Reklama

Reklama

Vladimír Linka

Vladimír Linka

nar. 18.10.1917
Lochenice, Rakousko-Uhersko

zem. 15.06.1993 (75 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie

Vladimír Linka se narodil 18. října 1917 v Lochenicích jako nejstarší ze čtyř sourozenců lahůdkáři Aloisi Linkovi a jeho ženě Marii Vonkové – Linkové. Odmaturoval v roce 1937 na reálce, v letech 1937 – 1941 studoval na UMPRUM a 1941 – 1942 na pražské keramické škole. Jako nadaný hudebník se začal věnovat hudebnímu životu: založil a působil v harmonikové skupině C dur trio (1939 – 1943), souboru Malostranská skupina (1943 – 1945) a pak Harmonyton (1950 – 1965).

S Harmonytonem se předvedl i na různých zájezdech, koncertech, zájezdových estrádách a na turné v Rumunsku, Jugoslávii a v NDR (Východní Německo). A jako odborník na zvukové efekty se od roku 1952 uplatnil Linka taktéž ve FISYO (Filmový symfonický orchestr), v pražském studiu Československé televize a v Československém rozhlase Praha.

Dále se během 50. a 60. let výrazně snažil o rehabilitaci českého jazzu v našich zemích a byl spoluzakladatelem mj. Kruhu přátel jazzové a taneční hudby. A během let 1958 – 1962 pomáhal organizovat známou akci a soutěž „Hledáme písničku pro všední den“. A jako organizátor stál též za řadou jazzových koncertů (tř. v Lucerně). Od poloviny 50. let až do důchodového věku se jako člen hereckého komparzu a souboru Filmového studia Barrandov objevoval v komparsních a miniaturních roličkách u desítek českých filmů.

Začínal např. jako harmonikář (HUDBA Z MARSU), muž (VĚTRNÁ HORA a též SEDMÝ KONTINENT), legionář (ČERNÝ PRAPOR), redaktor (MUŽ Z PRVNÍHO STOLETÍ), starší důstojník SS (TRANSPORT Z RÁJE), brigádník (ZAČÍT ZNOVA), šlechtic (SPANILÁ JÍZDA), vedoucí bistra (PRAŽSKÉ BLUES), zedník (NA LANĚ), taxikář (KRÁL KRÁLŮ), profesor (STARCI NA CHMELU), povstalec (HVĚZDA ZVANÁ PELYNĚK), voják (KDYBY TISÍC KLARINETŮ), tajný (ČINTAMANI & PODVODNÍK), dvořan (BLÁZNOVA KRONIKA), člen ZV ROH (ŠKOLA HŘÍŠNÍKŮ), hostinský (BÍLÁ PANÍ), sovětský novinář (DÉLKA POLIBKU DEVADESÁT), muž z garáže (ANDĚL BLAŽENÉ SMRTI), hudebník (ALIBI NA VODĚ).

Ve druhé polovině 60. let se představil (v roce 1966 si Linka zahrál dokonce až v jedenácti snímcích) ve filmových titulech ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ (hudebník), POSLEDNÍ RŮŽE OD CASANOVY (muž), ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU (vesničan), SLEČNY PŘÍJDOU POZDĚJI (příslušník VB), NAHÁ PASTÝŘKA (manžel), VRAŽDA PO NAŠEM (úředník), UKRADENÁ VZDUCHOLOĎ (policista), FLÁM (hudebník), FANTOM MORRISVILLU (vyzáblý pán), DĚDEČEK, KYLIJÁN A JÁ (listonoš), DÁMA NA KOLEJÍCH (divák na boxu), KDYŽ MÁ SVÁTEK DOMINIKA (chovatel), JAK SE KRADE MILION (člen komise), ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA (zbrojnoš), „RAKEV VE SNU VIDĚTI…“ (pokladní), MARATÓN (muž v čepici), SMĚŠNÝ PÁN (muž v brýlích) apod. apod.

