Reklama

Reklama

Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

nar. 04.11.1934
Praha, Československo

zem. 29.03.2015 (80 let)
Praha, Česko

Biografie (1)

Miroslav Ondříček, jeden z nejvýznamnějších československých kameramanů, se narodil v Praze 4. 11. 1934, a jak u nás, tak po světě je znám hlavně pro svou spolupráci s režisérem Milošem Formanem.Začínal jako laborant v Barrandovských studiích v 50. letech, kde si osvojoval znalosti chemie a filmové emulze. Později asistoval filmovému štábu tvořící dokumenty, a ještě stihl navštěvovat večerní filmovou školu na FAMU, aby byl více obeznámen s filmovou historií,… (více)

Zajímavosti (25)

  • Jeho motto při práci na filmu bylo: „Všichni ten film musíte mít rádi, jinak to nebude dobrý film.“ (sator)

Miluji tě modře (2017)

  • Jaroslav Papoušek, autor a režisér filmů o rodině Homolkových a spoluautor Formanových komedií Hoří, má panenko a Lásky jedné plavovlásky, napsal krátce před svou smrtí v polovině 90. let romantickou komedii "Jedním slovem tě miluji modře". Nestačil už jí však realizovat. Chvíli si s myšlenkou režírovat tento film pohrával i slavný kameraman Miroslav Ondříček, finance se však nesehnali, scénář pak dlouho ležel ladem. Miloslav Šmídmajer, producent a režisér filmu Miluji tě modře, přizval ke spolupráci na scénáři spisovatele Pavla Brycze, nositele Ortenovy ceny a scénáristku Lucii Bokšteflovou. Za dramaturgického dohledu Miloše Zahradníka a Márie Dufkové vznikl upravený scénář, který je univerzální a přenosný do každé doby. (Zdroj: Bioscop)

Povolání: kameraman (1996)

  • Pro dvojici Šmídmajer-Ondříček se nejednalo o epitaf jejich spolupráce. Tím by se dala nazvat kniha „Tudy jenom procházíme“, která poutavou formou místy až deníkového typu mapuje Ondříčkovu kariéru jeho vlastním pohledem jen občas přerušeným Šmídmajerovým intermezzem dovysvětlujícím některé historické události nebo spíše charakterové vlastnosti „ústředního hrdiny“ knihy. (Zdroj: Letní filmová škola)

Galerie (9)

Reklama

Kameraman

Herec

Dokumentární
2018

CzechMate – Hledání Jiřího Menzela

2016

Věčná Slavia - a.z.

2014

13. komnata (TV seriál)

 

13. komnata Miroslava Ondříčka (S09E21)

 

Československý filmový zázrak (TV seriál)

2012

Neviditelná ruka trhu: privatizace Barrandova (studentský film)

2011

Hořelo, má panenko (TV film)

2009

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Ecce homo Šebánek (S10E08)

 

Zlatá šedesátá (TV seriál)

 

Miroslav Ondříček (S01E04)

2003

Příběhy slavných (TV seriál)

 

Dvojí život Jaromila Jireše (S04E08)

Reklama

Reklama

1996

Povolání: kameraman

1989

Milos Forman: Portrait (TV film)

1981

Chytilová Versus Forman (TV film)

Host

Ovládací panel

Fanklub

(874)

Reklama

Reklama