že je tam o jednu afektovanou scénu s Davisovou méně. ()

vitekpe

Silnejsi 3, za tento thriller-noir z asijskeho prostredi, pojednavajici o jedne vrazedkyni. Obrazky krasne a Bette Davis bezchybna. Za zminku tez stoji Gale Sondergaard v roli malajske vdovy. ()

Han22

Noir asi nebude styl pro mě. Podle námětu jsem čekal zajímavý thriler, jenže ono je to spíše značně přepálené melodrama. Není to špatně natočené, jenže kdo je vrah je jasné od začátku stejně jako jak to bylo a to emoční tlačení na pilu šlo úplně mimo mě. ()

Mikino00

Bette Davis v záporné roli na sebe strhává veškerou pozornost a rozhodně nevyvolává sympatie. Příběh moc překvapení nenabízí, ale zase uchvátí svou ponurou atmosférou. ()

aLPaC

Skvěle vystavěný noir (ano, nevím proč se bere jako první noir Maltézský sokol z roku 1941, toto je prostě jasný noir). Bette Davis výborná. Některé scény jsou nezapomenutelné (úvodní, setkání s ženou oběti, monolog u přiznání se manželovi). Celkový dojem trochu jen kazí závěr, který ale musel díky tehdejší cenzuře takto být, za to Wyler nemůže. ()

ddf76

Wyler opet dokazal, ze to byl pan reziser. Bette Davis hraje skvele svou roli mrchy a vyborne ji doplnnuje James Spephenson v roli jejiho advokata. Lze se jen dohadovat, jaky konec je lepsi, jestli ten co je ve filmu kvuli cenzure nebo ten puvodni. Tezko rict cemu by dal Wyler prednost, ale i tak zvladl poslednich 10 minut skvele. ()

LuckyK

Bette Davis je opravdu vždy úchvatná mrcha, asi byla i ve skutečnosti, to nemohla jen tak hrát.Děj se odehrává téměř jen v interieréch, ale o to má větší divadelnější tempo a psychologickou naléhavost.Asi bych ho taky označil jako film noir. ()

pollstro

Svoji strukturou napínavé, celistvé, komplexní a skvěle natočené melodrama, které se maximálně soustředí na hlavní postavu v roli Bette Davis, která předvádí skutečně hravý herecký zázrak ve své buržoazní roli nenápadného vraha s brýlemi a nevinnou krajkou skrývající zvrhlý svět nezastavitelné vášně. Ve svém popisu prostřední autentické, atmosféricky působivé a v hereckých výkonech skvěle zahrané, ačkoliv v samotném závěru zbytečně působící na city. Na první pohled jednoduché, ale v detailnějším rozboru více než patrné, že Wyler možná vůbec poprvé získává celistvou kontrolu nad veškerým vyprávěním, které má znatelný vývoj, přičemž tento fakt je nejvíce zřetelný v jednotlivých detailech, které jsou zasazeny do noirovské atmosféry, která dělá v prostředí Singapurských plantáží skutečné zázraky. "With all my heart, I still love the man I killed." ()