Obyvatelé vesnice se chystají na Velikonoce, chlapi před hospodou komentují zelené pivo a nebezpečí chemtrails, když oslavu na návsi naruší náraz dodávky do kašny. Řidiči se podařilo zmizet, lidem je ale jasné, že šlo o teroristický čin. Bezpečí celé vesnice teď závisí na hasičích, na jejich odhodlanosti a akci. Miroslav Krobot hraje náčelníka hasičů, pro něhož celá situace znamená nebývalou vzpruhu. Michal Isteník představuje jeho zástupce, jenž poprvé poznává, co to je mít přehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, jen moc věří tomu, co mu kdo řekne a co zjistí na internetu. (Bontonfilm)

Trailer

JitkaCardova

Vychválit v detailech by se dalo leccos, kdyby člověk hodně chtěl, ale cítila bych to jako umělou snahu. Ten film není živý, byť není hloupý, vyznívá především jako povýšený a zachycované realitě notně vzdálený komentář. Není ani extra chytrý nebo odvážný, ani ničím pozoruhodný, ani v příběhu, ani v tom, co chce zrcadlit a komentovat, ani ve zvolené formě... Není to ani drama, ani satira, a hlavně je to příliš prázdný a nanicovatý film, který nemá svých 87 minut jak naplnit, a nebyl by lepší ani zhuštěný - nemá toho zkrátka mnoho na srdci... Není to nezralé, což by se dalo u prvotiny osmadvacetiletého mladíka pochopit, spíš je protlačované sdělení či pohled na český venkov a lidi v něm povrchní a banální. Mnohem líp to samé zvládli jak Krobot s naprosto nedoceněnou Dírou u Hanušovic nebo Prušinovský v Posledním zápase Pepika Hnátka (ale myslím film, nikoli seriál). Zajímalo by mě snad jen, vzhledem k tomu, jaké lidové portréty tam autor vystřihl, co chtěl říct tím, že to věnoval svému otci. (Mat) *~ ()

angel74

Celovečerní debut režiséra Adama Kolomana Rybanského je až překvapivě vyzrálý film odehrávající se v malé české vesnici. Kombinaci zahnilé méněcennosti, umanutosti, xenofobie a strachu z neznámého pod vlivem dezinformací podává v tragikomické formě, s bohatým využitím absurdního a černého humoru. Po herecké stránce vynikají vedle tradičně skvělého Miroslava Krobota také Michal Isteník a Anna Polívková, kteří zde hrají manželský pár. (80%) ()

claudel

K debutům jsem vždy mírný, jinak by moje hodnocení letělo ještě razantněji dolů. Rozumím intenci autorů poukázat na českou malost, jež se v posledních krizích dere výrazně do popředí (pandemie, uprchlíci, energetika...), nicméně realizace se podle mě vůbec nepovedla a nevím, jestli jsem se vůbec aspoň pousmál, když už nezasmál. S Dírou u Hanušovic bych to vůbec nesrovnával, jediné pojítko představuje Miroslav Krobot a Dejvické divadlo. ()

Malarkey

Absurdní humor se v českém prostředí úplně nenosí. Možná i proto je těžké přijmout fakt, že Kdyby radši hořelo je trošku jiná komedie, než bývá úplně zvykem. Nevím ale proč, nicméně to prostředí české vesnice námětem působilo, jak kdybych koukal na komedii podobného ražení, akorát ze Skandinávie. Což je tedy pro tento film docela pochvala. Navíc role Krobota je pro mě v dnešní korektní době až zjevení, v té pozitivní stránce. To co tam hlásí a Česká televize k tomu ještě drze přidává, že tento film je i z našich peněz, by asi nějaký korektní idealista nemusel úplně přežít. ()

Devadesát Dva

Broňa přišel o ženu a Standa s tou svou čeká dítě. Otcovsko synovský vztah dvou hasičů, v klasické české tragikomedii. Postava Broňy se snaží utopit žal hledáním smyslu svojí existence (jako vdovec co chce hned na začátku filmu s životem skoncovat), a najde znovu nějaký ten smysl v boji s uměle vytvořeným "terorismem", bránění hodnot, aby dokázal, že tu je pro lidi, zatímco Standa se snaží jednat správně, v "křehkém" mateřském období, kde se snaží bránit a vylézt ze svojí ulity, jako muž. Na debut je to slušná satira, ještě navíc mladého režiséra, takže uvidíme, jestli se tu nerýsuje další Prušinovský. Ty reálie, těch si cením, klasická česká dědina, s pitím piva a prací "okolo baráku" je tak nějak něco, co v naší kinematografii tolik nevidíme, přitom to má tolik co nabídnout. Krátká záležitost se slušným koncem. ()

• Scénář k filmu vznikal od roku 2017. (SONY_)
  • Natáčení začalo v říjnu roku 2020, hlavní část natáčení probíhala ale až v únoru a březnu roku 2021. Několikadenní mrazy donutily filmaře dokonce natáčení pozastavit. (Azurose)
  • Natáčelo se ve Chvalnově ve Zlínském kraji. Hřbitov se nachází v nedalekém Roštíně. (skudiblik)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (více)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (více)