A během normalizace 70. a 80. let byl na našem stříbrném plátně tympánistou v divadle („PANE, VY JSTE VDOVA!“), funkcionářem (ŽENY V OFSAJDU), hudebníkem (VRAŽDA V HOTELU EXCELSIOR), řidičem Janečkem zvaný Leopold (PODEZŘENÍ), hráčem (HRÁČ), též vrátným (ZLOČIN V MODRÉ HVĚZDĚ), kriminalistou (POKUS O VRAŽDU), zajatcem – rukojmím (OSVOBOZENÍ PRAHY), šmelinářem (SMRT NA ČERNO), opilcem (NÁŠ DĚDEK JOSEF), předákem (DŮM NA POŘÍČÍ), dál vlakvedoucím (ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA), cestujícím (VRAŽEDNÉ POCHYBNOSTI), cestujícím ve vlaku (SILNĚJŠÍ NEŽ STRACH), mužem v hospodě (MUŽ S ORLEM A SLEPICÍ) a pak zvědavcem (LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ), mužem (ČAS PRACUJE PRO VRAHA) a nebo montérem (JAK NAPÁLIT ADVOKÁTA).

Kromě rozhlasu spolupracoval jako herec i s televizními projekty, například se seriály KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA (1967) či 30 PŘÍPADŮ MAJORA ZEMANA (1974). Pouze jako hráč na harmoniku nahrál hudbu pro studentský film Studia FAMU a Jana Valáška V ULICI JE STARÝ KRÁM (1955) s tragicky zesnulou Janou Rybářovou.

Se svojí ženou Milenou Hladíkovou – Linkovou (manželé od roku 1942) měl syna, taktéž hudebníka Tomáše Linku (hrál i ve VRAŽDĚ V HOTELU EXCELSIOR či TRHÁKU). Dlouho bylo datum úmrtí Vladimíra Linky neznámé. Dnes již víme, že herec epizodek, harmonikář a hudebník Vladimír Linka zemřel v zapomenutí v kruhu své blízké rodiny 15. června 1993 v Praze ve věku nedožitých šestasedmdesáti let.

Jaroslav "krib" Lopour

Herec

Filmy
1981

Feuerdrachen (TV film)

1980

Jak napálit advokáta

1979

Lásky mezi kapkami deště

 

Čas pracuje pro vraha

1978

Adéla ještě nevečeřela

 

Muž s orlem a slepicí

 

Silnější než strach

 

Vražedné pochybnosti

1976

Dům Na poříčí

Reklama

Reklama

 

Náš dědek Josef

 

Smrt na černo

1975

Osvobození Prahy

1973

Pokus o vraždu

 

Zločin v Modré hvězdě

1972

Hráč

 

Podezření

1971

Vražda v hotelu Excelsior

 

Ženy v ofsajdu

1970

„Pane, vy jste vdova!“

1969

Směšný pán

1968

Maratón

 

Šíleně smutná princezna

 

„Rakev ve snu viděti...“

1967

Jak se krade milión

 

Když má svátek Dominika

1966

Dáma na kolejích

 

Dědeček, Kyliján a já

 

Fantom Morrisvillu

 

Flám

 

Nahá pastýřka

 

Poslední růže od Casanovy

 

Romance pro křídlovku

 

Slečny přijdou později

 

Ukradená vzducholoď

 

Vražda po našem

 

Ženu ani květinou neuhodíš

1965

Alibi na vodě

 

Anděl blažené smrti

 

Bílá paní

 

Délka polibku devadesát

 

Škola hříšníků

1964

Bláznova kronika

 

Hvězda zvaná Pelyněk

 

Kdyby tisíc klarinetů

 

Starci na chmelu

 

Čintamani & podvodník

1963

Král Králů

 

Na laně

 

Pražské blues

 

Spanilá jízda

 

Začít znova

1962

Transport z ráje

1961

Muž z prvního století

1960

Sedmý kontinent

1958

Černý prapor

1955

Hudba z Marsu

 

Větrná hora

Seriály
1976

Třicet případů majora Zemana

 

Dáma s erbem (S02E06)

1975

Třicet případů majora Zemana

 

Mědirytina (S01E07)

1968

Klapzubova jedenáctka

Krátkometrážní
1955

V ulici je starý krám (studentský film)

Ovládací panel

Reklama

Reklama